დისტანციური სწავლება
მთავარი პუბლიკაციები პატენტრწმუნებულები დისტანციური სწავლება ბიბლიოთეკა ჩვენ შესახებ კონტაქტი ბმულები
• პრაქტიკის დოკუმენტი (CP6)
გეოგრაფიული აღნიშვნების ეროვნული კომისია - იტალიისა და საფრანგეთის წარმატებული გამოცდილება
საქართველოში გეოგრაფიული აღნიშვნების ეფექტური დაცვისა და კონტროლის სისტემის გაუმჯობესებაზე, ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნული ცენტრი ევროპელ პარტნიორებთან ერთად მუშაობს, რომლის ერთ-ერთი კომპონენტი უწყების თანამშრომელთა კვალიფიკაციის ამაღლებაა. აღნიშნული მიზნით, ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული ტვინინგის პროექტის ფარგლებში, სამუშაო შეხვედრა გაიმართა უწყების ექსპერტებსა და მათ ევროპელ, კერძოდ იტალიელ და ფრანგ კოლეგებს შორის.
ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნული ცენტრის თანამშრომლები იტალიის სოფლის მეურნეობის სამინისტროს და საფრანგეთის ადგილწარმოშობის და ხარისხის ეროვნული ინსტიტუტის (INAO)  მაგალითებზე გაეცნენ, საჯარო უწყებების როლს გეოგრაფიული აღნიშვნების პოპულარიზაციაში, განვითარებასა და დაცვაში, რაც ხორციელდება სპეციალური ორგანოს, გეოგრაფიული აღნიშვნების ეროვნული კომისიის ფუნქციონირებით. მსგავსი, ტიპის კომისიები ფუნქციონირებს ისეთ ქვეყნებში, სადაც სისტემა განვითარების მაღალ საფეხურზე დგას.
შეხვედრაზე პრაქტიკულად იქნა განხილული ევროკავშირში გეოგრაფიული აღნიშვნების რეგისტრაციის პროცედურის სპეციფიკა, რაც წარმოდგენილია ე.წ. ორ საფეხურიანი სისტემით. სისტემა მოიაზრებს ექსპერტიზის პროცესში კომისიის ჩართვას, რაც უზრუნველყოფს გეოგრაფიული აღნიშვნით დასაცავი ობიექტის სრულფასოვან კვლევას.
იტალიის გამოცდილების გაზიარება მნიშვნელოვანი იქნება საქართველოსთვის, როგორც კანონმდებლობის ჰარმონიზების და რეგისტრაციის პროცესის გამართვისთვის, ასევე სამომავლოდ, ქართული ადგილწარმოშობის დასახელებების და გეოგრაფიული აღნიშვნების ევროკავშირის ტერიტორიაზე დაცვის პროცედურის გამართულად წარმართვისათვის.
სამუშაო შეხვედრის განხორციელება შესაძლებელი გახდა ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული ტვინინგის პროექტის (GE/16 ENI EC 0318) ‘’საქართველოში გეოგრაფიული აღნიშვნების ეფექტური დაცვისა და კონტროლის სისტემის დანერგვის“ ფარგლებში, რომლის მთავარი მიზანია სისტემის განვითარების ხელშეწყობა და ევროკავშირში არსებული გეოგრაფიული აღნიშვნების დაცვის სისტემასთან ჰარმონიზება.
გეოგრაფიული აღნიშვნა არის გეოგრაფიული ადგილის სახელი, გამონაკლის შემთხვევებში, სიმბოლო, რომელიც მიუთითებს გარკვეულ გეოგრაფიულ ადგილზე და გამოიყენება იმ საქონლის მოსანიშნად, რომლის განსაზღვრული თვისებები ან რეპუტაცია ამ გეოგრაფიულ ადგილთან არის დაკავშირებული, რაც თავის მხრივ, განპირობებულია აქ არსებული ბუნებრივი პირობებით და ადამიანის ფაქტორით.

National Commission on Geographical Indications - Successful Experience of Italy and France
In order to improve the system of effective protection and control of geographical indications in Georgia, the National Intellectual Property Centre is working together with the European partners, including on capacity building of the staff members of the entity. For this purpose, within the EU funded Twinning Project, working meeting took place between the examiners of the entity and their European, namely, Italian and French counterparts.
Staff members of the National Intellectual Property Centre got familiarized with the role of public agencies in promotion, development and protection of geographical indications based on the examples of the Ministry of Agriculture of Italy and the National Institute for Origin and Quality of France (INAO), which is carried out through functioning of a special entity - the National Commission on Geographical Indications. Similar commissions are functioning in the countries with highly developed systems.
During the meeting, the characteristics of GI registration procedures in European Union was practically discussed, which is represented with the so-called two-step system. The system envisages the involvement of the commission in the examination process, which ensures full-fledged study of the object to be protected with a geographical indication.
Sharing the experience of Italy will be significant for Georgia as for harmonization of the legislation and improvement of the registration process, as well as for proper organization of the procedure of protection of Georgian appellations of origin and geographical indications on the territory of the European Union in future.
Working meeting was organized within the EU funded Twinning Project on “Establishing Efficient Protection and Control System of Geographical Indications (GIs) in Georgia” (GE/16 ENI EC 0318), the main objective of which is facilitation of the development of the system and its harmonization with the European Union GI protection system.
Geographical indication is the name of a geographical place, in exceptional cases, a sign which indicates a certain geographical area and is used to designate the goods the specific quality or reputation of which are attributable to that geographical area, which in its turn is due to the particular geographical environment and human factors.