ინტელექტუალური საკუთრების მსოფლიო ორგანიზაციის (WIPO) ხელმძღვანელი დარენ ტანგი საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრს ლევან დავითაშვილს შეხვდა
12 ოქტომბერი 2022 წ.
საქართველოში ოფიციალური ვიზიტით იმყოფება ინტელექტუალური საკუთრების მსოფლიო ორგანიზაციის (WIPO) გენერალური დირექტორი, დარენ ტანგი. ვიზიტის ფარგლებში WIPO-ს ხელმძღვანელი შეხვდა საქართველოს ვიცე-პრემიერს, საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრს, ლევან დავითაშვილს, სადაც მხარეებმა ისაუბრეს საქართველოში ინტელექტუალური საკუთრების სისტემის განვითარების მნიშვნელობაზე.
შეხვედრაზე აღინიშნა, რომ ინტელექტუალური საკუთრება საქართველოს მთავრობის ერთ-ერთი მთავარი პრიორიტეტული მიმართულებაა და WIPO-ს საქპატენტთან მრავალწლიანი თანამშრომლობით, მისი მხარდაჭერითა და ხელშეწყობით საქართველომ ამ დარგის განვითარების კუთხით მნიშვნელოვან წარმატებას მიაღწია, რაც განაპირობებს ქვეყანაში ინტელექტუალური საკუთრების ეფექტიან დაცვას.
საქპატენტის WIPO-სთან მჭიდრო თანამშრომლობის შედეგად, საქართველოში შესაძლებელი გახდა ინტელექტუალური საკუთრების ადმინისტრირება და სამართლებრივი დაცვა, გეოგრაფიული აღნიშვნების დაცვის სისტემის განვითარება, ინტელექტუალური საკუთრების სტრატეგიის შემუშავება და საინოვაციო საქმიანობის ხელშეწყობა. შეხვედრაზე ყურადღება გამახვილდა საქართველოს WIPO-სთან თანამშრომლობის რიგ გრძელვადიან ინიციატივებსა და მათი განხორციელების პერსპექტივებზე, მათ შორის გეოგრაფიული აღნიშვნების დაცვის მიმართულებით საქმიანობის შემდგომ გაფართოებასა და გლობალური საერთაშორისო პლატფორმის შექმნაზე, რაც ხელს შეუწყობს ურთიერთობების გაღრმავებას, საქართველოში ინტელექტუალური საკუთრების სისტემის გაძლიერებას და ქვეყნის ეკონომიკურ განვითარებას.
ინტელექტუალური საკუთრების მსოფლიო ორგანიზაცია(WIPO) გაერთიანებული ერების სპეციალიზებული უწყებაა, რომელიც აერთიანებს 193 წევრ სახელმწიფოს. საქართველო WIPO-ს წევრია 1991 წლიდან.

Director General of the World Intellectual Property Organization (WIPO) Met with Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia
October 12, 2022
Mr. Daren Tang, Director General of the World Intellectual Property Organization (WIPO), is paying an official visit to Georgia. Within the visit, Mr. Daren Tang had a meeting with Mr. Levan Davitashvili, Vice Prime Minister, Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia, where parties discussed the importance of development of the intellectual property system in Georgia.
At the meeting it was noted that intellectual property is one of the main priorities for the Government of Georgia and through longstanding cooperation of WIPO and Sakpatenti, by WIPO’s support and assistance, Georgia has achieved significant progress in the development of this field, which ensures the effective protection of intellectual property in the country.
As a result of the close cooperation of Sakpatenti with WIPO, Georgia made tangible steps in administration and legal protection of intellectual property rights, development of the geographical indications protection system, drafting of the intellectual property strategy and promotion of innovation activities. At the meeting attention was focused on long-term cooperation initiatives of Georgia with WIPO and prospects of their implementation, including further expansion of activities in the direction of protection of geographical indications and establishment of the global international platform, which will facilitate deepening of relations, enhancement of the intellectual property system in Georgia and the economic development of the country.