წინასწარი საპატენტო ძიება: საქპატენტის ახალი სერვისი ხელმისაწვდომია ყველასათვის
დღეიდან (16.10.2017) ყველა დაინტერესებულ პირს შესაძლებლობა ექნება ისარგებლოს საქპატენტის საპატენტო-საინფორმაციო მომსახურებით - წინასწარი საპატენტო ძიება. აღნიშნული სერვისი გულისხმობს საპატენტო ძიებას საერთაშორისო კომერციული და არაკომერციული საპატენტო ბაზების, ასევე არასაპატენტო (მაგ. სამეცნიერო) ლიტერატურის ბაზების გამოყენებით. ძიების მასალები და ანგარიშები გამომგონებლებს დაეხმარება მათი საქმიანობის სფეროში არსებული სამეცნიერო-ტექნოლოგიური მიღწევების გაცნობაში, საპატენტო განაცხადის მომზადებამდე მათი გამოგონების პატენტუნარიანობის წინასწარ შეფასებაში და შემდგომი ნაბიჯების, მაგალითად, საპატენტო განაცხადის მომზადების და საქპატენტში წარდგენის უკეთესად დაგეგმვაში.
წინასწარი საპატენტო ძიების სერვისი საქპატენტში დაინერგა 2015 წელს და თავდაპირველად ის განკუთვნილი იყო უნივერსიტეტების, სამეცნიერო-კვლევითი ინსტიტუტების, შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის, ასევე ინოვაციების და ტექნოლოგიების სააგენტოს (GITA) პროექტების შეფასებისთვის.
წინასწარი საპატენტო ძიების სერვისით სარგებლობისთვის საჭიროა საქპატენტის განაცხადების ელექტრონულ სისტემაში რეგისტრაციის გავლა (http://online.sakpatenti.org.ge) და შესაბამისი განაცხადის (წინასწარი ძიება) ონლაინ რეჟიმში შევსება.

Preliminary Patent Search: Sakpatenti’s new service is available for everyone
Starting from today (16.10.2017) every interested person will have an opportunity to use Sakpatenti’s Patent Information Service – Preliminary Patent Search. This service covers a patent search in worldwide commercial and public sector patent databases, as well as in non-patent (e.g. scientific) literature databases. The searched documents and reports will assist the inventors to get an overview on the state of the art in their fields of technology, to be able to assess patentability of their inventions prior to drafting a patent application and to better plan further steps, e.g. drafting a patent application and filing it at Sakpatenti.
The Preliminary Patent Search Service was established in 2015 at Sakpatenti and initially it was intended for the assessment of the projects from universities, scientific research institutions, Shota Rustaveli National Science Foundation and Georgian Innovation and Technology Agency (GITA).
For using the Preliminary Patent Search Service please register at the E-filing system of Sakpatenti (http://online.sakpatenti.org.ge) and complete the appropriate application form (Preliminary Search) online.