მსოფლიო სიმპოზიუმის ფარგლებში გეოგრაფიული აღნიშვნით დაცული ქართული პროდუქციის გამოფენა გაიხსნა
გეოგრაფიული აღნიშვნების მსოფლიო სიმპოზიუმის ფარგლებში სასტუმროში „შერატონ გრანდ თბილისი მეტეხი პალასი“ გაიხსნა გეოგრაფიული აღნიშვნით დაცული ქართული პროდუქციის გამოფენა. მსოფლიო სიმპოზიუმის მონაწილეებს საშუალება ექნებათ გაეცნონ უნიკალურ ქართულ პროდუქტებს.
მნიშვნელოვანია, რომ გეოგრაფიული აღნიშვნის სტატუსი მომხმარებელს აწვდის ინფორმაციას პროდუქტის წარმოშობის ადგილზე, პროდუქტის იმ განსაკუთრებულ ხარისხზე, თვისებებსა და რეპუტაციაზე, რომლებიც განპირობებულია ამ წარმოების ადგილისთვის დამახასიათებელი გარემო პირობებით - ნიადაგით, წყლის შემადგენლობით, კლიმატით, ლანდშაფტით და, ამასთანავე, ადგილობრივ მოსახლეობაში შემონახული წარმოების ტრადიციული ცოდნითა და გამოცდილებით. ინტელექტუალური საკუთრების მსოფლიო ორგანიზაციის (WIPO) მონაცემების მიხედვით, გეოგრაფიული აღნიშვნების მატარებელი პროდუქცია ბაზარზე სარგებლობს განსაკუთრებულად მაღალი მოთხოვნილებით და მისი ღირებულება საშუალოდ 2,5 ჯერ აღემატება ანალოგიური სხვა პროდუქტების ფასს, შესაბამისად, განსაკუთრებული მახასიათებლების მქონე პროდუქცია მნიშვნელოვან როლს ასრულებს ქვეყნების რეგიონულ განვითარებაში, რაც უზრუნველყოფს ახალი სამუშაო ადგილების შექმნას და შემოსავლების ზრდას, ამცირებს სამუშაო ძალის გადინებას და სტიმულს აძლევს ახალი საქმიანი რესურსის მოზიდვას, ასევე, ზრდის რეგიონის ცნობადობასა და ხელს უწყობს აგრარული ტურიზმის განვითარებას.
გამოფენაზე წარმოდგენილია საქპატენტში რეგისტრირებული 64 ადგილწარმოშობის დასახელება და გეოგრაფიული აღნიშვნა საქართველოს კუთხეების მიხედვით. საქართველოს სხვადასხვა რეგიონისთვის დამახასიათებელი ცალკეული დეტალები და ხალხური ხუროთმოძღვრების თანამედროვე მხატვრული ექსპონატები ქმნიან საქართველოს კუთხეების მინიატიურულ მოდელს თვითმყოფადი ეთნოკულტურით. ყოფა-ცხოვრების ობიექტებს შორის თავმოყრილია მხატვრულ კომპოზიციებად განლაგებული ქართული მრავალფეროვანი პროდუქტები - ადგილწარმოშობის 38 დასახელება და 26 გეოგრაფიული აღნიშვნა. გამოფენის პროდუქტებს შორისაა 29 სახეობის ღვინო (ხვანჭკარა, მუკუზანი, წინანდალი, ახაშენი, ქინძმარაული, მანავი, ატენური და სხვ.). ასევე, 8 სახეობის მინერალური წყალი (ნაბეღლავი, საირმე, ბორჯომი, მიტარბი და სხვ.) ყველის 13 ნაირსახეობა (თუშური გუდა, ტენილი, აჭარული ჩლეჩილი, სულგუნი, იმერული ყველი, დამბალხაჭო და სხვ.). ასევე, გამოფენის ექსპოზიციაშია 12 სახეობის სოფლის მეურნეობის პროდუქტი, მათ შორის 3 თაფლი (მაჭახელას თაფლი, ნინოწმინდის თაფლი, მუხურის თაფლი), 1 ჩაი (ტყიბულის მთის ჩაი), 1 მწვანილი (ქუთაისის მწვანილი) 1 კარტოფილი ( ახალქალაქის კარტოფილი), 1 ტკბილეული ( ჩურჩხელა), 1 რძის ნაწარმი (მაწონი), 1 საწებელი (ტყემალი), 1 საკმაზი (აჯიკა), 1 სანელებელი (ქართული დაფნა) 1 მანდარინი ( ხეთის მანდარინი), 1 სპირტიანი სასმელი (ჭაჭა), 1 არასასურსათო პროდუქტი (ქვევრი). ასევე საექსპოზიციო სტენდზე წარმოდგენილია საქართველოში დაცული ქართული ადგილწარმოშობის დასახელებებისა და გეოგრაფიული აღნიშვნების ჩამონათვალი თავისი აღწერილობებით. სტუმრები ასევე გაეცნობიან ქართული ღვინის, ყველის და აგროპროდუქტების რუკების ამსახველ ბუკლეტებს. აღსანიშნავია, რომ გამოფენაზე სტუმრებისთვის ტარდება თიხის ნაკეთობების მოხატვის მასტერკლასი. მოწვეულმა ქართველმა მხატვრებმა გააფერადეს პატარა თიხის სასმისები, ქვევრები, ფიალები, დოქები. სიმპოზიუმის სტუმრები თავადაც იღებენ მონაწილეობას შემოქმედებით პროცესში, ფერადი აკრილის საღებავებით ეუფლებიან თიხის მოხატვის ხელოვნებას. მათ მიერ მოხატული ნივთები სამახსოვროდ გადაეცემათ ავტორებს, შემოქმედების ცოცხალი პროცესით დაინტერესებულ სიმპოზიუმის მონაწილეებს.
გეოგრაფიული აღნიშვნების მსოფლიო სიმპოზიუმში მონაწილეობს 62 ქვეყნის 300-მდე წარმომადგენელი, ასევე 800-მდე მონაწილე დისტანციურად ჩაერთვება სიმპოზიუმის მუშაობის პროცესში.
მონაწილეთა შორის არიან ინტელექტუალური საკუთრების მსოფლიო ორგანიზაციის WIPO-ს ხელმძღვანელი პირები, ევროკომისიისა და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლები, მათ შორის, ვაჭრობის მსოფლიო ორგანიზაცია (WTO), გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაცია (FAO), გაეროს ტურიზმის მსოფლიო ორგანიზაცია (UNWTO), გაეროს ინდუსტრიული განვითარების ორგანიზაცია (UNIDO), კვების პროდუქტების საერთო სახელწოდებების კონსორციუმი (CCFN), გეოგრაფიული აღნიშვნების გლობალური ალიანსი „oriGIn“, ასევე, საქართველოს მთავრობისა და პარლამენტის, საქართველოში აკრედიტებული დიპლომატიური კორპუსის, სახელმწიფო უწყებებისა და კერძო სექტორის წარმომადგენლები. სიმპოზიუმს, აგრეთვე, ესწრებიან ინტელექტუალური საკუთრების უწყებების ხელმძღვანელი პირები, გეოგრაფიული აღნიშვნების ექსპერტები და სფეროს სპეციალისტები, წამყვანი უნივერსიტეტების მეცნიერები სხვადასხვა ქვეყნიდან.

Within the Worldwide Symposium on Geographical Indications an Exhibition of Georgian Products Protected by Geographical Indications was Opened
June 14, 2023
Within the Worldwide Symposium on Geographical Indications, an exhibition of Georgian products protected by geographical indications was opened in Sheraton Grand Tbilisi Metechi Palace Hotel. The participants of the Worldwide Symposium will have an opportunity to familiarize with the unique Georgian products.
It is significant that the status of a geographical indication informs consumers about the place of origin of a product, the specific quality, features and reputation of a product, which are attributable to the particular natural environment of the place of its production – soil, water composition, climate, landscape and, at the same time, the traditional knowledge and experience of production preserved among the local population. According to the data of the World Intellectual Property Organization (WIPO), the products protected by geographical indications are in especially high demand on the market and their price is on average 2.5 times higher as compared with other similar products, hence, products having specific characteristics play an important role in the regional development of countries, which creates new jobs and increases incomes, reduces work force drain and stimulates attraction of new business resources, as well as increases the awareness of the region and facilitates development of rural tourism.
At the exhibition, 64 Georgian appellations of origin and geographical indications, registered at Sakpatenti, are shown according to regions of Georgia. Individual details characteristic of various regions of Georgia and modern artistic exhibits of folk architecture create a miniature model of Georgian regions with their original ethno-culture. The everyday objects include varied Georgian products arranged in artistic compositions – 38 appellations of origin and 26 geographical indications. Among the exhibition products there are wines of 29 varieties (Khvanchkara, Mukuzani, Tsinandali, Akhasheni, Kindzmarauli, Manavi, Atenuri, etc.), 8 mineral waters (Nabeghlavi, Sairme, Borjomi, Mitarbi, etc.), 13 varieties of cheeses (Tushetian Guda, Tenili, Adjarian Chlechili, Sulguni, Imeretian Cheese, Dambalkhacho, etc.). The exhibition also shows 12 varieties of agricultural products, including: 3 varieties of honey (Machakhela Honey, Ninotsminda Honey, Mukhuri Honey), 1 tea (Tkibuli Mountain Tea), 1 variety of greens – (Kutaisi Greens), 1 variety of potato (Akhalkalaki Potato), 1 variety of sweets (Churchkhela), 1 milk product (Matsoni), 1 sauce (Tkemali), 1 condiment (Ajika), 1 spice (Georgian Bay Leaf), 1 variety of tangerine (Kheta Tangerine), 1 variety of spirits (Chacha), 1 non-agricultural product (Qvevri). The exhibition stand also presents the list of the Georgian appellations of origin and geographical indications protected in Georgia with their specifications. Visitors will also familiarize with the booklets showing maps of Georgian wine, cheese and agricultural products. It should be noted that at the exhibition a master class on painting clay products is delivered for guests. The invited Georgian artists painted small clay cups, qvevris (wine jars), phials, jugs. The Symposium visitors themselves also participate in the creative process, they are mastering the art of clay decoration with color acrylic paints. The objects decorated by them will be given as souvenirs to the authors, the Symposium participants who are interested in the living process of creation.
The Worldwide Symposium on Geographical Indications is attended by up to 300 representatives from 62 countries, whereas about 800 participants are joining the Symposium remotely.
Among the participants there are the management of the World Intellectual Property Organization (WIPO), representatives of the Commission of the European Union and international organizations, including the World Trade Organization (WTO), the United Nations Food and Agricultural Organization (FAO), the United Nations World Tourism Organization (UNWTO), the United Nations Industrial Development Organization (UNIDO), the Consortium for Common Food Names (CCFN), the global alliance of Geographical Indications Network (oriGIn), as well as representatives of the Government and the Parliament of Georgia, the diplomatic corps accredited in Georgia, state agencies and private sector. The Symposium is also attended by the heads of Intellectual Property Offices, GI experts and sectoral specialists, scientists from leading universities of various countries.