საქპატენტში ქონებრივი უფლებების კოლექტიურ საფუძველზე მმართველი ორგანიზაციის აკრედიტაციის კომისიის პირველი სხდომა გაიმართა
09 დეკემბერი 2023 წ.
საზოგადოებისთვის ცნობილია, რომ საავტორო და მომიჯნავე უფლებების მართვის სფეროში მასშტაბური რეფორმა ხორციელდება. რეფორმის ფარგლებში, ევროპარლამენტისა და ევროპის საბჭოს შესაბამისი დირექტივების გათვალისწინებით, თვისობრივად გადაიხედა და საუკეთესო საერთაშორისო პრაქტიკის შესაბამისად დარეგულირდა ქონებრივი უფლებების კოლექტიურ საფუძველზე მართვის საკითხები. კერძოდ, ახალმა კანონმა იმპერატიულად დაავალდებულა ქონებრივი უფლებების კოლექტიურად მართვის მსურველი ორგანიზაციები, გაიარონ სახელმწიფო აკრედიტაცია. ამასთან ერთად, საქპატენტს, როგორც ინტელექტუალური საკუთრების მართვის სფეროში სახელმწიფო პოლიტიკის განმსაზღვრელ ორგანოს, დაეკისრა ვალდებულება, კანონის ამოქმედებიდან 2 თვის ვადაში ქონებრივი უფლებების კოლექტიურ საფუძველზე მმართველი ორგანიზაციისათვის აკრედიტაციის მისანიჭებლად გამოეცხადებინა კონკურსი.
აკრედიტაციის კონკურსში მონაწილეობის მისაღებად განაცხადების მიღება 2023 წლის 26 სექტემბერს დაიწყო და 26 ნოემბერს დასრულდა. ამ დროის განმავლობაში აკრედიტაციის მისანიჭებლად განაცხადი სამმა ორგანიზაციამ წარმოადგინა.
საქპატენტის თავმჯდომარის ბრძანების საფუძველზე შეიქმნა აკრედიტაციის კომისია, რომლის შემადგენლობაში შედიან: „საქპატენტის“ თავმჯდომარე, რომელიც ამავდროულად აკრედიტაციის კომისიის თავმჯდომარეცაა; საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტით დადგენილი წესით შერჩეული საქართველოს პარლამენტის 2 წევრი; საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს წარმომადგენელი; საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს წარმომადგენელი; საქართველოს კულტურის, სპორტისა და ახალგაზრდობის სამინისტროს წარმომადგენელი და საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციის უფროსი.
კომისიის სხდომა 8 დეკემბერს, საქპატენტის შენობაში გაიმართა და მას კომისიის ყველა წევრი დაესწრო.
კომისიამ, განმცხადებლების მიერ წარმოდგენილი დოკუმენტების საფუძველზე იმსჯელა თუ რამდენად შეესაბამება თითოეული კანდიდატი „საავტორო და მომიჯნავე უფლებების შესახებ“ საქართველოს კანონის 64-ე მუხლით გათვალისწინებულ მოთხოვნებს. კანონის აღნიშნული ჩანაწერი იმ ძირითად სტანდარტებს ადგენს, რომელთა დაკმაყოფილება აკრედიტაციის მისაღებად აუცილებელია და ისეთ ფუნდამენტურ საკითხებს მოიცავს, როგორიცაა, ორგანიზაციის წესდების საქართველოს კანონმდებლობასთან შესაბამისობა, ჰონორარების შეგროვებისათვის საჭირო მატერიალურ-ტექნიკური ბაზის ფლობა, ორგანიზაციაში გამართული მმართველობითი სისტემის არსებობა (რაც თავის მხრივ ითვალისწინებს, როგორც სამეთვალყურეო საბჭოს არსებობას, ასევე სავალდებულო დათქმას, რომ ერთი და იგივე პირი ზედიზედ მხოლოდ 2-ჯერ შეიძლება გახდეს ხელმძღვანელი). ჩამოთვლილი და კანონით გათვალისწინებული სხვა სტანდარტები ქმნიან შემდგომში აკრედიტებული ორგანიზაციის გამართული ფუნქციონირების გარანტიას.
შესაბამისად, ქონებრივი უფლებების კოლექტიურ საფუძველზე მართვისთვის აკრედიტაციას მიიღებს მხოლოდ ისეთი ორგანიზაცია/ორგანიზაციები, რომელსაც კანონით დადგენილ მოთხოვნათა შესრულების დამადასტურებელი დოკუმენტები აქვთ წარმოდგენილი და კომისიის მიერ კონკურსის გზით იქნება შერჩეული.
„საავტორო და მომიჯნავე უფლებების შესახებ“ საქართველოს კანონის მიხედვით კომისიას საბოლოო გადაწყვეტილებას აკრედიტაციის განცხადებების მიღებიდან 1-თვიანი ვადის გასვლის შემდეგ მიიღებს.

The First Meeting of the Commission for Accreditation of a Collective Management Organization of Economic Rights was Held at Sakpatenti
December 09, 2023
As is known to the public, a large-scale reform is being implemented in the field of management of copyright and related rights. Within the reform, taking into consideration the relevant directives of the European Parliament and the European Council, issues of collective management of economic rights have been reviewed qualitatively and regulated in accordance with the international best practices. In particular, the new Law has imperatively imposed on the organizations wishing to carry out collective management of economic rights the obligation to pass state accreditation. Along with this, Sakpatenti, as the body determining the state policy in the field of management of intellectual property, has been obliged within 2 months after enactment of the Law to announce an accreditation competition for granting accreditation to a collective management organization of economic rights.
Filing applications for participation in the accreditation competition started on September 26, 2023, and was completed on November 26, 2023. In this period three organizations filed applications requesting to grant accreditation.
On the basis of the order of the Chairman of Sakpatenti, the Commission for Accreditation was established. The composition of the Commission includes: the Chairman of Sakpatenti, who at the same time is the Chairman of the Commission for Accreditation; 2 members of the Parliament of Georgia, selected according to the rule established by the Regulations of the Parliament of Georgia; a representative of the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia; a representative of the Ministry of Education and Science of Georgia; a representative of the Ministry of Culture, Sports and Youth of Georgia, and the Head of the Government Administration of Georgia.
The meeting of the Commission was held on December 8, at Sakpatenti Office, and was attended by all members of the Commission.
The Commission, on the basis of the documents presented by the applicants, discussed the compliance of each candidate with the requirements defined by Article 64 of the Law of Georgia “On Copyright and Related Rights”. This statement of the Law sets the basic standards which shall be satisfied in order to receive accreditation and covers fundamental issues such as compliance of the charter of the organization with the legislation of Georgia, owning of the material and technical base necessary for collection of royalties, existence of the properly functioning management system in the organization (which in its turn implies the existence of the Supervisory Board, as well as the compulsory reservation that one and the same person may be elected as the head consecutively only twice). The listed and other standards stipulated by the legislation guarantee subsequently the proper functioning of the accredited organization.
Accordingly, only such an organization/such organizations will receive accreditation for collective management of economic rights which have submitted documents confirming that the requirements determined by the Law are fulfilled and will be selected by the Commission through a competition.
Pursuant to the Law of Georgia “On Copyright and Related Rights”, the Commission shall make the final decision after the expiration of the 1-month period from filing of the applications for accreditation.