საქპატენტის გადაწყვეტილებით DL101GE-ს ყველა წარჩინებული კურსდამთავრებული WIPO-ს განვითარებული საფეხურის კურსს უფასოდ გაივლის
15 აპრილი 2021 წ.
„ინტელექტუალური საკუთრების ზოგადი კურსის (DL101GE)“ საშემოდგომო სესიის წარჩინებულ კურსდამთავრებულებს საქპატენტში უმასპინძლეს. ინტელექტუალური საკუთრების მსოფლიო ორგანიზაციიისა (WIPO) და საქპატენტის ერთობლივი სერტიფიკატები მონაწილეებს საზეიმო ვითარებაში გადასცეს საქპატენტის თავმჯდომარემ მინდია დავითაძემ და გაეროს მუდმივმა წარმომადგენელმა საქართველოში საბინე მახლმა.
„საშემოდგომო სესიის კურსდამთავრებულიდან თქვენ ხართ ის მსმენელები, რომლებმაც უმაღლესი, 90-ზე მეტი ქულა დააგროვეთ შემაჯამებელ გამოცდაზე. დღეს, თქვენი სახით, სწორედ რჩეულებს ვმასპინძლობთ და გვაქვს საფუძვლიანი მოლოდინი, რომ აქ გაჟღერებულ გვარებს მალე ვიხილავთ პატენტრწმუნებულთა, ინტელექტუალური საკუთრების დარგის ექსპერტთა თუ მკვლევართა ჩამონათვალში“ - განაცხადა ღონისძიებაზე საქპატენტის თავმჯდომარემ მინდია დავითაძემ.
DL101GE დისტანციური სწავლების პირველი კურსია, რომელიც ინტელექტუალური საკუთრების სამართლის საფუძვლების შესწავლის შესაძლებლობას იძლევა. აღნიშნული კურსი WIPO-ს აკადემიის ინტელექტუალური საკუთრების საბაზისო კურსის (DL101) შესაბამისად საქპატენტის მიერ ქართულ ენაზე ითარგმნა, შესაბამისობაში იქნა მოყვანილი საქართველოს კანონმდებლობასთან და სრულიად უსასყიდლოდ ხელმისაწვდომი გახდა სფეროთი დაინტერესებული ნებისმიერი პირისთვის. კურსის წარმატებით დასრულების შემდეგ, WIPO-ს აკადემიის მიერ გაცემული სერტიფიკატის საფუძველზე შესაძლებელია WIPO-ს აკადემიის ინტელექტუალური საკუთრების სამართლის განვითარებული საფეხურის კურსების გავლა.
ღონისძიებაზე ცნობილი გახდა, რომ საქპატენტის ინიციატივითა და WIPO-ს დაფინანსებით, როგორც საშემოდგომო სესიის ისე მომავალი სესიების წარჩინებული კურსდამთავრებულები WIPO-ს განვითარებული საფეხურის კურსს (DL302) უფასოდ გაივლიან. მათ მიეცემათ შესაძლებლობა დაეუფლონ სიღრმისეულ ცოდნას სასაქონლო ნიშნების, გეოგრაფიული აღნიშვნებისა და დიზაინის მიმართულებით.
„ვიმედოვნებ, რომ ინტელექტუალური საკუთრების მსოფლიო ორგანიზაციის მიერ შემუშავებული კურსი დაგეხმარათ მიგეღოთ ცოდნა და გამოცდილება, რათა გახდეთ საუკეთესოთა შორის საუკეთესოები თქვენს მომავალ საქმიანობაში. ასევე, მწამს, რომ ინტელექტუალური საკუთრების უფლებების შესახებ ცნობიერების ამაღლების მიმართულებით მუშაობა გაგრძელდება და მოიზიდავს, როგორც ბიზნესის, ასევე სხვა სექტორის წარმომადგენლებს-ყველას, ვისაც გული შესტკივა საქართველოს პროგრესსა და განვითარებაზე"-განაცხადა ღონისძიებაზე გაეროს მუდმივმა წარმომადგენელმა საქართველოში საბინე მახლმა.
WIPO არის გაერთიანებული ერების სპეციალიზებული უწყება ინტელექტუალური საკუთრების პოლიტიკის, მომსახურების, ინფორმაციის და თანამშრომლობის გლობალური ფორუმი. WIPO-ს ბაზაზე არსებული აკადემია ინტელექტუალური საკუთრების დარგში განათლებისა და ადამიანური რესურსების მომზადების ცენტრია მსოფლიოში. აკადემიის დისტანციური სწავლების პროგრამები ხელმისაწვდომია ინტელექტუალური საკუთრების საკითხებით დაინტერესებული სხვადასხვა სფეროს წარმომადგენლებისთვის.

By the Decision of Sakpatenti, All Outstanding Graduates of DL101GE will take part in WIPO Advanced Course Free of Charge
April 15, 2021
Outstanding graduates of the fall session of the “General Course on Intellectual Property” (DL101GE) were hosted at Sakpatenti. The joint certificates of the World Intellectual Property Organization (WIPO) and Sakpatenti were handed over to the participants in solemn ceremony by Mr. Mindia Davitadze, Sakpatenti Chairman, and Ms. Sabine Machl, UN Resident Coordinator in Georgia.
“Out of all the graduates of the fall session you are the students who received the highest scores - more than 90 points - at the final exam. Today we are hosting you as the most outstanding graduates and we expect that the surnames mentioned here will be soon found in the list of patent attorneys, experts of intellectual property field and researchers”, - Mr. Mindia Davitadze, Sakpatenti Chairman, noted during the event.
DL101GE is the first distance learning course which provides an opportunity to study the basics of intellectual property law. This course was translated into the Georgian language by Sakpatenti in accordance with the WIPO Academy General Course on Intellectual Property (DL101), brought in compliance with the legislation of Georgia and made available free of charge to anyone interested in this field. After successful completion of the course, on the basis of the certificate issued by WIPO Academy, it is possible to take part in the advanced courses on intellectual property law.
It became known during the event that on the initiative of Sakpatenti and with the financial support of WIPO, outstanding graduates of the fall session as well as future sessions will take part in WIPO Advanced Course (DL302) free of charge. They will be given an opportunity to receive in-depth knowledge in the areas of trademarks, geographical indications and design.
Ms. Sabine Machl, UN Resident Coordinator in Georgia, noted: „I hope the course developed by the World Intellectual Property Organisation (WIPO) helped you to gain knowledge and experience to become the best of the best in your future endeavors. I hope that the work on promotion of intellectual property rights will continue and will attract even more attention from businesses and all other sectors – everyone who cares about progress and development of Georgia.
WIPO is a specialized agency of the United Nations, it is the global forum for intellectual property policy, services, information and cooperation. The WIPO Academy serves globally as the center for education and training of human resources in the intellectual property field. The Academy distance learning courses are available for representatives of various fields interested in the intellectual property issues.