საქპატენტში შვეიცარიის კონფედერაციის ინტელექტუალური საკუთრების ფედერალური ინსტიტუტის (IPI) წარმომადგენლებს უმასპინძლეს
13 სექტემბერი 2022 წ.
საქპატენტის სათავო ოფისში, საქპატენტის თავმჯდომარის მოვალეობის შემსრულებელმა, ნინო ჩიქოვანმა, იურიდიული დეპარტამენტის უფროსის მოვალეობის შემსრულებელმა, ირაკლი კასრაძემ და გამოგონების და ახალი ჯიშების დეპარტამენტის უფროსმა, მერაბ კუციამ, „საქართველო-შვეიცარიის ინტელექტუალური საკუთრების პროექტის (GESIP) (Georgian-Swiss Intellectual Property Project (GESIP)“ ფარგლებში, შეხვედრა გამართეს შვეიცარიის კონფედერაციის ინტელექტუალური საკუთრების ფედერალური ინსტიტუტის (IPI) წარმომადგენლებთან, ზეინაბ გაფურისთან და ერიკ თევენოსთან. პროექტი შვეიცარიის ეკონომიკურ საკითხებში სახელმწიფო სამდივნოს (SECO) მხარდაჭერით ხორციელდება და მიზნად ისახავს საქართველოში გეოგრაფიული აღნიშვნების დაცვის და საპატენტო სისტემების განვითარების ხელშეწყობას.
შეხვედრის მონაწილეებმა ისაუბრეს საჯარო უწყებების, გეოგრაფიული აღნიშვნების  მწარმოებლებისა და მწარმოებელთა ასოციაციების ინსტიტუციური გაძლიერების გზებზე, რომელთა გამოსაკვლევად და წინადადებების შესამუშავებლად,  გასული წლიდან, პროექტის დაგეგმვის ფაზაში, შვეიცარიის ინტელექტუალური საკუთრების ინსტიტუტის წარმომადგენლების მიერ ჩატარდა  საჭიროებების იდენტიფიცირების ღონისძიებები, მათ შორის, გასაუბრებები ვირტუალურ ფორმატში გეოგრაფიული აღნიშვნების დაცვის სისტემაში ჩართულ სახელწიფო და კერძო სექტორის  წარმომადგენლებთან. შეხვედრაზე ყურადღება გამახვილდა საქართველოს  სოციალურ - ეკონომიკურ განვითარებაში გეოგრაფიული აღნიშვნების ეფექტიანი გამოყენების მნიშვნელობასა და ინტელექტუალური საკუთრების მომხმარებლებისთვის უკეთესი სერვისების მიწოდების აუცილებლობაზე. შეხვედრაზე ასევე განიხილეს საქპატენტში მოქმედების თავისუფლების (საპატენტო სიწმინდის ძიების) სერვისის დანერგვის პერსპექტივა და პროექტის ფარგლებში ამ მიზნით დაგეგმილი ექსპერტების ტრენინგების განრიგი და შინაარსი, ასევე მწვანე ტექნოლოგიების მიმართულებით საპატენტო ძიებასთან დაკავშირებული პრაქტიკის საკითხები.  შეხვედრის დასასრულ მხარეებმა დასახეს და განსაზღვრეს შემდგომი თანამშრომლომის მიზნები და ამოცანები.
„საქართველო-შვეიცარიის ინტელექტუალური საკუთრების პროექტი (GESIP) 2022 წლის პირველ აგვისტოს დაიწყო და 3 წლის განმავლობაში გაგრძელდება. პროექტს ახორციელებს შვეიცარიის კონფედერაციის ინტელექტუალური საკუთრების ფედერალური ინსტიტუტი (IPI) საქპატენტთან მჭიდრო თანამშრომლობით.

Representatives of Swiss Federal Institute of Intellectual Property (IPI) were Hosted at Sakpatenti
Ms. Nino Chikovani, Acting Chairperson of Sakpatenti, Mr. Irakli Kasradze, Acting Head of the Legal Department, and Mr. Merab Kutsia, Head of Department of Inventions and New Varieties and Breeds, held a meeting with representatives of the Swiss Federal Institute of Intellectual Property (IPI), Ms. Zeinab Ghafouri and Mr. Erik Thévenod, within the Georgian-Swiss Intellectual Property Project (GESIP), at the head office of Sakpatenti. The project is implemented with the support of the Swiss State Secretariat for Economic Affairs (SECO) and is aimed to facilitate development of geographical indications protection and patent systems in Georgia.
The parties discussed the capacity building activities for public sector, GI producers and producers associations. At the initial stage of the project, representatives of the Swiss Federal Institute of Intellectual Property conducted gap analysis via virtual interviews with the stakeholders and all relevant public and private sector authorities engaged in GI protection system. Aim of the interviews and analysis was to identify and prepare proposals for the above-mentioned project. At the meeting attention was focused on the importance of effective use of geographical indications for the social and economic development of Georgia and the necessity of delivering better services to intellectual property users. Besides, during the meeting parties discussed the prospect of introducing the freedom to operate (FTO) search (patent clearance search) service, timetable and contents of training sessions planned in the framework of the project, as well as practical matters related to green technologies patent search were also considered. At the end of the meeting the parties outlined and defined the goals and objective of further cooperation.
The Georgian-Swiss Intellectual Property Project (GESIP) was launched on August 1, 2022 and it will continue for 3 years. The project is implemented by the Swiss Federal Institute of Intellectual Property (IPI) in close cooperation with Sakpatenti.