კრეატიულობა და ინტელექტუალური საკუთრება საქართველოს სკოლებში – EUGIPP-ის ფარგლებში მასწავლებლების გადამზადება დაიწყო
01 დეკემბერი 2020 წ.
ინტელექტუალური საკუთრების შესახებ ევროკავშირისა და საქართველოს ერთობლივი პროექტის (EUGIPP) ფარგლებში, კრეატიულობისა და ინტელექტუალური საკუთრების ცნებების სწავლებისთვის სათანადო უნარ-ჩვევების მისაღებად, თბილისის, რუსთავისა და გორის 6 საჯარო სკოლის 12 მასწავლებლისთვის პირველი ტრენინგი დისტანციურად ჩატარდა.
„კრეატიულობა და ინტელექტუალური საკუთრება საქართველოს სკოლებში“ EUGIPP-ის ერთ-ერთი კომპონენტია, რომელიც მიზნად ისახავს სასკოლო გაკვეთილებში ინტელექ­ტუალურ საკუთრებასთან დაკავშირებული კონცეფციისა და მთავარი მიმარ­თულებების დანერგვას მოსწავლეთა ასაკის შესაბამისი მასალებისა და აქტივობების გამოყენებით, ასევე, მასწავლებლებისთვის ინტელექტუალური საკუთრების მნიშვნე­ლობის გაცნობას და ინტელექტუალურ საკუთრებაზე გაკვეთილის გეგმის შედგენას.
პროექტის გეგმის თანახმად, თავდაპირველად განხორციელდება საპილოტე ვერსია – შერჩეულ სკოლებში ჩატარდება კრეატიულობისა და ინტელექტუალური საკუთრების გაკვეთილები. საპილოტე ვერსია მიზნად ისახავს კრეატიულობისა და ინტელექტუალური საკუთრების საკითხების ინტეგრირებას სამოქალაქო განათლების სისტემაში. სწავლების ეფექტიანობის მიზნით, შერჩეული სკოლები უზრუნველყოფილი იქნება იმ სასწავლო მასალებით, რომლებიც ეფუძნება ევროპის ინტელექტუალური საკუთრების ორგანიზაციის (EUIPO) ინტელექტუალური საკუთრების შესახებ მასწავ­ლებელთა სატრენინგო პაკეტს „ინტელექტუალური საკუთრების საფუძვლები“.  სასწავლო მასალის გამოყენება მოხდება მშობლიური ენისა და სამოქალაქო განათლების გაკვეთილებზე.
პროექტის შედეგად, საჯარო სკოლის მასწავლებლები ყოველდღიურ საქმიანობაში დანერგავენ ინტელექტუალური საკუთრების კონცეფციებს და მოსწავლეებს დაწყებითი სასკოლო ასაკიდანვე შეასწავლიან, თუ როგორ უნდა სცენ პატივი სხვის ინტელექტუალურ შემოქმედებას და როგორ დაიცვან თავიანთი უფლებები.
პროექტი EUGIPP 2020 წლის იანვრიდან მიმდინარეობს და მას ახორციელებს EUIPO და  საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნული ცენტრი „საქპატენტი“.

Creativity and Intellectual Property in Georgian Schools – Training of Teachers was launched within EUGIPP
December 01, 2020
Within the EU-Georgia Intellectual Property Project (EUGIPP) first distance training was delivered for 12 teachers of 6 public schools of Tbilisi, Rustavi and Gori in order to develop relevant skills for teaching creativity and intellectual property concepts.
“Creativity and Intellectual Property in Georgian Schools” is one of the components of EUGIPP, which is aimed to introduce intellectual property related concepts and main directions into school lessons, using materials and activities suitable to the pupils’ age, as well as to familiarize teachers with the importance of the intellectual property system and to elaborate a plan for lesson on intellectual property.
According to the work plan of the Project, initially, the pilot version will be implemented - lessons in creativity and intellectual property will be delivered at the selected schools. The pilot version aims to integrate creativity and IP issues into the public education system.
To achieve the effectiveness of teaching, the selected schools will be provided with learning materials, based on the content of the teacher training package “Basics of Intellectual Property” of the European Union Intellectual Property Office (EUIPO). The learning materials will be used during lessons of the native language and public education. As a result of the Project, teachers of public schools will introduce the IP concepts into their everyday activities and from the elementary school level they will teach pupils how to respect intellectual property of others and how to protect their rights.
The EUGIPP Project has been implemented since January, 2020 by the EUIPO and the National Intellectual Property Centre of Georgia Sakpatenti.