ევროკავშირის პროექტის წარდგენა - "საქართველოში გეოგრაფიული აღნიშვნების დაცვისა და კონტროლის სისტემის დანერგვა"
07 ნოემბერი 2019 წ.
ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული დაძმობილების პროექტი (Twinning), რომელიც მიზნად ისახავს საქართველოში გეოგრაფიული აღნიშვნების დაცვისა და კონტროლის ეფექტური სისტემის დანერგვას, დღეს, 7 ნოემბერს (2019წ.) ოფიციალურად გამოცხადდა. სასტუმრო მეტეხი პალასში გამართული Twinning-ის პროექტის დაწყებისადმი მიძღვნილი ღონისძიება გახსნა საქართველოში ევროკავშირის წარმომადგენლობის ხელმძღვანელმა, კარლ ჰარცელმა.
საჯარო სამსახურების Twinning-ის პროექტი საქართველოსადმი ევროკავშირის სექტორული მხარდაჭერის შემადგენელი ნაწილია, რომლის განსახორციელებლად ევროკავშირის მიერ გამოიყო 1.5 მილიონი ევრო და იგი დაეკისრა ევროკავშირის წევრი სახელმწიფოების მოცემულ სფეროში ეროვნულ სამსახურებს (იტალია და საფრანგეთი). პროექტის მთავარი ბენეფიციარია საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნული ცენტრი - საქპატენტი, რომელსაც ეძლევა საშუალება ევროკავშირის დახმარებით, წამყვანი ქვეყნების გამოცდილებისა და ცოდნის გაზიარებით, შექმნას ისეთი ადმინისტრაციული და ინსტიტუციონალური მექანიზმები, რომლებიც გააძლიერებს საქართველოში გეოგრაფიული აღნიშვნების დაცვისა და კონტროლის სისტემას, ხელს შეუწყობს აღნიშნულ სფეროში კომპეტენციის გაზრდასა და ცოდნის გაღრმავებას. პროექტი, ასევე ითვალისწინებს მწარმოებელთა ასოციაციებისა და გაერთიანებების როლის გაზრდას გეოგრაფიული აღნიშვნების სისტემის განვითარებაში. Twinning-ის პროექტი გრძელდება 2021 წლის იანვრის ჩათვლით და მასში ჩართულია იტალიის სოფლის მეურნეობის, სურსათის, სატყევე მეურნეობის სამინისტრო და საფრანგეთის სოფლის მეურნეობისა და სურსათის სამინისტრო.
გეოგრაფიული აღნიშვნა ეფექტური ინსტრუმენტია, რომელიც ემსახურება ბუნებრივ პირობებთან და კულტურულ მემკვიდრეობასთან დაკავშირებული ადგილობრივი უნიკალური პროდუქციის ცნობადობის ზრდასა და კონკურენტუნარიანობის ამაღლებას. გეოგრაფიული აღნიშვნების სისტემისა და ზოგადად ინტელექტუალური საკუთრების სისტემის განვითარება, საქართველოს მთავრობის ერთ-ერთი მთავარი პრიორიტეტია და მისი დაცვა წარმოადგენს ერთ-ერთ მნიშვნელოვან საკითხს „ევროკავშირთან ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი სავაჭრო სივრცის შესახებ შეთანხმების“ (DCFTA) ფარგლებში.

Presentation of the European Union Project “Establishing Efficient Protection and Control System of Geographical Indications (GIs) in Georgia”
November 07, 2019
On November 7, 2019, the EU-funded Twinning Project “Establishing Efficient Protection and Control System of Geographical Indications (GIs) in Georgia” was launched officially. The kick-off meeting of the Twinning Project, held at Sheraton Grand Tbilisi Metechi Palace, was opened by H.E. Mr. Carl Hartzell, Ambassador of the European Union to Georgia.
The Twinning Project is the component of wider EU sectoral support to Georgia. 1.5 million Euro was allocated by the European Union on implementation of the project. The Project was entrusted to relevant national authorities (Italy and France) of EU member states. The main beneficiary of the Project is the National Intellectual Property Center of Georgia Sakpatenti. Within the Project Sakpatenti is given an opportunity, with the assistance of EU, through sharing experience and knowledge of leading countries, to create administrative and institutional mechanisms which will enhance the GI protection and control system in Georgia, strengthen the capacity and deepen the knowledge of the national institutions in this field. The Project also envisages increasing the role of producers associations and unions in the development of the GIs protection system. The Project will conclude on January 2021 and it is implemented by the Italian Ministry of Agricultural Food Forestry Policies (MIPAAF) and the French Ministry of Agriculure and Food (MAA).
Geographical indications are an effective tool which facilitates raising the awareness and increasing the competitiveness of the unique local goods related with the natural environment and cultural heritage. The development of the GI system and the intellectual property system in general is one of the main priorities of the Government of Georgia and its protection is a significant issue within the Deep and Comprehensive Free Trade Agreement (DCFTA) with the EU.