WIPO-ს შემდეგი გენერალური დირექტორი დარენ ტანგი იქნება
დღეს, 8 მაისს (2020 წ.), ინტელექტუალური საკუთრების მსოფლიო ორგანიზაციის (WIPO) რიგით მე-60 გენერალურ ასამბლეაზე, ახალი გენერალური დირექტორის კანდიდატურა დამტკიცდა. 2020 წლის 1 ოქტომბრიდან, მომდევნო 6 წლის განმავლობაში, WIPO-ს უხელმძღვანელებს დარენ ტანგი, ამ დრომდე სინგაპურის ინტელექტუალური საკუთრების უწყების (IPOS) აღმასრულებელი დირექტორი.
“გულითად მადლიერებას გამოვხატავ ყველა წევრი სახელმწისოსადმი მათი მხარდაჭერისა და ნდობისათვის, რომელიც მათ გამოიჩინეს ჩემს მიმართ და დამაკისრეს ეს დიდი პასუხისმგებლობა ამ უპრეცედენტო პერიოდში. COVID-19 პანდემიამ დიდი უბედურება გამოიწვია და მსოფლიო შეაჩერა, მაგრამ ასევე შეგვახსენა ჩვენი კაცობრიობის ერთიანობის შესახებ. ისე, როგორც არასდროს, WIPO-ს საზოგადოებას სჭირდება ძალისხმევის გაერთიანება გამომგონებლების, ნოვატორებისა და შემოქმედი ადამიანების მხარდასაჭერად, ყველა იმ ადამიანისა, რომლებიც გადამწყვეტ როლს ასრულებენ სერიოზული პანდემიის დაძლევის საქმეში ვირუსის განკურნების გზების ძიების, ტექნოლოგიების საშუალებით ჩვენი ურთიერთკავშირის შენარჩუნებისა თუ ამ რთულ პერიოდში ჩვენი გუნება-განწყობილების ამაღლების თვალსაზრისით“ - განაცხადა დარენ ტანგმა.
დარენ ტანგის კანდიდატურა WIPO-ს გენერალური დირექტორის პოზიციაზე სინგაპურის მთავრობამ წარადგინა და პროცედურის შესაბამისად მისი აღნიშნულ პოზიციაზე დანიშვნის რეკომენდაცია WIPO-ს საკოორდინაციო კომიტეტმა გასცა. საკოორდინაციო სხდომაზე, რომელსაც დაესწრო WIPO-ს წევრი 83 ქვეყნის წარმომადგენელი, მათ შორის საქართველო, დარენ ტანგს უმრავლესი 55 ხმა ერგო. სინგაპურის მთავრობის მიერ წარდგენილ კანდიდატურას, მხარი დაუჭურა საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნულმა ცენტრმა - საქპატენტმაც, რომელიც WIPO-ში საქართველოს 1991 წლიდან წარმოადგენს.
დარენ ტანგი სინგაპურის ინტელექტუალური საკუთრების უწყების (IPOS) ხელმძღვანელი პირია 2015 წლიდან. აღსანიშნავია, რომ საქპატენტი აღნიშნულ უწყებასთან 2018 წლიდან თანამშრომლობს, უწყებებს შორის გაფორმებული ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმის ფარგლებში, რაც ითვალისწინებს ინფორმაციისა და გამოცდილების გაცვლას, ერთობლივი ღონისძებების ორგანიზებას და საგანმანათლებლო პროექტების დანერგვას.
2020 წლის 30 სექტემბერს WIPO-ს ხელმძღვანელობის მე-2 ვადას დაასრულებს გენერალური დირექტორი ფრენსის გარი, რომელიც ამ პოსტს 12 წლის განმავლობაში იკავებდა. ფრენსის გარი WIPO-ს გენერალური დირექტორის რანგში საქართველოს ოფიციალური ვიზიტით 2015 წელს ეწვია, რამაც საფუძველი ჩაუყარა WIPO-სთან საქპატენტის თანამშრომლობის უფრო მაღალ საფეხურზე აყვანას. აღნიშნული ორგანიზაციის მხარდაჭერით, საქართველოში განხორცილედა არა ერთი წარმატებული პროექტი, რომელიც დაკავშირებულია ინტელექტუალური საკუთრების სახელმწიფო სტრატეგიის შექმნასთან, საქართველოს გეოგრაფიული აღნიშვნების დაცვის სისტემის გაუმჯობესებასთან, სასწავლო ცენტრის ჩამოყალიბებასა და სხვა გლობალური პროექტებთან.
WIPO არის გაერთიანებული ერების სპეციალიზებული უწყება ინტელექტუალური საკუთრების პოლიტიკის, მომსახურების, ინფორმაციის და თანამშრომლობის გლობალური ფორუმია. 188 წევრ ქვეყანას WIPO ეხმარება დაბალანსებული საერთაშორისო ინტელექტუალური საკუთრების სამართლებრივი სისტემის შემუშავებაში, საზოგადოების არსებული მოთხოვნების დასაკმაყოფილებლად. ბიზნეს მომსახურებას უწევს სხვადასხვა ქვეყნებს და ეხმარება დავების გადაჭრაში. ასევე, სთავაზობს კვალიფიკაციის ასამაღლებელ პროგრამებს, რომ განვითარებადმა ქვეყნებმა სარგებელი მიიღონ ინტელექტუალური საკუთრების გამოყენებით და სთავაზობს ინტელექტუალური საკუთრების უნიკალურ ცოდნის ბანკებზე თავისუფალ წვდომას.

The Next Director General of WIPO will be Mr. Daren Tang
Today, on May 8, 2020, during the 60th General Assembly of the World Intellectual Property Organization (WIPO), the next Director General was appointed officially. From October 1, 2020, during the next 6 years, Mr. Daren Tang, who held Chief Executive Position at the Intellectual Property Office of Singapore (IPOS), prior to the appointment as Director General, will helm the World Intellectual Property Organization (WIPO).
Mr. Daren Tang noted, “I sincerely thank all Member States for their support and confidence in entrusting me with this immense responsibility in these unprecedented times. The COVID-19 pandemic has caused untold misery and brought the world to a standstill, but has also reminded us of our common humanity. More than ever, the WIPO community needs to unite to support our inventors, innovators and creators, all of whom are playing critical roles in helping us overcome this grave pandemic, whether it is in finding a cure for the virus, allowing us to stay connected through technology, or lifting our spirits during this challenging period.”
The candidacy of Mr. Daren Tang for the position of Director General of WIPO was offered by the Government of Singapore and, according to the procedure, the WIPO Coordinating Committee issued a recommendation for his appointment to the position. At the Coordination Committee (CoCo) meeting, which was attended by representatives of 83 member states of WIPO, including Georgia, Mr. Daren Tang received the majority - 55 votes. The candidacy nominated by the Government of Singapore was supported by the National Intellectual Property Center of Georgia Sakpatenti as well. Sakpatenti represents Georgia at WIPO since 1991.
Mr. Daren Tang has been the head of the Intellectual Property Office of Singapore (IPOS) since 2015. It is noteworthy that Sakpatenti cooperates with this Office since 2018, within the framework of the Memorandum of Understanding signed between the Offices. The Memorandum provides for the exchange of information and experience, organization of joint events and the development of common educational projects.
On September 30, 2020, the second term of Mr. Francis Gurry, Director General of WIPO, will be completed. He held this position for last 12 years. Mr. Francis Gurry as the WIPO Director General paid an official visit to Georgia in 2015, which laid the foundation for taking Sakpatenti-WIPO cooperation to a higher level. With the support of this Organization, a number of successful projects were implemented in Georgia, related to drafting Country’s strategy on intellectual property, improvement of the geographical indications protection system in Georgia, establishment of a training center and other global projects.
WIPO is the specialized United Nations (UN) agency, it is the global forum of IP policy, service, information and cooperation. WIPO assists its 188 member states in developing a balanced international IP legal system in order to satisfy the current needs of the public. WIPO renders business services to various countries and assists them in dispute resolution. It also offers advanced capacity building programs to allow developing countries to benefit from using intellectual property and offers free access to the unique knowledge banks of intellectual property.