სოსო გიორგაძე ევროპის საპატენტო უწყების (EPO) პრეზიდენტს ანტონიო კამპინოსს შეხვდა
საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნული ცენტრის – „საქპატენტის“ თავმჯდომარე სოსო გიორგაძე მიუნხენში ევროპის საპატენტო უწყების (EPO) პრეზიდენტს ანტონიო კამპინოსს შეხვდა.
მიმდინარე წლის 15 იანვარს ვალიდაციის შეთანხმების ძალაში შესვლის შემდეგ, საპატენტო უწყებების ხელმძღვანელთა დონეზე ეს პირველი ოფიციალური შეხვედრა იყო. სოსო გიორგაძემ ანტონიო კამპინოსს ვალიდაციის რთულ და დინამიკურ პროცესში მხარდაჭერისათვის მადლობა გადაუხადა.
შეხვედრაზე ითქვა, რომ „ვალიდაციის შეთანხმება ორმხრივად სასარგებლოა, რადგან, ევროპულ საპატენტო სივრცეს საქართველოს სახით, ემატება 45-ე ქვეყანა – რეგიონში ერთ-ერთი ყველაზე სწრაფად მზარდი ეკონომიკით, რომელსაც ინტელექტუალური საკუთრების უფლებების დაცვის თანამედროვე და ეფექტიანი სისტემა გააჩნია. თავის მხრივ, საქართველოსთვის კი, რომელსაც ევროკავშირის წევრობის კანდიდატის სტატუსი ერთი თვის წინ მიენიჭა, ვალიდაციის ძალაში შესვლა ევროინტეგრაციის გზაზე გადადგმული კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი ნაბიჯია. საქართველო მოელის, რომ უფრო მეტად დაჩქარდება ევროპის საპატენტო კონვენციასთან საქართველოს მიერთების პროცესი, რაც იმას ნიშნავს, რომ საქართველო გახდება ევროპის საპატენტო ორგანიზაციის სრულუფლებიანი წევრი.
აღსანიშნავია, რომ ვალიდაციის შეთანხმება მოიცავს EPO-სა და საქპატენტის ყოველდღიურ თანამშრომლობას უშუალოდ იმ განაცხადებზე, რომლებიც ვალიდაციის ფარგლებში შემოვა განსახილველად, რაც, ბუნებრივია, საექსპერტო, თუ ტექნიკურ დონეზე ევროკავშირის სტანდარტების შესაბამის მომსახურებას მოითხოვს“.
შეხვედრისას ხაზი გაესვა იმ ფაქტს, რომ საქართველოს მხრიდან სერვისების მიწოდება საერთო, ერთიანი სტანდარტებით მოხდება, რისთვისაც საქპატენტმა უკვე გაატარა არაერთი მნიშვნელოვანი რეფორმა – ცვლილებები შევიდა საპატენტო კანონში, გაუმჯობესდა და EPO-ს სისტემებთან თავსებადი გახდა ელექტრონული სისტემები. ასევე აღინიშნა, რომ ექსპერტთა კვალიფიკაციის ამაღლება და გაუმჯობესება საქპატენტის ერთ-ერთი პრიორიტეტული მიმართულებაა.
შეხვედრაზე განსაკუთრებული ყურადღება გამახვილდა სამომავლო თანამშრომლობაზეც. ინტელექტუალური საკუთრების დაცვის მექანიზმების გაძლიერება, ახალი სერვისების დანერგვა და სასწავლო მიმართულების გაძლიერება ის პრიორიტეტებია, რომლებზეც მხარეებმა იმსჯელეს. ყურადღება გამახვილდა, აგრეთვე, პატენტრწმუნებულთა ინსტიტუტის გაძლიერებაზე – რეფორმა უკვე დაწყებულია და შესაბამისი კანონპროექტი საქართველოს პარლამენტშია წარდგენილი.
შეხვედრის დასასრულს ანტონიო კამპინოსმა ქართველ კოლეგას ურყევი მხარდაჭერა აღუთქვა. მხარეები შეთანხმდნენ, რომ წლის ბოლომდე საერთო სამოქმედო გეგმას შეიმუშავებენ, რომელიც ოფიციალური შეთანხმებით გაფორმდება.
სოსო გიორგაძე, გამოგონებისა და ახალი ჯიშების დეპარტამენტის უფროსთან მერაბ კუციასთან ერთად, EPO-ს ოპტიკის დირექტორატს ეწვია. დელეგაციის წევრებს ოპტიკის განყოფილების დირექტორმა გარეტ ლორდმა უმასპინძლა და დეპარტამენტის მუშაობის სპეციფიკა გააცნო.

Mr. Soso Giorgadze Met with Mr. António Campinos, President of the European Patent Office (EPO)
Mr. Soso Giorgadze, Chairman of the National Intellectual Property Center of Georgia – “Sakpatenti” met with Mr. António Campinos, President of the European Patent Office (EPO) in Munich.
After the entry into force of the Validation Agreement on January 15 of the current year, this was the first official meeting of the heads of the two offices. Mr. Soso Giorgadze expressed gratitude to Mr. António Campinos for support in the difficult and dynamic process of validation.
During the meeting it was noted that the “Validation Agreement is mutually beneficial. Georgia, with one of the fastest growing economies in the region, which has a modern and efficient system of intellectual property rights protection, is joining the European patent area as the 45th country. In its turn, for Georgia, which was granted the EU candidate status a month ago, the entry into force of validation is another important step forward on the way to European integration. Georgia is expecting that the process of Georgia’s accession to the European Patent Convention will be accelerated further, which means that Georgia will become a full-fledged member of the European Patent Organisation.
It is noteworthy that the Validation Agreement implies daily cooperation between the EPO and Sakpatenti directly on the applications that will be filed for consideration within validation, which naturally requires performance of services according to the EU standards at the examination as well as technical levels.”
At the meeting, it was emphasized that Georgia will deliver services based on the common, unified standards, for which Sakpatenti has already implemented a number of important reforms – amendments were made to the Patent Law, the electronic systems were improved and made compatible with the EPO systems. It was also noted that raising and improving the qualification of examiners is one of priority directions of Sakpatenti.
At the meeting, special attention was paid to future cooperation. Strengthening of intellectual property protection mechanisms, introduction of new services and strengthening of the training direction were the priorities discussed by the parties. In addition, attention was focused on strengthening of the institution of patent attorneys – the reform is already launched and the relevant draft law is submitted to the Parliament of Georgia.
At the end of the meeting, Mr. António Campinos promised unwavering support to his Georgian counterpart. The parties agreed to develop by the end of the year a joint action plan, which will be signed as an official agreement.
Mr. Soso Giorgadze, together with Mr. Merab Kutsia, Head of the Department of Inventions and New Varieties and Breeds, visited the EPO Optics Directorate. Mr. Gareth Lord, Director of the Optics Directorate, hosted the delegation members and introduced to them the specificity of work of the Directorate.