შავი ზღვის რეგიონის გეოგრაფიული აღნიშვნების შესახებ ბათუმში კონფერენცია გაიმართა
გეოგრაფიული აღნიშვნების სისტემაში ჩართული ორგანიზაციების წარმომადგენლებმა, შავი ზღვის რეგიონის ქვეყნებში გეოგრაფიული აღნიშვნების მიმართულებით არსებული სიტუაცია განიხილეს ბათუმში, 3 ივნისს გამართულ შეკრებაზე. „საერთაშორისო ბიზნესის განვითარებისა და ინვესტიციების ხელშეწყობის ცენტრის“ (IBDIPC) ორგანიზებით გამართული კონფერენციის თემატიკა მოიცავდა ისეთ საკითხებს, როგორიცაა ადგილწარმოშობის დასახელების და გეოგრაფიული აღნიშვნის არსი, მნიშვნელობა, ქართული გეოგრაფიული აღნიშვნის პროდუქტები, მათი რეგისტრაციისა და დაცვის მიმართულებით არსებული სიტუაცია, საერთაშორისო თანამშრომლობის ფორმები და ევროპული გამოცდილება ამ სფეროში.
კონფერენციის მომხსენებელთა შორის იყო საქპატენტის იურიდიული დეპარტამენტის მოვალეობის შემსრულებელი ირაკლი კასრაძე, რომელმაც დამსწრეებს გააცნო საქართველოს გეოგრაფიული აღნიშვნების დაცვის სისტემის თავისებურებები. გეოგრაფიული აღნიშვნების დაცვის ძირითად ასპექტებზე ისაუბრა, პოტენციური გეოგრაფიული აღნიშვნების გამოვლენასა და მათი მახასიათებლების დადგენაზე მომუშავე, საქპატენტისა და ღვინის ეროვნული სააგენტოს მიერ დაფუძნებული ორგანიზაციის „OriGin საქართველოს“დირექტორმა დავით გაბუნიამ. კონფერენციაზე განსახილველ თემებს შორის იყო ქართული ღვინის ინდუსტრიაში ადგილწარმოშობის დასახელებების არსებული მდგომარეობა და გამოწვევები და აჭარის რეგიონში გეოგრაფიული აღნიშვნების ირგვლივ არსებული სიტუაცია და პოტენციალი.
ღონისძიების მონაწილეები გაეცნენ საერთაშორისო გამოცდილებასაც. ევროპულ გამოცდილებაზე, კერძოდ საფრანგეთის, კონფერენციაზე მოხსენებით წარსდგა გეოგრაფიული აღნიშვნების საერთაშორისო ექსპერტი ჟან-ლუი ბუერი. გარდა ამისა, მონაწილეებს გამოცდილება გაუზიარეს ექსპერტებმა თურქეთიდან და რუმინეთიდან. ასევე, კონფერენციაზე პრეზენტაციები წარადგინეს გეოგრაფიული აღნიშვნების ადგილობრივმა მწარმოებლებმა და თურქ და რუმინელ კოლეგებთან ერთად ღონისძიების 100-მდე მონაწილისთვის გამართეს გეოგრაფიულ აღნიშვნით დაცული პროდუქტების დეგუსტაცია, კონფერენციის ფარგლებში მოწყობილ გამოფენაზე.
კონფერენცია ჩატარდა საერთაშორისო პროექტის „შავი ზღვის გეოგრაფიული აღნიშვნების ქსელი“ (BS GIN – BSB 1191)“ ფარგლებში. პროექტის პარტნიორებია „აღმოსავლეთ შავი ზღვის განვითარების სააგენტოს (DOKA)“ (თურქეთი), ორგანიზაცია „TERNOPOL“ (რუმინეთი) და „საერთაშორისო ბიზნესის განვითარებისა და ინვესტიციების ხელშეწყობის ცენტრი“ - IBDIPC (საქართველო). პროექტი ხორციელდება ევროკავშირის შავი ზღვის აუზის თანამშრომლობის პროგრამის ფარგლებში.

Conference on the Geographical Indications from Black Sea Basin was Held in Batumi
On meeting held in Batumi on June 3, 2022 where representatives of organizations engaged in the geographical indications system discussed the situation in the Black Sea Basin countries on geographical indications. “International Business Development and Investment Promotion Center’s” (IBDIPC) organized Conference covered issues such as the object and importance of appellation of origin and geographical indication, Georgian geographical indications products, current situation on their registration and protection, international cooperation practices and European experience in this field.
Among the speakers of the Conference was Acting Head of the Legal Department of Sakpatenti - Mr. Irakli Kasradze. He delivered presentation and introduced to participant “Georgian system of protection of geographical indications”. “Main aspects of protection of geographical indications” was discussed by Mr. David Gabunia director of “OriGIn Georgia”. The organization was founded by the National Wine Agency and Sakpatenti, with the main objective to reveal potential geographical indications and identify their characteristics. The Conference topics included information on current situation and challenges on appellations of origin in Georgian wine industry, and facts on geographical indications present and potential in the Achara region.
The participants of the event also familiarized with the international experience. Mr. Jean-Louis Buer, international expert on geographical indications, delivered a presentation on the experience of Europe, namely, France. In addition, experts from Turkey and Romania shared their experience with the participants. Besides, local producers of geographical indications goods delivered presentations at the Conference. 100 participants of the event had an opportunity to taste GI products at the exhibition, organized as a side event at the Conference by local producers together with their Turkish and Romanian colleagues.
The event was held within the international project “Black Sea Geographical Indications Network” (BS GIN – BSB 1191). The projects partners are the “Eastern Black Sea Development Agency (DOKA)” (Turkey), organization “TERNOPOL” (Romania) and the “International Business Development and Investment Promotion Center” - IBDIPC (Georgia). The project in implemented within the EU ENI Black Sea Basin Cooperation Program.