ჩურჩხელა, ტეკილა, ხვანჭკარა, პარმიჯანო რეჯანო და სულგუნი - ქართული და უცხოური გეოგრაფიული აღნიშვნები ერთ საგამოფენო სივრცეში
24 სექტემბერი 2019 წ.
დღეს, 24 სექტემბერს (2019წ.), ქართული და უცხოური გეოგრაფიული აღნიშვნით დაცული პროდუქციის გამოფენა-დეგუსტაციით გაიხსნა “საერთაშორისო კონფერენცია გეოგრაფიული აღნიშვნების შესახებ”, რომლის ორგანიზატორია საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნული ცენტრი - საქპატენტი და გეოგრაფიული აღნიშვნების გლობალური ალიანსი - ,,OriGIn”. რამდენიმე დღეა საქართველო, როგორც OriGIn”-ის ასამბლეის მასპინძელი ქვეყანა, იქცა გეოგრაფიული აღნიშვნების მსოფლიო ცენტრად. საქართველოში იმყოფებიან ისეთი ცნობილი გეოგრაფიული აღნიშვნებით დაცული პროდუქტების მწარმოებლები, როგორებიცაა, ,,ტეკილა“, ,,პროსეკო“, ,,ბავარიული ლუდი“, ,,ყველი პარმიჯანო რეჯანო“, ,,მოდენას ბალზამიკოს ძმარი“, ,,პარმას ლორი“ და სხვა. კონფერენციის ჩატარებისა და პროდუქციის გამოფენა-დეგუსტაციის გამართვის მიზანია, ხელი შეუწყოს საქართველოში გეოგრაფიული აღნიშვნების დაცვის სისტემის პოპულარიზაციას, ამ სფეროში ქართველ მეწარმეთა ცნობიერების ამაღლებას, უცხოელ მეწარმეებთან მათ უშუალო კონტაქტების დამყარებას და საკუთარი პროდუქციის გაცნობას.
გეოგრაფიული აღნიშვნა არის გეოგრაფიული ადგილის სახელი, რომელიც გამოიყენება ისეთი პროდუქტის აღნიშვნისთვის, რომლის განსაკუთრებული ხარისხი, თვისებები ან რეპუტაცია განპირობებულია ამ წარმოების ადგილისთვის დამახასიათებელი გარემო პირობებითა და ადამიანური ფაქტორით. გარემო პირობებში იგულისხმება ნიადაგისა და წყლის შემადგენლობა, კლიმატი, ლანდშაფტი და სხვა ბუნებრივი მახასიათებლები. ადამიანური ფაქტორი მოიცავს ადგილობრივ მოსახლეობაში არსებული წარმოების ტრადიციულ ცოდნასა და გამოცდილებას. საქართველოში, დღეის მდგომარეობით დაცულია 48 გეოგრაფიული აღნიშვნა და ადგილწარმოშობის დასახელება: 20 - ღვინო (ატენი, ახაშენი, წინანდალი, გურჯაანი, კარდენახი, კახეთი, კოტეხი, ყვარელი, მანავი, მუკუზანი, ნაფარეული, ქინძმარაული, სვირი, თელიანი, ტიბაანი, ტვიში, ვაზისუბანი, ხვანჭკარა, ხაშმის საფერავი, ბოლნისი), 8 - მინერალური წყალი (ბორჯომი, საირმე, ნაბეღლავი, მიტარბი, უწერა, სქური, ზვარე, ბოლნისი), 13 - ყველი (სვანური სულგუნი, კობი, იმერული ყველი, მესხური ჩეჩილი, დამბალხაჭო, თუშური გუდა, გუდა, მეგრული სულგუნი, სულგუნი, ქართული ყველი, ტენილი, აჭარული ჩლეჩილი, ჩოგი), ჭაჭა,მაწონი, ჩურჩხელა, ახალქალაქის კარტოფილი, ქუთაისის მწვანილი, ტყიბულის ჩაი, მაჭახელას თაფლი. აღსანიშნავია, რომ გეოგრაფიული აღნიშვნის მატარებელი პროდუქციის ღირებულება საშუალოდ 2.5 ჯერ აღემატება ანალოგიური სხვა პროდუქტების ფასს, ასევე გეოგრაფიული აღნიშვნის მატარებელი პროდუქცია სარგებლობს ბაზარზე განსაკუთრებულად მაღალი მოთხოვნილებით. გარდა ამისა, გეოგრაფიული აღნიშვნის მატარებელი პროდუქცია მნიშვნელოვან როლს ასრულებს ქვეყნების რეგიონალურ განვითარებაში (ახალი სამუშაო ადგილების შექმნა, ადგილობრივი მოსახლეობის ადგილებზე დამაგრება, რეგიონის ცნობადობის ზრდა, აგრარული ტურიზმის განვითარება).
გეოგრაფიული აღნიშვნების გლობალური ალიანსი - ,,OriGIn” წარმოადგენს საერთაშორისო არასამთავრობო ორგანიზაციას, რომელშიც გაწევრიანებულია 40-ზე მეტი ქვეყნის (მათ შორის საქართველო) 500-მდე მეწარმეთა ასოციაცია და გეოგრაფიულ აღნიშვნებთან დაკავშირებული სხვადასხვა ორგანიზაციები.

• Filing application abroad (UPOV PRISMA)
Churchkhela, Tequila, Khvanchkara, Parmigiano Reggiano and Sulguni – Georgian and Foreign Geographical Indications in a Single Exhibition Hall
Today, on September 24, 2019, an exhibition and tasting of goods protected by Georgian and foreign geographical indications opened the International Conference on Geographical Indications, organized by the National Intellectual Property  Center  of Georgia (Sakpatenti) and OriGIn – the Global Alliance of Geographical Indications. For several days, Georgia as the host country of Origin Assembly has become the world centre of geographical indications. Producers of goods protected by well-known geographical indications, such as “Tequila”, “Prosecco”, “Bavarian Beer”, “Parmigiano Reggiano Cheese”, “Balsamic Vinegar of Modena”, “Parma Ham”, etc. are visiting Georgia. The objective of holding the conference as well as the exhibition and tasting is to facilitate popularization of the geographical indications protection system in Georgia, raising awareness in the given field among Georgian entrepreneurs, establishing their direct contacts with foreign entrepreneurs and introducing their products.
A geographical indication is the name which indicates a geographical area and is used to designate the goods the specific quality, features or reputation of which are due to the particular geographical environment and human factor characteristic for the place of their origin. The environment implies soil and water composition, climate, landscape and other natural characteristics. The human factor includes the traditional knowledge and experience existing in the local population. At present, 48 geographical indications and appellations of origin are protected in Georgia: 20 wines (Ateni, Akhasheni, Tsinandali, Gurjaani, Kardenakhi, Kakheti, Kotekhi, Kvareli, Manavi, Mukuzani, Napareuli, Kindzmarauli, Sviri, Teliani, Tibaani, Tvishi, Vazisubani, Khvanchkara,  Khashmi Saperavi, Bolnisi), 8 mineral waters (Borjomi, Sairme, Nabeglavi, Mitarbi, Utsera, Skuri, Zvare, Bolnisi), 13 cheeses (Svanuri Sulguni, Kobi, Imeruli Kveli, Meskhuri Chechili, Dambalkhacho, Tushuri Guda, Guda, Megruli Sulguni, Sulguni, Kartuli Kveli, Tenili, Acharuli Chlechili, Chogi), Chacha, Churchkhela, Akhalkalaki Potato, Kutaisi Greens, Tkibuli Tea, Machakhela Honey. It is noteworthy that cost of goods bearing geographical indications is on average 2.5 times higher as compared with that of other identical products and they are in especially great demand on the market. In addition, goods protected by geographical indications play a significant role in the regional development of countries (creation of new jobs, reduction of manpower drain, increase of the region awareness and development of rural tourism).
OriGIn – the Global Alliance of Geographical Indications is an international non-governmental organization, uniting up to 500 associations of entrepreneurs from over 40 countries (including Georgia) and various organizations related with geographical indications.