სემინარი მოსამართლეთათვის ინტელექტუალური საკუთრების დარღვევის საქმეთა სამოქალაქო წესით განხილვის თაობაზე
20 ივლისი 2019 წ.
დღეს 20 ივლისს (2019წ.), ქალაქ ბათუმში, ქართველი მოსამართლეების მონაწილეობით მიმდინარეობს სამუშაო შეხვედრა თემაზე: "სასამართლო პრაქტიკის მიმოხილვა ინტელექტუალური საკუთრების საქმეებთან დაკავშირებით", რომელიც ამერიკის შეერთებული შტატების სავაჭრო დეპარტამენტის კომერციული სამართლის განვითარების პროგრამის (CLDP) და საქართველოში ამერიკის საელჩოს ორგანიზებით იმართება.
შეხვედრაზე ამერიკელი მოსამართლეები ქართველ კოლეგებს უზიარებენ ამერიკის შეერთებული შტატების სასამართლოს გამოცდილებას ინტელექტუალური საკუთრების ობიექტებთან დაკავშირებულ დავებზე. ასევე, საქპატენტის წარმომადგენლებთან ერთად მიმდინარეობს მსჯელობა უწყების სააპელაციო პალატის და საქართველოს სასამართლოების პრაქტიკაზე და აღნიშნულთან დაკავშირებით, ისმენენ ამერიკელი მოსამართლეების მოსაზრებებს და რეკომენდაციებს.
ამერიკის შეერთებული შტატების ინტელექტუალური საკუთრების დაცვის კუთხით გამოცდილების გაზიარება ხელს შეუწყობს და დაეხმარება ქართველ მოსამართლეებს საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების კანონმდებლობის საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისად იმპლემენტაციაში.

Workshop for Judges on Adjudication of Civil Intellectual Property Infringement Cases
Today, on July 20, 2019, the Workshop on Adjudication of Civil Intellectual Property Infringement Cases is taking place in Batumi with the participation of Georgian judges. The workshop is organized by the Commercial Law Development Program (CLDP) of the U.S. Department of Commerce and the United States Embassy in Georgia.
At the meeting, American judges are sharing with their Georgian colleagues the US judicial practice on disputes related to intellectual property subject-matters. American judges are also discussing with the representatives of Sakpatenti the practice of the Chamber of Appeals of the Office and courts of Georgia and are offering their views and recommendations concerning the above-mentioned.
Sharing experience of the Unites States of America regarding protection of intellectual property will facilitate and assist Georgian judges to implement the IP legislation of Georgia according to international standards.