„ოყურეშის უსახელოური“ ადგილწარმოშობის დასახელების სტატუსს იძენს
საქართველოში რეგისტრირებულ ადგილწარმოშობის დასახელებების რეესტრს მალე „ოყურეშის უსახელოური“ დაემატება. საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნული ცენტრში - "საქპატენტი" ღვინის ახალი ადგილწარმოშობის დასახელების რეგისტრაციის პროცედურა ბოლო ეტაპზეა.
2021 წლის 20 სექტემბერს, საქპატენტს ახალი ადგილწარმოშობის დასახელების „ოყურეშის უსახელოურის“ რეგისტრაციის მოთხოვნით, უსახელოურის ვაზისა და ღვინის დაცვის ასოციაციამ მიმართა. პროცედურის თანახმად, ექსპერტიზის განხორციელების შემდგომ, აღნიშნული ღვინის სპეციფიკაცია უნდა გამოქვეყნდეს ერთ ცენტრალურ და ერთ ადგილობრივ ბეჭდურ მედიაში, რომელიც ვრცელდება ღვინის წარმოებისთვის განსაზღვრულ გეოგრაფიულ ადგილსა და ზონებში. ოყურეშის უსახელოურის მიკროზონა მდებარეობს რაჭა–ლეჩხუმის რეგიონში, ცაგერის ადმინისტრაციულ მუნიციპალიტეტში. მიკროზონა მოიცავს მდ. ცხენისწყლის მარჯვენა და მარცხენა სანაპიროს ფერდობებზე შეფენილ სოფლებს: ზუბს, ისუნდერს, ოყურეშს, ოფიტარას, ლაძგვერიას და მახურას, ზღვის დონიდან 350–650 მ სიმაღლეზე.
პროცედურის ბოლო ეტაპი ითვალისწინებს, სპეციფიკაციის გამოქვეყნებას სამრეწველო საკუთრების ოფიციალური ბიულეტენში. თუ გამოქვეყნებიდან 3 თვის ვადაში ამ მასალებთან დაკავშირებით საქპატენტში არ შემოვა რაიმე დამატებითი ინფორმაცია, ადგილწარმოშობის დასახელებაზე „ოყურეშის უსახელოური“ გაიცემა რეგისტრაციის მოწმობა და მონაცემები განთავსდება ადგილწარმოშობის დასახელებისა და გეოგრაფიული აღნიშვნების სახელმწიფო რეესტრში. აღნიშნულით დადასტურდება „ოყურეშის უსახელოური“ განსაკუთრებულობა, რომელიც განპირობებულია გეოგრაფიული არეალითა და ზონით, ყურძნის დამუშავებით, ღვინის დამზადების წესით, კავშირით ღვინის განსაკუთრებულ ხარისხს, რეპუტაციასა და გეოგრაფიულ ადგილს შორის და სხვა მახასიათებლებით.
„ოყურეშის უსახელოური“ მუქი ალუბლისფერი შეფერილობისა და გამორჩეული გემოვნური თვისებების მქონე ღვინოა, რომელიც უსახელოურის ჯიშის ყურძნისგან მიიღება. ის შაქრიანობის მიხედვით სამ სხვადასხვა კატეგორიად იყოფა: მშრალი, ბუნებრივად ნახევრად მშრალი ან ბუნებრივად ნახევრად ტკბილი. მევენახეობა-მეღვინეობის ადგილობრივი, მრავალსაუკუნოვანი ტრადიცია განაპირობებს განუმეორებელ, მხოლოდ ამ ღვინისათვის დამახასიათებელ ორგანოლეპტიკურ თვისებებს, ხოლო სანედლეულო ბაზის სიმცირე და ღვინის დიდი პოპულარობა განაპირობებს მის გამორჩეულად მაღალ საბაზრო ღირებულებას.
ადგილწარმოშობის დასახელება არის გეოგრაფიული ადგილის სახელი რომელიც გამოიყენება ისეთი პროდუქტის მოსანიშნად, რომლის განსაკუთრებული ხარისხი და თვისებები განპირობებულია მხოლოდ ამ გეოგრაფიული ადგილის ბუნებრივი გარემოთი და ადამიანის ფაქტორით. დღევანდელი მონაცემებით საქართველოში რეგისტრირებულია 34 ადგილწარმოშობის დასახელება და 23 გეოგრაფიული აღნიშვნა. პროდუქტების სრული სია და მათი სპეციფიკაციები შეგიძლიათ იხილოთ შემდეგ ბმულზე: https://www.sakpatenti.gov.ge/ka/state_registry/

“Oqureshi Usakhelouri” Acquires the Status of an Appellation of Origin
Soon “Oqureshi Usakhelouri” will be added to the State Registry of Appellations of Origin registered in Georgia. The procedure of registration of the new appellation of origin at the National Intellectual Property Center of Georgia – “Sakpatenti” is at the final stage.
On September 20, 2021, the Association for Protection of Vine and Wine Usakhelouri applied to Sakpatenti with a request to register a new appellation of origin “Oqureshi Usakhelouri”. According to the procedure, after carrying out examination, the specification of applicant wine shall be published in one central and one local print media distributed within the geographical area and zones determined for the wine production. Oqureshi Usakhelouri micro-zone is located in Racha-Lechkhumi region, Tsageri administrative municipality. The micro-zone covers the villages situated on the slopes of the right and left banks of river Tskhenistsqali: Zubi, Isunderi, Oqureshi, Opitara, Ladzgveria and Makhura, at a height of 350-650 m above sea level.
The final stage of the procedure implies publication of the specification in the Official Bulletin of Industrial Property. If within 3 months from the publication, no additional information is submitted to Sakpatenti with respect to these materials, a certificate of registration shall be issued for the appellation of origin “Oqureshi Usakhelouri” and the data shall be entered in the State Registry of Appellations of Origin and Geographical Indications. This confirms the uniqueness of “Oqureshi Usakhelouri”, which is due to the geographical area and zone, grape processing, winemaking rule, link between the exclusive wine quality, reputation and geographical area and other characteristics.
“Oqureshi Usakhelouri” is a dark cherry-coloured wine with distinctive taste properties, made from grapes of Usakhelouri variety. According to sugar content it is divided into three different categories: dry, naturally semi-dry or naturally semi-sweet. The local, centuries-old tradition of viticulture and winemaking determines the unique organoleptic properties characteristic only of this wine, whereas the scarcity of the raw materials and great popularity of the wine lead to its exceptionally high market value.