კონფერენცია „საქართველო კონტრაფაქციისა და მეკობრეობის წინააღმდეგ“
დღეს, 20 ივლისს (2017 წ.), ბათუმში გაიხსნა რიგით მე-3 საერთაშორისო კონფერენცია „საქართველო კონტრაფაქციისა და მეკობრეობის წინააღმდეგ“, რომლის მიზანია საჯარო და კერძო სექტორის დიალოგის გაძლიერება კონტრაფაქციის წინააღმდეგ ბრძოლის საკითხებთან მიმართებაში, ეფექტური უწყებათაშორისი კოორდინაციის უზრუნველყოფა ინტელექტუალური საკუთრების უფლებების აღსრულების მექანიზმებთან დაკავშირებით და უცხო ქვეყნების გამოცდილების გაზიარება.
ღონისძიების მონაწილეები განიხილავენ ბოლო პერიოდში კონტრაფაქციის წინააღმდეგ ბრძოლის მიმართულებით გადადგმული ნაბიჯების შედეგებს, გაეცნობიან საქართველოს კანონმდებლობაში შესატან ცვლილებების პაკეტს, რომელიც ემსახურება ინტელექტუალური საკუთრების უფლებების აღსრულების მექანიზმების გაუმჯობესებას, მათ შორის ციფრულ სამყაროში საავტორო უფლებების დაცვას. ყურადღება გამახვილდება ორგანიზებული დანაშაულის ტერორიზმთან კავშირზე და საერთაშორისო თანამშრომლობაზე კონტრაფაქციისა და მეკობრეობის წინააღმდეგ.
კონფერენცია საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნული ცენტრის „საქპატენტი“ და ამერიკის შეერთებული შტატების სავაჭრო დეპარტამენტის კომერციული სამართლის განვითარების პროგრამის (CLDP) ორგანიზებით ტარდება. ღონისძიების პარტნიორები არიან ინტელექტუალური საკუთრების მსოფლიო ორგანიზაცია (WIPO), საერთაშორისო სავაჭრო პალატა საქართველო (ICC Georgia) და საქართველოს ადვოკატთა ასოციაცია.
ინტელექტუალური საკუთრების დაცვის ეფექტური სისტემის ჩამოყალიბება საქართველოს მთავრობის ერთ-ერთი პრიორიტეტია, რომელიც მნიშვნელოვან როლს ასრულებს ქვეყნის ეკონომიკის ზრდასა და განვითარებაში.

On 20 July, 2017, 3rd International Conference “Georgia Against Counterfeiting and Piracy” was opened in Batumi, aiming to enhance a dialog against counterfeiting between public and private sector, ensuring effective coordination amongst different agencies towards IPR enforcement mechanism and sharing experience of foreign countries.
The event participant will discuss recently achieved results in fighting against counterfeiting, get acquainted with the planned amendment in Georgian law, which are aimed to improve enforcement mechanisms in IP rights, including copyright protection in digital world.
Special emphasis will be on the links between terrorism in organized crimes and international cooperation against counterfeiting and piracy.
The conference is jointly organized by the National Intellectual Property Center of Georgia SAKPATENTI and United States Department of Commerce, Commercial Law Development Program, (CLDP). Partners of the event are: The World Intellectual Property Organization (WIPO), International Chamber of Commerce Georgia (ICC Georgia) and Georgian Bar Association.
Establishing effective IP protection system in Georgia is one of the priorities of Georgian Government, which plays a significant role in country’s economic growth and development.