კონკურსში „ლეონარდო და ვინჩი“ 2020 წლის გამარჯვებულია გამოგონების პროექტი „რიგის კონტროლის სისტემა“
მოსწავლე გამომგონებელთა და მკვლევართა კონკურსი „ლეონარდო და ვინჩი“, რომლის მიზანია ინოვაციებისა და ტექნიკის მიმართ მოსწავლეთა ინტერესის გაღვივება, შემოქმედებითი აზროვნებისა და პრაქტიკული უნარ-ჩვევების განვითარება, წელს დისტანციურ რეჟიმში გაიმართა. კომისიამ, რომელსაც თავმჯდომარეობდა საქპატენტის გამოგონების და ახალი ჯიშების დეპარტამენტის მექანიკის სამმრთველოს უფროსი ვასილ გიორგაძე, პირველი ადგილი მიანიჭა გამოგონების პროექტს „რიგის კონტროლის სისტემა“.
მოსწავლეები – გიგი გუგუნავა, ნია ნორაკიძე და დიმიტრი გულუა პირველი ადგილისა და 5000 ლარის მფლობელები გახდნენ. გამარჯვებული პროექტის ავტორები წმ. ალექსი შუშანიას სახელობის მართლმადიდებლური სკოლა-გიმნაზიის, სერვანტესის სახელობის გიმნაზიის „აია-GESS“ და ზუგდიდის მუნიციპალიტეტის ახალაბასთუმნის საჯარო სკოლის მოსწავლეები არიან. მეორე და მესამე ადგილის და, შესაბამისად, 3000 და 2000 ლარის მფლობელები გახდნენ ქვეყნის საჯარო და კერძო სკოლების VII–XII კლასების მოსწავლეებისგან შემდგარი ჯგუფები.
მეორე ადგილი დაიკავა პროექტმა „წყალბადის ავტომატიზირებული გენერატორი პერსპექტიული სათბობური ელემენტისათვის“, რომლის ავტორები არიან როსტომ ნიორაძე, ნიკოლოზ თავდიშვილი და ზურა კოპაძე. მესამე საპრიზო ადგილი დაიკავეს მოსწავლეებმა – გელა კუხიანიძემ, ნინიკო შარიამ და გეგა შავდათუაშვილმა პროექტისთვის „დისტანციური დიაგნოსტიკა“.
ყოველწლიური კონკურსი „ლეონარდო და ვინჩი“ წელს მეათედ გაიმართა. კორონავირუსის პანდემიის გამო, სამივე ეტაპი დისტანციურ რეჟიმში წარიმართა და კონკურსანტებმა პრეზენტაციები დისტანციური კომუნიკაციის პლატფორმების გამოყენებით განახორციელეს.
საქპატენტი მუდმივი მხარდამჭერია კონკურსის „ლეონარდო და ვინჩი“, რომელსაც ორგანიზებას საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო და შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდი უწევს პროექტის „კაპიტანი: მეცნიერება კაპიტანია“ ფარგლებში. ქვეყანაში ინოვაციური და საგამომგონებლო საქმიანობის ხელშეწყობა საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნული ცენტრის – „საქპატენტის“ პრიორიტეტული მიმართულებაა.

Invention Project “Queue Control System” is the Winner of the Competition “Leonardo da Vinci” in 2020
November 13, 2020
The Competition of Young Inventors and Researchers “Leonardo da Vinci”, which is aimed to arouse interest towards innovations and technology among pupils and develop their creative thinking and practical skills, this year has taken place remotely. The commission which was headed by Mr.Vasil Giorgadze, Head of Mechanics Section, Department of Inventions and New Varieties of Plants and Breeds of Animals, Sakpatenti, ranked the invention project “Queue Control System” as the winner.
Pupils – Gigi Gugunava, Nia Norakidze and Dimitri Gulua took the first place and were awarded 5000 GEL. The authors of the winning project are pupils of St. Aleksi Shushania Orthodox School-Gymnasium, Cervantes School-Lyceum “AIA-GESS” and Public School of Akhali Abastumani, Zugdidi Municipality. The teams comprised of the 7th-12th-grade pupils of public and private schools of Georgia took the second and the third places and were awarded 3000 and 2000 GEL, respectively.
The second place was taken by the project “Automated Hydrogen Generator for Prospective Fuel Element” by Rostom Nioradze, Nikoloz Tavdishvili and Zura Kopadze. Pupils Gela Kukhianidze, Niniko Sharia and Gega Shavdatuashvili with their project “Remote Diagnostic”s took the third place.
The annual competition “Leonardo da Vinci” was held for the tenth time this year. Due to the coronavirus pandemic, all the three stages were conducted remotely and the participants delivered presentations using remote communication platforms.
Sakpatenti is a constant supporter of the Competition “Leonardo da Vinci”, organized by the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia and Shota Rustaveli National Science Foundation within the project “CAPTAIN: Science is the Captain”. Promotion of innovative and inventive activities in the country is one of the priority directions of the National Intellectual Property Centre of Georgia Sakpatenti.