საქართველოს მიერ ინტელექტუალური საკუთრების მსოფლიო ორგანიზაციის (ისმო) ცენტრალური ევროპისა და ბალტიის ქვეყნების რეგიონული ჯგუფის (CEBS) ერთწლიანი კოორდინატორობა დასრულდა
08 იანვარი 2018 წ.
15 დეკემბერს ისმო-ს CEBS-ის ჯგუფის 2017 წლის საქმიანობის შემაჯამებელი შეხვედრა გაიმართა, რითიც დასრულდა საქართველოს მიერ ხსენებული რეგიონული ჯგუფის ერთწლიანი კოორდინატორობა (ჯგუფში გაწევრიანებულია რეგიონის 18 სახელმწიფო). კოორდინატორის ფუნქციებს ასრულებდა საქპატენტის სპეციალური წარმომადგენელი, საერთაშორისო ურთიერთობათა და პროექტების მართვის განყოფილების უფროსი, ანა გობეჩია. 2017 წლის განმავლობაში საქართველომ ჯგუფის კოორდინატორის ფუნქცია შეასრულა ისმო-ს 14 კომიტეტის სხდომაზე და წევრი ქვეყნების 57-ე გენერალურ ასამბლეაზე, გარდა ამისა შეიმუშავა, შეათანხმა, გაახმოვანა და დაიცვა ჯგუფის პოზიციები. რეგიონული კოორდინატორის სტატუსით, საქართველომ მონაწილეობა მიიღო ყველა კომიტეტის მოსამზადებელ შეხვედრაში და განახორციელა საკოორდინაციო საქმიანობა სხვადასხვა საკითხებზე პოზიციების შესათანხმებლად. აღნიშნული საქმიანობა მოიცავდა 60-მდე შეხვედრა CEBS-ის ჯგუფთან, 70-მდე შეხვედრას ისმო-ს სამდივნოსთან და კომიტეტების თავმჯდომარეებთან, 30-მდე არაფორმალურ საკონსულტაციო შეხვედრას, 25 შეხვედრას ისმო-ს გენერალური ასამბლეის თავმჯდომარის მოვალეობის შემსრულებელთან, 70-მდე შეხვედრას ისმო-ს განვითარებული ქვეყნების ჯგუფის, სხვა რეგიონული ჯგუფების და ევროკავშირის ქვეყნებთან. კოორდინაციის პერიოდში, საქართველომ, CEBS-ის სახელით გააკეთა 150-მდე განცხადება. რეგიონული ჯგუფის კოორდინატორის სტატუსით საქართველოს მიერ გაწეულმა საქმიანობამ მაღალი შეფასებები დაიმსახურა, როგორც დელეგაციებისგან, ასევე სამდივნოსა და ორგანიზაციის გენერალური დირექტორისგან, რამაც ისმო-ს ფარგლებში საქართველოს დელეგაციის მოღვაწეობა თვისობრივად ახალ საფეხურზე და სხვა ხარისხობრივ კატეგორიაში გადაიყვანა.

One-year Coordination of the World Intellectual Property Organization (WIPO) Central European and Baltic States Regional Group (CEBS) by Georgia was Completed
January 08, 2018
On December 15, 2017, a summary meeting of activities of the WIPO CEBS Regional Group took place in Geneva, which ended the one-year coordination by Georgia of the above-mentioned Regional Group (uniting 18 states of the region). The functions of the Coordinator were fulfilled by a special representative of Sakpatenti -Mrs. Ana Gobechia, Head of International Affairs and Project Management Division. In 2017 Georgia fulfilled the functions of the Group Coordinator at 14 Committee sessions of WIPO and at the 57th General Assembly of WIPO Members States, drafted, agreed, voiced and defended the positions of the Group. In the capacity of the Group Coordinator, Georgia participated in preparatory meetings of all Committees and carried out coordination activity to agree positions on various issues. This activity covered up to 60 meetings with the members of the CEBS Group, 70 meetings with the WIPO Secretariat and Heads of Committees, 30 informal consultation meetings, 25 meetings with the Acting Chairperson of WIPO General Assembly, up to 70 meetings with countries of the WIPO Developed Countries Group, other Regional Groups and the European Union. In the period of coordination, Georgia made about 150 statements on behalf of CEBS Group. The work carried out by Georgia in the capacity of the Regional Group Coordinator was highly appreciated by the delegations as well as the Secretariat and Director General of the Organization, which has taken the activity of the delegation of Georgia at WIPO to a qualitatively new stage and into an advanced category.