საქართველოს პარლამენტის აგრარულ საკითხთა კომიტეტის გასვლით სხდომაზე „საქონლის ადგილწარმოშობის დასახელებისა და გეოგრაფიული აღნიშვნის შესახებ“ საქართველოს კანონის პროექტი განიხილეს.
30 მაისი 2023 წ.
საქართველოს პარლამენტის აგრარულ საკითხთა კომიტეტის სხდომაზე, რომელიც ახმეტის მუნიციპალიტეტში გაიმართა, განიხილეს „საქონლის ადგილწარმოშობის დასახელებისა და გეოგრაფიული აღნიშვნის შესახებ“ საქართველოს კანონის პროექტი. კანონპროექტი ინიციირებულია საქართველოს პარლამენტის აგრარულ საკითხთა კომიტეტის მიერ. აღნიშნული პროექტის თანაავტორია საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნული ცენტრი - საქპატენტი და მომზადებულია ევროკავშირის ხელშეწყობით „საქართველოში გეოგრაფიული აღნიშვნების ეფექტური დაცვისა და კონტროლის სისტემის დანერგვის“ შესახებ ტვინინგის პროექტის ფარგლებში.
აგრარულ საკითხთა კომიტეტის სხდომას დეპუტატებთან ერთად ესწრებოდნენ საქპატენტის თავმჯდომარე სოსო გიორგაძე, თავმჯდომარის მოადგილე ნინო ჩიქოვანი და სასაქონლო ნიშნების, გეოგრაფიული აღნიშვნებისა და დიზაინის დეპარტამენტის უფროსი მერი მაჭარაშვილი ასევე, კახეთის სახელმწიფო რწმუნებული გიორგი ალადაშვილი, ახმეტის მუნიციპალიტეტის მერი ალექსი ფიცხელაური და საკრებულოს თავმჯდომარე იოსებ ქარუმაშვილი.
კანონპროექტი ითვალისწინებს ადგილწარმოშობის დასახელებისა და გეოგრაფიული აღნიშვნის დაცვის, კონტროლის სისტემის გაძლიერებასა და ეროვნული ინსტიტუტების კომპეტენციის გაზრდას. კერძოდ, სრულიად ახლებურად რეგულირდება ექსპერტიზისა და რეგისტრაციის პროცედურასთან დაკავშირებული საკითხები, ინერგება სერტიფიცირების და სახელმწიფო კონტროლის განხორციელების მექანიზმი, რომლის მეშვეობითაც შემოწმდება საქონლის მახასიათებლების შესაბამისობა განსაზღვრულ სპეციფიკაციებთან - მწარმოებლების მიერ კონკრეტული საქონლისთვის შემუშავებულ ნებაყოფლობით სტანდარტებთან. დაიხვეწება და ევროკავშირის კანონმდებლობასთან სრულ შესაბამისობაში მოვა სპეციფიკაციების მიღებისა და დამტკიცების ფორმალური და შინაარსობრივი საკითხები. პროექტი, ითვალისწინებს მწარმოებელთა გაერთიანებების როლის ზრდას ადგილწარმოშობის დასახელებებისა და გეოგრაფიული აღნიშვნების დაცვის სისტემაში. გაერთიანების უფლებამოსილებები აისახა კანონპროექტში, რაც ერთის მხრივ ხელს შეუწყობს მაღალი ხარისხის საქონლის დამზადებასა და მომხმარებლისთვის მიწოდებას, მეორეს მხრივ თავად ასოციაციების ჩართულობას საქონლის ხარისხის კონტროლის განხორციელების და პოპულარიზაციის პროცესში.
აღსანიშნავია, რომ აგრარულ საკითხთა კომიტეტის წევრები, საქპატენტის წარმომადგენლები და ახმეტის მუნიციპალიტეტის მერი შეხვდნენ ადგილობრივ ფერმერებს, მეცხვარეებს, თუშური გუდის მწარმოებელთა ასოციაციის წევრებს და გააცნეს მათ „საქონლის ადგილწარმოშობის დასახელებისა და გეოგრაფიული აღნიშვნის შესახებ“ საქართველოს კანონპროექტით გათვალისწინებული არსებითი ცვლილებები. შეხვედრის ფარგლებში განიხილეს ესპანური ყველის მწარმოებელთა ასოციაციის პრაქტიკა და იმსჯელეს იმ სარგებელზე, რაც ადგილწარმოშობის დასახელებებსა და გეოგრაფიულ აღნიშვნებს მოაქვს, როგორც მეწარმეებისათვის, ისე რეგიონის განვითარებისათვის.
საყოველთაოდ აღიარებული ფაქტია, რომ გეოგრაფიული აღნიშვნები ეფექტიანი ინსტრუმენტია სოფლის მეურნეობის მაღალი ხარისხისა და კონკურენტუნარიანი საქონლის წარმოების, მისი საექსპორტო პოტენციალის გაზრდისა და რეგიონების განვითარების თვალსაზრისით. საქართველო მდიდარია ამ უნიკალური პროდუქტებითა და მათი წარმოების ტრადიციული ცოდნითა და გამოცდილებით. ამდენად, საქართველოსთვის ამ სისტემის გაძლიერება ერთ-ერთი პრიორიტეტული მიმართულებაა, რომელიც ასევე „ევროკავშირთან ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი სავაჭრო სივრცის შესახებ შეთანხმების“ (DCFTA) მნიშვნელოვანი საკითხია. ზემოაღნიშნული კანონპროექტი ხელს შეუწყობს ადგილწარმოშობის დასახელებისა და გეოგრაფიული აღნიშვნის სისტემის სწრაფ განვითარებას და ევროკავშირში არსებული გეოგრაფიული აღნიშვნების სისტემასთან ჰარმონიზებას.

The Draft Law of Georgia on Appellations of Origin of Goods and Geographical Indications was Discussed at the Offsite Sitting of the Agrarian Issues Committee of the Parliament of Georgia
May 30, 2023
The Agrarian Issues Committee of the Parliament of Georgia at the offsite sitting, held in Akhmeta Municipality, discussed the draft Law of Georgia on Appellations of Origin of Goods and Geographical Indications. The draft Law is initiated by the Agrarian Issues Committee of the Parliament of Georgia. The draft is co-authored by the National Intellectual Property Center of Georgia – Sakpatenti and is prepared with the support of the European Union within the Twinning Project “Establishing Efficient Protection and Control System of Geographical Indications (GIs) in Georgia”.
The sitting of the Agrarian Issues Committee, together with deputies, was attended by Mr. Soso Giorgadze, Sakpatenti Chairman, Ms. Nino Chikovani, Deputy Chairperson, and Ms. Meri Macharashvili, Head, Department of Trademarks, Geographical Indications and Design, as well as Mr. Giorgi Aladashvili, State Representative in Kakheti, Mr. Aleksi Pitskhelauri, Mayor of Akhmeta Municipality, and Mr. Ioseb Karumashvili, Chairman of Municipal Assembly.
The draft Law envisages strengthening protection of appellations of origin and geographical indications, control system and increasing competence of national institutions. Namely, issues related to examination and registration are regulated in a new manner, a mechanism of exercising certification and state control is introduced, according to which, correspondence of characteristics of goods with defined specifications – voluntary standards, developed by producers for specific goods, will be checked. The formal and substantive issues of adoption and approval of specifications will be elaborated and brought in full compliance with the European Union legislation. The draft provides for increasing the role of producers’ associations in the system of protection of appellations of origin and geographical indications. The powers of associations are reflected in the draft Law, which, on the one hand, will contribute to the production and delivery of high-quality goods to consumers and, on the other one, involvement of associations in the process of exercising quality control and popularization of goods.
It is noteworthy that members of the Agrarian Issues Committee, Sakpatetni representatives and the Akhmeta Municipality Mayor met with local farmers, shepherds, members of producers’ association of Tushuri Guda and introduced to them essential amendments provided for by the draft Law of Georgia on Appellations of Origin of Goods and Geographical Indications. Within the meeting, practice of the association of Spanish cheese producers was considered and advantages of appellations of origin and geographical indications for producers as well as for regional development were discussed.
It is a universally acknowledged fact that geographical indications are an effective tool for production of high-quality and competitive agricultural products, increasing their export potential and regional development. Georgia is rich in such unique products and traditional knowledge and experience of their production. Thus, the development of this system is one of the priority directions for Georgia, which is also a key issue under the Deep and Comprehensive Free Trade Area (DCFTA) Agreement with the European Union. The above-mentioned draft will facilitate rapid development of the appellations of origin and geographical indications system and harmonization with the geographical indications system existing in the European Union.