საქპატენტმა ათასწლეულის ინოვაციის კონკურსის მესამე ადგილზე გასული გუნდი დააჯილდოვა
2020 წლის 29 დეკემბერს, ათასწლეულის გამოწვევის ფონდმა ათასწლეულის ინოვაციის კონკურსში გამარჯვებული გუნდები გამოავლინა. საქპატენტმა დააჯილდოვა მესამე ადგილზე გასული ახალციხის საჯარო სკოლის გუნდი პროექტისთვის მობილური აპლიკაცია „GoGeoGo“. პროგრამა დაეხმარება საქართველოში ჩამოსულ უცხოელ ტურისტებსა და ადგილობრივ მაცხოვრებლებს საზოგადოებრივი ტრანსპორტით სარგებლობის შესახებ საჭირო ინფორმაციის მოპოვებაში.
საქპატენტის გადაწყვეტილებითა და დაფინანსებით გუნდის წევრები ისრაელის ერთ-ერთი წამყვანი ტექნოლოგიური უნივერსიტეტის STEM ბანაკს (Haifa TeenTech at the Technion) ეწვევიან. დამამთავრებელი კლასის მოსწავლეებისთვის ბანაკში შექმნილია პროგრამა, რომელიც იძლევა თეორიული და პრაქტიკული ცოდნის მიღებისა და მსოფლიოს უახლესი ტექნოლოგიური მიღწევების გაცნობის შესაძლებლობას. სამეცნიერო ბანაკში მიღებული ცოდნა და გამოცდილება მონაწილეებს დაეხმარება მომავალში ახალი პროექტებისა და გამოგონებების შექმნაში, ასევე, პარტნიორობის დამყარებაში წარმატებულ მეცნიერებთან და კერძო სექტორთან.
„ნამდვილად დასაფასებელია, რომ ვხედავთ კონკრეტულ მაგალითებს, როდესაც ახალგაზრდები მიზანმიმართულად ფიქრობენ არსებულ პრობლემებსა და საჭიროებებზე, შემოქმედებითად უდგებიან და კრეატიული გზით ქმნიან ინოვაციურ პროდუქტს“ – მიმართა საქპატენტის თავმჯდომარემ მინდია დავითაძემ კონკურსში მონაწილე ახალგაზრდებს.
ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნული ცენტრი „საქპატენტი“ ყოველთვის აქტიურადაა ჩართული აღნიშნულ კონკურსში, რომელიც ხორციელდება ათასწლეულის გამოწვევის ფონდის მიერ აშშ-ის საელჩოს ფინანსური მხარდაჭერითა და საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროსთან პარტნიორობით. კონკურსი ემსახურება ახალგაზრდებში ინოვაციური იდეებისა და პროექტების განხორციელების წახალისებას საბუნებისმეტყველო მეცნიერებებისა და ტექნოლოგიების სფეროში.
ინოვაციური საქმიანობის ხელშეწყობა საქპატენტის, როგორც ინტელექტუალური საკუთრების სფეროში პოლიტიკის განმსაზღვრელი უწყების ერთ-ერთი პრიორიტეტული მიმართულებაა. სათანადოდ განვითარებული ინტელექტუალური საკუთრების დაცვის სისტემა დამატებითი სტიმულია ინოვატორებისთვის შექმნან ახალი და ღირებული პროდუქტი.

Sakpatenti Awarded the Team on the Third Place of the Millennium Innovation Competition
On December 29, 2020, the Millennium Challenge Account - Georgia announced the winning teams of the Millennium Innovation Competition. Sakpatenti awarded the team on the third place – the team from Akhaltsikhe Public School for the project: Mobile Application “GoGeoGo“. The application will assist the foreign tourists visiting Georgia and local residents in obtaining necessary information concerning the use of public transport.
By the decision and funding of Sakpatenti, the members of the team will visit the STEM camp (Haifa TeenTech at the Technion) of one of the leading technological universities of Israel. At the camp, a program is available for the pupils of the graduating classes, which provides them an opportunity to gain theoretical and practical knowledge and to familiarize with the latest technological achievements in the world. The knowledge and experience gained at the science camp will assist the participants in designing new projects and inventions in future, as well as in establishing partnerships with successful scientists and the private sector.
“It should certainly be appreciated to see the examples when young people think purposefully about the existing problems and needs, develop a creative approach and design an innovative product in a creative way”, – Mr. Mindia Davitadze, Sakpatenti Chairman, addressed the pupils participating in the competition.
National Intellectual Property Centre of Georgia - Sakpatenti is always actively engaged in the competition, which is organized by the Millennium Challenge Account with the financial support of the United States Embassy and in cooperation with the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia. The competition is aimed to promote implementation of innovative ideas and projects in natural sciences and technologies among youth.
Promotion of innovative activities is one of the priority directions of Sakpatenti, as the office defining the policy in the intellectual property field. Properly developed intellectual property protection system is an additional stimulus for innovators to create a new and valuable product.