საქართველო კონტრაფაქციისა და მეკობრეობის წინააღმდეგ - 2022
კონტრაფაქციისა და მეკობრეობის წინააღმდეგ ბრძოლის საკითხებთან დაკავშირებით, საჯარო და კერძო სექტორს შორის დიალოგის გაღრმავების მიზნით, დღეს, რიგით მე-6, საერთაშორისო კონფერენცია - „საქართველო კონტრაფაქციისა და მეკობრეობის წინააღმდეგ“ გაიხსნა. ბათუმში მიმდინარე წარმომადგენლობითმა შეხვედრამ, საერთაშორისო გამოცდილების გაზიარების საფუძველზე, უნდა უზრუნველყოს ეფექტიანი უწყებათაშორისი კოორდინაცია ინტელექტუალური საკუთრების უფლებების აღსრულების მექანიზმებთან დაკავშირებით. კონფერენცია იმართება საქპატენტის და ამერიკის შეერთებული შტატების სავაჭრო დეპარტამენტის კომერციული სამართლის განვითარების პროგრამის (CLDP) ორგანიზებით.
კონფერენციაზე იმსჯელებენ კონტრაფაქციისა და მეკობრეობის წინააღმდეგ ბრძოლის მექანიზმებზე რამდენიმე მიმართულებით, კერძოდ, ფარმაცევტულ ინდუსტრიაში არსებულ გამოწვევებზე და წამლების მიკვლევადობის მეთოდებზე, ასევე, ყურადღება გამახვილდება ავტო და ტექსტილის ინდუსტრიაში არსებული პრობლემების გადაჭრის გზებსა და საზღვარზე საქონლის მიკვლევადობის მეთოდებზე. კონფერენციის ფორმატის გათვალისწინებით, მისი მონაწილეები ქვეყნის, რეგიონის და მსოფლიო მასშტაბით ინტელექტუალური საკუთრების უფლებების აღსრულებისა და დაცვის თანამედროვე მიდგომებსა და პრაქტიკულ გამოცდილებას გაეცნობიან. გარდა ამისა, კონფერენციაზე მიმოიხილავენ კონტრაფაქციისა და მეკობრეობის ზეგავლენებს ეკონომიკასა და ჯანმრთელობის უსაფრთხოებაზე, ასევე, ბრენდის შიდა დაცვის მექანიზმებსა და კონტრაფაქციასთან ბრძოლის პრაქტიკულ მაგალითებს.
კონფერენცია გაიხსნა საქპატენტის თავმჯდომარის მოვალეობის შემსრულებლის, მანანა ფრუიძის მიმართვით, რომელმაც ხაზი გაუსვა ღონისძიების ფარგლებში ინტელექტუალური საკუთრების უფლებების აღსრულების მიმართულებით კერძო და საჯარო სექტორის დიალოგის მნიშვნელობას და საერთაშორისო გამოცდილების გაზიარებით, არსებულ გამოწვევებსა და მათი გადაჭრის გზებზე ერთობლივ მსჯელობას. მონაწილეებს მისასალმებელი სიტყვით მიმართეს: CLDP-ის უფროსმა მრჩეველმა ნამდი ეზერამ, საქართველოს პარლამენტის განათლებისა და მეცნიერების კომიტეტის თავმჯდომარის პირველმა მოადგილემ თამარ ტალიაშვილმა, საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს საგამოძიებო სამსახურის უფროსის მოადგილემ ვაჟა ფანოზიშვილმა , საქართველოს შემოსავლების სამსახურის უფროსის მოადგილემ ვლადიმერ ხუნდაძემ, ინტელექტუალური საკუთრების მსოფლიო ორგანიზაციის (WIPO), ინტელექტუალური საკუთრებისადმი პატივისცემის ჩამოყალიბების დეპარტამენტის დირექტორმა, ტოდ რივსმა. კონფერენციის სამუშაო რეჟიმზე გადასვლას, წინ უძღოდა მსოფლიო საბაჟო ორგანიზაციის (WCO) გენერალური მდივნის, დოქტორ კუნიო მიკურიას ძირითადი მიმართვა.
კონფერენცია ორი დღის განმავლობაში იმუშავებს, სადაც მონაწილეობას მიიღებენ საქპატენტის ადგილობრივი და საერთაშორისო პარტნიორი უწყებების წარმომადგენლები, ასევე, კოლეგა უწყების წარმომადგენლები ცენტრალური ევროპიდან, კავკასიის რეგიონიდან, შავი ზღვის აუზისა და შუა აზიის ქვეყნებიდან. ასევე, შეხვედრაზე მოხსენებით წარდგებიან საჯარო და კერძო სექტორის წარმომადგენლები. ინტელექტუალური საკუთრების უფლებების აღსრულების მიმართულებით ჩართული სახელმწიფო უწყებების წარმომადგენლები მონაწილეებს წარუდგენენ კონტრაფაქციისა და მეკობრეობის მიმართულებით ქვეყნების ანგარიშებს, ხოლო „პუმას“, „ტოიოტას“, „კომბინეზონის“, „ქროსთის“ წარმომადგენლები, ინტერესების დამცველები მონაწილეებს გაუზიარებენ ბრენდის დაცვის მექანიზმებსა და კონტრაფაქციასთან ბრძოლის საკუთარ მაგალითებს.
კონფერენცია „საქართველო კონტრაფაქციისა და მეკობრეობის წინააღმდეგ“ პირველი ღონისძიებაა, ინტელექტუალური საკუთრების დაცვის მიმართულებით დაგეგმილი ღონისძიებების კვირეულში. საქპატენტი CLDP-ის მხარდაჭერით, ბათუმში უმასპინძლებს: კავკასიისა და აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყნების ინტელექტუალური საკუთრების უწყებისა და საბაჟო დეპარტამენტების წარმომადგენლების სამუშაო შეხვედრას, 27 ივლისს, კონტრაფაქციასთან ბრძოლის მიმართულებით კოორდინირებული მუშაობის დაგეგმვის მიზნით; 28 ივლისს „ტრანს-კასპიის ინტელექტუალური საკუთრების ფორუმს“, კონტრაფაქციასთან ბრძოლის წინააღმდეგ სამომავლო თანამშრომლობის გეგმის შემუშავების მიზნით; 30-31 ივლისს, გაიმართება მრგვალი მაგიდა - "სასამართლო პრაქტიკის მიმოხილვა ინტელექტუალური საკუთრების საქმეებთან დაკავშირებით", რომლის მიზანია ინტელექტუალური საკუთრების დაცვის მიმართულებით აშშ-ს გამოცდილების გაზიარება ქართველი მოსამართლეებისთვის.

Georgia Against Counterfeiting and Piracy – 2022
To strengthen public-private sector dialogue concerning the fight against counterfeiting and piracy, today, the 6th International Conference “Georgia Against Counterfeiting and Piracy” was opened. The aim of the conference held in Batumi is to ensure effective interagency coordination regarding mechanisms of intellectual property rights enforcement by sharing international experience. The conference is co-organized by Sakpatenti and the U.S. Department of Commerce’s Commercial Law Development Program (CLDP).
During the conference the mechanisms of combating against counterfeiting and piracy will be discussed in a number of directions, in particular, challenges in the pharmaceutical industry and methods of traceability of medicines, attention will also be focused on solutions of problems encountered in auto and textile industries and methods of traceability of goods on the border. Taking into account the conference format, the participants will get acquainted with modern approaches and practical experience related to intellectual property rights enforcement and protection on the country, regional and global levels. In addition, the impact of counterfeiting and piracy on economy and health safety will be considered, as well as internal mechanisms of brand protection and practical examples of fighting against counterfeiting and piracy.
The conference opening remarks were delivered by Manana Pruidze, Sakpatenti Acting Chairperson, who emphasized the importance of the public-private sectors dialogue on intellectual property rights enforcement and joint discussion of existing challenges and ways of their solution by sharing international experience. Besides the opening remarks were delivered by: Mr. Nnamdi Ezera, Senior Counsel, Commercial Law Development Program (CLDP); Ms. Tamar Taliashvili, the First Deputy Chair of the Education and Science Committee of the Parliament of Georgia; Mr. Vazha Panozishvili, Deputy Head, Investigation Service, Ministry of Finance of Georgia; Mr. Vladimer Khundadze, Deputy Director General, Georgia Revenue Service; and Mr. J. Todd Reves, Director, Building Respect for IP Division, World Intellectual Property Organization (WIPO). Beforehand the kickoff the conference sessions, the keynote address was delivered by Dr. Kunio Mikuriya, Secretary General, World Customs Organization (WCO).
The conference will be held for two days, it will be attended by representatives of local and international partner organizations of Sakpatenti, as well as representatives of IP Offices from Central Europe, the Caucasus region, countries of the Black Sea Basin and Central Asia. Presentations will be delivered by representatives of public and private sectors. Representatives of government agencies involved in intellectual property rights enforcement will present to the participants the country reports in the area of counterfeiting and piracy, representatives protecting interests of “Puma”, “Toyota”, “Kombinizona” and “CROSTY” will share with the attendees brand protection mechanisms and their own examples of combating against counterfeiting.
The conference “Georgia Against Counterfeiting and Piracy” is the primary event of the IPR week program. To outline plans for coordinated work against counterfeiting, Expert Level Working Group on IPR for representatives of the IP Offices and Customs Departments of the Caucasus and Eastern Europe will be held in Batumi on July 27th.
On July 28, the Trans-Caspian IP Forum, will take place, its objective is to develop the future cooperation plan of combating against counterfeiting;
On July 30-31, the workshop on “Adjudication of Civil Intellectual Property Infringement Cases” will be held, within which U.S. judges will share experience with their counterparts from Georgia in the direction of intellectual property protection.