„ნინოწმინდის თაფლს“, „ბოლნისს“, „სალხინოს ოჯალეშს“ და კიდევ სამ გეოგრაფიულ აღნიშვნას ევროკავშირის ტერიტორიაზე შესაძლოა მომავალში დაცვა მიენიჭოს
19 ნოემბერი 2021 წ.
ევროკავშირთან ასოცირების ხელშეკრულებით გათვალისწინებული ევროკავშირი-საქართველოს გეოგრაფიული აღნიშვნების ქვეკომიტეტის რიგით მე-5 შეხვედრა გაიმართა. ჰიბრიდულ რეჟიმში გამართულ შეხვედრას საქართველოს მხრიდან ესწრებოდნენ საქპატენტისა და სხვადასხვა სამინისტროების წარმომადგენლები.
საქპატენტის თავმჯდომარის მოვალეობის შემსრულებელმა მანანა ფრუიძემ ევროკავშირის დელეგაციის წევრებთან განიხილა საქართველოს გეოგრაფიული აღნიშვნების სტატუსთან და დაცვასთან დაკავშირებული მნიშვნელოვანი საკითხები, ასევე ექვსი ახალი ქართული გეოგრაფიული აღნიშვნის, კერძოდ, ღვინის ხუთი ქართული დასახელების - „სალხინოს ოჯალეშის“, „წარაფის“, „ახმეტას“ (ახმეტის მწვანე), „ახოების“, „ბოლნისის“ და ასევე, „ნინოწმინდის თაფლის“ ევროკავშირის ტერიტორიაზე შესაძლო დაცვის მინიჭების საკითხი, ამჟამად ევროკავშირში მიმდინარე შიდა პროცედურების სტატუსი.
შეხვედრაზე მხარეებმა განიხილეს სხვადასხვა მნიშვნელოვანი საკითხი, წარმოადგინეს ინფორმაცია ქართული გეოგრაფიული აღნიშვნების სტატუსთან, დაცვასა და აღსრულებასთან დაკავშირებით, ასევე ევროკავშირსა და საქართველოში ახალ გეოგრაფიულ აღნიშვნებთან დაკავშირებული შიდა პროცედურების შესახებ. შეხვედრაზე ასევე განიხილეს გეოგრაფიული აღნიშვნების სისტემის შესახებ საკანონმდებლო და სტრატეგიული მიმართულებების სიახლეები.
საუბარი შეეხო, ესტონურ ბაზარზე ევროკავშირის მხრიდან ქართული გეოგრაფიული აღნიშვნის - „სულგუნი“უფლებების ეფექტიანად აღსრულების საკითხს, ასევე გეოგრაფიული აღნიშვნების მიმართულებით განხორციელებულ წარმატებულ პროექტებს. შეხვედრაზე ქვეკომიტეტის წევრებს გააცნეს ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული - TWINNING პროექტის შედეგები, რომლის ფარგლებში შეძენილი გამოცდილება და მიღებული ცოდნა არსებითად დაეხმარება საქართველოში გეოგრაფიული აღნიშვნების სისტემის განვითარებას. გარდა ამისა, მხარეებმა გაცვალეს ინფორმაცია ევროკავშირის ინტელექტუალური საკუთრების უწყების (EUIPO) გეოგრაფიული აღნიშვნების ექსპერტიზის ინსტრუმენტის „GI View“-ს ბაზაში ქართული გეოგრაფიული აღნიშვნების წარმატებით ინტეგრაციის შესახებ.
ევროკავშირი-საქართველოს გეოგრაფიული აღნიშვნების ქვეკომიტეტი შექმნილია ასოცირების შეთანხმების 179-ე მუხლის შესაბამისად, რომელიც მონიტორინგს უწევს შეთანხმების განხორციელებას გეოგრაფიული აღნიშვნების სფეროში და ასრულებს თანამშრომლობისა და დიალოგის ფორუმის ფუნქციას გეოგრაფიულ აღნიშვნებთან დაკავშირებით.

“Ninotsminda Honey”, “Bolnisi”, “Salkhino Ojaleshi” and Three Other Geographical Indications May be Granted Protection on the Territory of the European Union in the Future
November 19, 2021
The 5th meeting of EU-Georgia Sub-Committee on Geographical Indications under the Association Agreement with the European Union, took place in hybrid mode. Representatives of Sakpatenti and various ministries on behalf of Georgia attended the meeting.
Acting Chairperson of Sakpatenti, Ms. Manana Pruidze, together with the members of the European Union delegation discussed the significant issues related to the status and protection of Georgian geographical indications, as well as possible granting of protection to six new Georgian geographical indications, namely, five Georgian appellations of wine - “Salkhino Ojaleshi”, “Tsarapi”, “Akhmeta” (Akhmetis Mtsvane), “Akhoebi”, “Bolnisi” and also “Ninotsminda Honey” on the territory of the European Union, including the status of internal procedures ongoing in the European Union.
At the meeting, the parties discussed various outstanding issues, presented information on the status, protection and enforcement of Georgian geographical indications, as well as on the internal procedures related to new geographical indications in the European Union and Georgia. The recent developments in the legislative and strategic fields related to the system of geographical indications were also considered during the meeting.
The conversation touched upon the effective enforcement of rights on the Georgian geographical indication “Sulguni” by the European Union on the Estonian market, as well as the successful projects implemented in the direction of geographical indications. At the meeting, the results of the EU-funded TWINNING Project were introduced to the members of the Sub-committee. The experience and knowledge gained within this project will essentially facilitate the development of the GI system in Georgia. In addition, the parties exchanged information on successful integration of Georgian geographical indications into “GIview” – the examination tool of geographical indications of the European Union Intellectual Property Office (EUIPO).
The EU-Georgia Sub-Committe on Geographical Indications is established in accordance with the Article 179 of the Association Agreement and monitors the implementation of the Agreement in the field of geographical indications, as well as functions as a cooperation and dialogue forum in regard with geographical indications.