სოსო გიორგაძემ გეოგრაფიული აღნიშვნების დაცვის საერთაშორისო ალიანსის (oriGIn) პრეზიდენტთან შეხვედრა გამართა
15 ივნისი 2023 წ.
გეოგრაფიული აღნიშვნების მსოფლიო სიმპოზიუმის ფარგლებში, საქპატენტის თავმჯდომარე სოსო გიორგაძე, ორიჯინ-ჯორჯიას დირექტორთან, დავით გაბუნიასთან ერთად oriGIn -ის პრეზიდენტს რიკარდო დესერტის და მის თანმხლებ პირებს შეხვდა. შეხვედრა მიზნად ისახავს მხარეებს შორის თანამშრომლობის გაღრმავებასა და გეოგრაფიული აღნიშვნების დაცვის სისტემის განვითარებაზე მიმართული ერთობლივი ღონისძიებების განხორციელებას.
ქვეყნის გეოგრაფიული აღნიშვნების სისტემის განვითარების თვალსაზრისით ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი წინაპირობაა მაღალხარისხიანი, კონკურენტუნარიანი პროდუქციისათვის ხელსაყრელი პირობების შექმნა, ასევე იმ კრიტერიუმებისა და სტანდარტების განსაზღვრა, რასაც განსაკუთრებული თვისებების მქონე პროდუქტი უნდა აკმაყოფილებდეს. ამდენად, ძალზე მნიშვნელოვანია საქართველოს თანამშრომლობა - origin-თან, განსაკუთრებით გეოგრაფიული აღნიშვნით დაცვადი პროდუქტების აქტიური გამოვლენის, სპეციფიკაციების დადგენის და სამართლებრივი დაცვის უზრუნველყოფის კუთხით. ორიჯინ-ჯორჯიასთან ერთად საქპატენტი გეგმავს ქართველი ფერმერებისა და მეწარმეების მხარდაჭერის გაძლიერებას, რაც გამოიხატება მათი პროდუქციის გეოგრაფიულ აღნიშვნად დარეგისტრირების შესაძლებლობის დადგენასა და საექსპორტო პოტენციალის განსაზღვრაში.
გეოგრაფიული აღნიშვნების დაცვის საერთაშორისო ალიანსი - oriGIn – არის არაკომერციული არასამთავრობო ორგანიზაცია, რომელიც 2003 წელს შეიქმნა და მისი წარმომადგენლობის მთავარი ოფისი ჟენევაშია. oriGIn - არის გეოგრაფიული აღნიშვნების გლობალური ალიანსი, სადაც გაერთიანებულია 576-მდე მწარმოებელთა ასოციაცია და გეოგრაფიული აღნიშვნების სფეროში სხვა მოქმედი დაწესებულება 40 ქვეყნიდან. oriGIn -ის მიზანია ეროვნულ, რეგიონულ და საერთაშორისო დონეზე გეოგრაფიული აღნიშვნების ეფექტიანი სამართლებრივი დაცვისა და აღსრულებისთვის კამპანიის წარმოება.

Mr. Soso Giorgadze Held a Meeting with President of the Global Alliance of Geographical Indications (oriGIn)
June 15, 2023
Within the Worldwide Symposium on Geographical Indications, Mr. Soso Giorgadze, Chairman of Sakpatenti, together with Mr. David Gabunia, Director of oriGIn-Georgia, met with Mr. Riccardo Deserti, President of oriGIn, and his accompanying persons. The meeting is aimed to deepen cooperation between the parties and to implement joint activities directed at the development of the system of protection of geographical indications
For the development of the GI system of a country, one of the important preconditions is creation of favourable conditions for high-quality, competitive products, as well as definition of criteria and standards which a product having specific features shall meet. Thus, cooperation of Georgia with oriGIn is very important, especially, in terms of active identification of products eligible for GI protection, definition of specifications and ensuring legal protection. Together with oriGIn-Georgia, Sakpatenti is planning to strengthen support of Georgian farmers and entrepreneurs, which is expressed in identification of the possibility of registration of their products as geographical indications and determination of the export potential.
The Organization for an International Geographical Indications Network – oriGIn – is a non-for-profit Non-Governmental Organization, established in 2003 and based in Geneva. oriGIn is a global alliance of Geographical Indications (GIs), representing up to 576 associations of producers and other GI-related institutions from 40 countries. oriGIn’s goal is to campaign for the effective legal protection and enforcement of GIs at the national, regional and international level.