ინტელექტუალური საკუთრების უფლებების აღსრულებასთან დაკავშირებულ საკანონმდებლო ცვლილებების პროექტს სახელმწიფო უწყებების წარმომადგენლები ეცნობიან
06 აპრილი 2022 წ.
ინტელექტუალური საკუთრების შესახებ ევროკავშირისა და საქართველოს ერთობლივი პროექტის (EUGIPP) ფარგლებში სამუშაო შეხვედრა იმართება, რომელშიც მონაწილეობენ ინტელექტუალური საკუთრების უფლებების აღსრულებაში ჩართული სახელმწიფო უწყებებისა და საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნული ცენტრის - საქპატენტის წარმომადგენლები, ასევე, EUGIPP-ში ჩართული ინტელექტუალური საკუთრების სფეროში აღსრულების ექსპერტი კენეტ რაიტი.
შეხვედრა მიზნად ისახავს ინტელექტუალური საკუთრების უფლებების აღსრულებასთან დაკავშირებული საერთაშორისო პრაქტიკის გაცნობას და მასზე დაყრდნობით შემუშავებული საკანონმდებლო ცვლილებების პროექტზე დისკუსიის გამართვას. კერძოდ, მონაწილეები განიხილავენ ინტელექტუალურ საკუთრებასთან დაკავშირებულ სასაზღვრო ღონისძიებებს, ადმინისტრაციული და სისხლისსამართლებრივი აღსრულების, უფლებათა სამოქალაქო წესით აღსრულების, ასევე, ონლაინ აღსრულების სფეროში პრაქტიკას და საკანონმდებლო ცვლილებებს. დაგეგმილი საკანონმდებლო ცვლილებები ემსახურება საქართველოში ინტელექტუალური საკუთრების უფლებების აღსრულების სისტემის დახვეწასა და განვითარებას, ასევე, საქართველოში მოქმედი კანონმდებლობის ევროკავშირის კანონმდებლობასთან დაახლოებას.
მონაწილეებს მისასალმებელი სიტყვით მიმართეს საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნული ცენტრის - „საქპატენტის“ თავმჯდომარის მოვალეობის შემსრულებელმა ნინო ჩიქოვანმა, საქართველოში ევროკავშირის წარმომადგენლობის პროგრამების მენეჯერმა ქეთევან ხუციშვილმა, ასევე, EUGIPP-ის  ხელმძღვანელმა, მარტინ მარიანოვმა.
აღნიშნული ღონისძიება EUGIPP-ის 2022 წლის სამუშაო გეგმის ნაწილია, კახეთის რეგიონში გასვლითი სამუშაო ჯგუფის ფორმატში, ჰიბრიდულ რეჟიმში მიმდინარეობს და 2 დღე გრძელდება. შეხვედრა ასევე ემსახურება საქპატენტის, საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს საგამოძიებო სამსახურისა და შემოსავლების სამსახურის საბაჟო დეპარტამენტის,  საქართველოს გენერალური პროკურატურის და საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის ურთიერთთანამშრომლობის გაძლიერებას.
EUGIPP  წარმოადგენს ევროკავშირის მიერ დაფინანსებულ საერთაშორისო თანამშრომლობის პროექტს, რომელიც 2020 წლის 1 იანვრიდან მიმდინარეობს და მას ევროკავშირის ინტელექტუალური საკუთრების უწყება (EUIPO) ახორციელებს. პროექტის ძირითადი ბენეფიციარია საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნული ცენტრი - „საქპატენტი“. პროექტი  სამწლიანია, მისი ბიუჯეტი შეადგენს 1,2 მილიონ ევროს და მიზნად ისახავს ინტელექტუალური საკუთრების სისტემის მხარდაჭერას საქართველოში.

Georgian authorities are familiarizing with enforcement practices and draft proposals for legal amendments related to intellectual property rights
April 06, 2022
Representatives of Georgian Enforcement Authorities, of National Intellectual Property Center of Georgia-Sakpatenti and Mr. Kenneth Wright, IP enforcement expert involved in the EUGIPP, participated in the workshop conducted within the EU Georgia Intellectual Property Project (EUGIPP).
The objective of the workshop is introduction to the international practice related to intellectual property rights enforcement and discussion on proposals for legal amendments drafted on its basis. In particular, the participants will discuss IP related border measures, practices and legal amendments in the field of administrative and criminal enforcement, civil enforcement as well as online enforcement of IP rights. The planned legal amendments are intended to refine and develop the intellectual property rights enforcement system in Georgia and to approximate the current legislation of Georgia to the EU legislation.
The opening remarks were delivered by Ms. Nino Chikovani, Deputy Chairperson of Sakpatenti, Ms. Ketevan Khutsishvili, Programme Manager, Delegation of the European Union to Georgia, and Mr. Martin Marianov, EUGIPP Project Leader.
The event is a part of EUGIPP work plan 2022. It is held in the format of a workshop in Kakheti region, in the hybrid mode, and will continue for 2 days. The workshop is also aimed to strengthen the relations between Sakpatenti, the Investigation Service of the Ministry of Finance of Georgia and the Customs Department of the Revenue Service, the General Prosecutor’s Office of Georgia and the Georgian National Communications Commission.
EUGIPP is a EU funded international cooperation project, which was launched on January 1, 2020, and is implemented by the European Union Intellectual Property Office (EUIPO). The main beneficiary of the Project is the National Intellectual Property Center of Georgia – Sakpatenti. The project will continue for three years, its budget is 1.2 million EUR and it is aimed to support the intellectual property system in Georgia.