სასწავლო კურსი “საპატენტო ძიება”
2019 წლის 22-25 აპრილს საქპატენტთან არსებულ სასწავლო ცენტრში ტარდება სასწავლო კურსი „საპატენტო ძიება“, რომელიც მოიცავს საპატენტო სისტემის მიმოხილვას და საპატენტო-საინფორმაციო ძიების ტექნიკის გაცნობას. კურსი განკუთვნილია უნივერსიტეტების და სამეცნიერო-კვლევითი ინსტიტუტების თანამშრომლებისთვის.
კურსის მიზანია მონაწილეებმა მიიღონ საბაზისო ცოდნა საპატენტო ინფორმაციის მნიშვნელობის, ძირითადი საძიებო სისტემების და საძიებო ტექნიკის შესახებ. აღნიშნული ცოდნა კურსის მონაწილეებს დაეხმარება მათი საქმიანობის სფეროში არსებული სამეცნიერო-ტექნოლოგიური მიღწევების გაცნობაში, საპატენტო განაცხადის მომზადებამდე ტექნიკის დონის პირველად შეფასებაში და საპატენტო განაცხადის მომზადების და საქპატენტში წარდგენის უკეთესად დაგეგმვაში. კურსს უძღვებიან სსიპ საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნული ცენტრის „ საქპატენტი“ სასწავლო ცენტრის ტრენერები (ტუტორები). კურსის დასრულების შემდეგ, მონაწილეებს გადაეცემათ კურსის გავლის დამადასტურებელი სერტიფიკატი.
კურსის პირველ ნაკადში მონაწილეობას იღებენ თსუ-ს, სტუ-ს, ილიაუნის, დავით ტვილდიანის სამედიცინო უნივერსიტეტის, კავკასიის უნივერსიტეტის, შავი ზღვის საერთაშორისო უნივერსიტეტის და რ. აგლაძის არაორგანული ქიმიისა და ელექტროქიმიის ინსტიტუტის წარმომადგენლები.

Study Course “Patent Search”
On April 22-25, 2019, study course “Patent Search” will take place at the IP Training Centre functioning at Sakpatenti. It covers an overview of the patent system and introduction to the techniques of patent information search. The course is intended for representatives of universities and scientific-research institutions.
The objective of the course is to offer the participants the basic knowledge on the importance of patent information, main search systems and search techniques. The gained knowledge will assist the participants of the course in familiarizing with the scientific and technological achievements in their field, preliminary assessment of the state of the art prior to preparing a patent application and better planning of drafting and filing a patent application with Sakpatenti. The course will be led by trainers (tutors) of the IP Training Centre of the National Intellectual Property Centre of Georgia Sakpatenti. After completion of the course the participants will be handed over relevant certificates.
The first course will be attended by representatives of I.Javakhishvili Tbilisi State University, Georgian Technical University, Ilia State University, David Tvildiani State Medical University, Caucasus University, International Black Sea University and R.Agladze Institute of Inorganic Chemistry and Electrochemistry.