პიტერ ვიბლერი: “USAID მზად არის კვლავ გააგრძელოს საქპატენტის მხარდაჭერა”
საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების უწყების ახალმა თავმჯდომარემ, მინდია დავითაძემ, აშშ-ს განვითარების საერთაშორისო სააგენტოს (USAID) საქართველოს მისიის დირექტორს უმასპინძლა. პიტერ ვიბლერისა და საქპატენტის თავმჯდომარის გაცნობითი შეხვერდა ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნული ცენტრის ოფისში შედგა.
მინდია დავითაძემ USAID-ის დირექტორს მადლობა გადაუხადა ინტელექტუალური საკუთრების სისტემის გაძლიერების მიმართულებით საქპტენტის მრავალწლიანი დახმარებისთვის. შეხვედრაზე აღინიშნა, რომ ბოლო წლებში აშშ-ს მთავრობასთან ერთად გადადგმულმა ქმედითმა ნაბიჯებმა, კერძოდ, e-Governance პროექტის ფარგლებში დანერგილმა საქმის წარმოების ელექტრონულმა პროგრამამ, განაპირობა საქპატენტის შეუფერხებელი ფუნქციონირება კორონავირუსის (COVID - 19) პანდემიის დროს. ასევე, USAID/საქართველოს მისიის მხარდაჭერით, ადამიანური და ინსტიტუციური შესაძლებლობების განვითარების პროექტის (HICD) ფარგლებში შემუშავებულმა “ხარისხის მართვის სახელმძღვანელომ”, საფუძველი ჩაუყარა მომავალში საქპატენტისთვის საერთაშორისო სტანდარტის ISO 9001 მოპოვებას, თუმცა ამ მიმართულებით კიდევ ბევრია სამუშაო და საქპატენტის ახალი ხელმძღვანელობა დიდ იმედებს ამყარებს სტრატეგიული პარტნიორის მხარდაჭერაზე სხვადასხვა პროექტების განხორცილების კუთხით.
პიტერ ვიბლერი გაეცნო საქპატენტის ახალი ხელმძღვანელის ხედვას ინტელექტუალური საკუთრების სისტემის შემდგომი განვითარების შესახებ, რომელიც სხვა მიმართულებებთან ერთად მოიცავს საქპატენტის სტრატეგიისა და სამოქმედო გეგმის შემუშავებას, ადამიანური რესურსების მართვის სისტემის სრულყოფას, ISO 9001 სტანდარტის სერტიფიცირებისთვის საჭირო პროცესების აღწერასა და სტანდარტის მოთხოვნებთან შესაბამისობაში მოყვანას.
USAID/საქართველოს მისიის დირექტორმა დაადასტურა, რომ აშშ-ს მთავრობა კვლავაც გააგრძელებს საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნული ცენტრის „საქპატენტი“ მხარდაჭერას. პიტერ ვიბლერმა განაცხადა, რომ შეხვედრაზე მიღებულ ინფორმაციაზე იმსჯელებენ, შეაფასებენ და განსაზღვრავენ სამომავლო თანამშრომლობის შესაძლებლობებს.
USAID/საქართველო აშშ-ის სამთავრობო ორგანიზაციაა, რომლის 30-ზე მეტი მიმდინარე პროგრამა ხელს უწყობს საქართველოს სწრაფვას გახდეს თვითუზრუნველყოფილი, დაეხმაროს ქვეყნის ეკონომიკურ ზრდას, დემოკრატიული ინსტიტუტების განვითარებას, ჯანდაცვისა და განათლების სისტემის გაუმჯობესებას და სოციალური კონფლიქტის რისკის შემცირებას.

Peter Wiebler: “USAID is Ready to Continue Partnering with Sakpatenti”
Mr. Mindia Davitadze, the new Chairman of the National Intellectual Property Center of Georgia, hosted Peter Wiebler, USAID/Georgia Mission Director. An introductory meeting between Mr. Peter Wiebler and the Sakpatenti Chairman took place at the National Intellectual Property Center premises.
Over the years, USAID/Georgia has supported Sakpatenti to develop a system for protecting intellectual property, for which Mr. Mindia Davitadze expressed gratitude to the USAID/Georgia Mission Director. Dr. Davitadze stressed that effective steps have been taken in cooperation with the U.S. Government in recent years, namely the electronic filing system introduced within the e-Governance project which has ensured uninterrupted functioning of Sakpatenti during the coronavirus (COVID-19) pandemic. In addition, the Quality Management (QM) Handbook, developed within the Human and Institutional Capacity Development (HICD) project implemented with USAID/Georgia support, laid the foundation for Sakpatenti to obtain the international standard ISO 9001 in the future. At the same time, there remains room for growth in this respect and the new management of Sakpatenti looks forward to partnering with USAID to implement various relevant projects.
Mr. Wiebler became familiar with the vision of the new Sakpatenti Chairman concerning the further development of the intellectual property system, which, among other directions, includes drafting of Sakpatenti Strategy and Action Plan, improvement of the human resources management system, description of processes required for ISO 9001 standard certification, and alignment with the requirements of the standard.
The USAID/Georgia Mission Director confirmed that the U.S. Government will continue to support the National Intellectual Property Center of Georgia Sakpatenti. Mr. Wiebler noted that the information received during the meeting will be discussed and considered and the possibilities for future cooperation will be outlined.
USAID is the leading development agency of the U.S. Government. The Agency supports Georgia to build the capacity to finance, plan, and implement its own solutions to development challenges. USAID has worked in Georgia since 1992, supporting the country’s transformation into a developing democracy that is increasingly integrated into Western political, security, and economic institutions. More than 30 USAID programs stimulate inclusive economic growth, develop democratic governance, enhance energy security, and foster social inclusion.