თბილისის N122 საჯარო სკოლაში ინტელექტუალური საკუთრების მსოფლიო დღე აღინიშნა
ინტელექტუალური საკუთრების გაკვეთილებზე მიღებული ცოდნა თბილისის N122 საჯარო სკოლის მოსწავლეებმა კრეატიულად გამოხატეს და ინტელექტუალური საკუთრების მსოფლიო დღესთან დაკავშირებით გამოფენა მოაწყვეს. ღონისძიებაზე მოსწავლეებმა წარმოადგინეს საავტორო უფლებებით დაცული ნაწარმოებები, გამოგონებები, დიზაინის ნიმუშები და სასაქონლო ნიშნები. ეს იყო დასკვნითი ღონისძიება ინტელექტუალური საკუთრების შესახებ ევროკავშირისა და საქართველოს ერთობლივი პროექტის (EUGIPP) ფარგლებში განხორციელებული ერთ-ერთი კომპონენტისა -„კრეატიულობა და ინტელექტუალური საკუთრების სწავლება საქართველოს სკოლებში".
პროექტი სამ ეტაპად განხორციელდა. დასკვნით ღონისძებას წინ უძღვოდა საქპატენტის სასწავლო ცენტრის ტრენერების მიერ შერჩეული საჯარო სკოლის მასწავლებლების ინტელექტუალური საკუთრების სწავლების მეთოდოლოგიაში გადამზადება, ასევე, გადამზადების ფარგლებში გეგმის თანახმად შემუშავებული კრეატიულობისა და ინტელექტუალური საკუთრების შესახებ გაკვეთილების ჩატარება. მშობლიური ენისა და სამოქალაქო განათლების გაკვეთილებზე გამოყენებული იყო პროექტისთვის საგანგებოდ შექმნილი სასწავლო მასალები, მათ შორის „კრეატიული დღიური“. სწავლების ეფექტიანობის მისაღწევად, შერჩეული სკოლების პედაგოგები უზრუნველყოფილნი იყვნენ სხვადასხვა სასწავლო მასალით, რომელიც დაფუძნებულია ევროკავშირის ინტელექტუალური საკუთრების უწყების (EUIPO) მასწავლებელთა სატრენინგო პაკეტის „ინტელექტუალური საკუთრების საფუძვლები" შინაარსზე.
დასკვნითი ღონისძიების გამოფენაზე ექსპონირებული ნამუშევრების მიხედვით გამოიკვეთა, რომ სასწავლო მასალების გამოყენებით მოხერხდა მოსწავლეების კრეატიული აზროვნების განვითარება, შემოქმედებითობის, როგორც ფინანსური თუ მორალური სიკეთის მოპოვების წყაროს გააზრება და, ასევე, ინტელექტუალური შრომის, როგორც საკუთრების და ზოგადად დარგის მნიშვნელობის გაანალიზება. გარდა ამისა, მოსწავლეებმა გააცნობიერეს, თუ, როგორ უნდა დაიცვან თავიანთი ინტელექტუალური საკუთრება და პატივი სცენ სხვის გონებრივ შრომას.
ღონისძიება, რომელიც ინტელექტუალური საკუთრების საბაზისო განათლების სისტემაში ინტეგრირების ხელშეწყობისკენაა მიმართული, წარმოადგენს ინტელექტუალური საკუთრების სწავლების საპილოტე ვერსიას და მის წარმართვაში ჩართული იყო საქართველოს თბილისისა და რეგიონების საჯარო სკოლები. საპილოტე ვერსია შემუშავდა EIGIPP-ის მთავარი ბენეფიციარის, საქპატენტისა და ევროკავშირის ინტელექტუალური საკუთრების უწყების (EUIPO) მიერ. EIGIPP-ის სამწლიანი პროექტი, რომელიც საქართველოში ინტელექტუალური საკუთრების სისტემის გაძლიერებას ემსახურება, 2022 წლის ბოლოს დასრულდება.

World Intellectual Property Day was Celebrated at Tbilisi Public School №122
Pupils of Tbilisi Public School № 122 creatively expressed the knowledge received at intellectual property lessons and held an exhibition on occasion of the World Intellectual Property Day. During the event pupils presented works protected by copyright, inventions, design samples and trademarks. This was the final stage of one of the components of the EU-Georgia Intellectual Property Project (EUGIPP) - “Creativity and Intellectual Property in Georgian Schools”.
The project was implemented in three stages. The final event was preceded by training of selected public schools’ teachers in intellectual property teaching methodology by trainers of Sakpatenti Training Centre as well as delivering creativity and intellectual property lessons developed within the training plan. Learning materials, specially created for the Project, including the “Creative Diary” were used at the lessons of the native language and civic education. To ensure effectiveness of teaching, teachers of selected schools were provided with various learning materials, based on the content of the teacher training package “Basics of Intellectual Property” of the European Union Intellectual Property Office (EUIPO).
The works shown at the exhibition held during the final event demonstrated that the use of the learning materials facilitated development of creative thinking among pupils, understanding of creativity as a source of obtaining financial and moral benefits, as well as analyzing intellectual work as a property and importance of the given field in general. In addition, the pupils realized how to protect their intellectual property and respect intellectual work of others.
Event aimed to facilitate integration of intellectual property into the basic education system is the pilot version of teaching intellectual property and public schools of Tbilisi and regions of Georgia were involved in its implementation. The pilot version was developed by Sakpatenti as the main beneficiary of the EUGIPP and by the European Union Intellectual Property Office (EUIPO). The three-year EUGIPP Project, aimed to strengthen the intellectual property system in Georgia, will be completed at the end of 2022.