სოსო გიორგაძე კიშინეუში იმყოფება, სადაც ევროკავშირის ახალი რეგიონული პროექტის დაწყების ღონისძიება იმართება
26 მარტი 2024 წ.
საქპატენტის თავმჯდომარე სოსო გიორგაძე მოლდოვას დედაქალაქში იმყოფება, სადაც ინტელექტუალური საკუთრების დარგში ევროკავშირის ახალი რეგიონული პროექტის EU4IP დაწყების ოფიციალური ღონისძიება იმართება. პროექტში, საქპატენტთან ერთად, მოლდოვას ინტელექტუალური საკუთრების სახელმწიფო სააგენტო (AGEPI) და უკრაინის ინტელექტუალური საკუთრებისა და ინოვაციების ეროვნული უწყება (UANIPIO) ჩაერთვება.
აღსანიშნავია, რომ ახალი პროექტის დაწყებას წინ უძღოდა ევროკავშირი-საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების შესახებ ერთობლივი სამწლიანი პროექტი (EUGIPP), რომლის ფარგლებში მიღწეული შედეგების საფუძველზე, ევროკავშირის ინტელექტუალური საკუთრების უწყების (EUIPO) ინიციატივით, გადაწყდა რეგიონულ დონეზე ახალი პროექტის დაწყება.
ოფიციალურ ცერემონიაზე სოსო გიორგაძემ, EUGIPP-ს პროექტის ფარგლებში, საქართველოში შესრულებულ სამუშაოებზე ისაუბრა და აღნიშნა, რომ განხორციელდა ინტელექტუალური საკუთრების სფეროში საქართველოსა და ევროკავშირის მარეგულირებელი აქტების ანალიზი და ამის შესაბამისად მომზადდა სასაქონლო ნიშნების, დიზაინის, საავტორო უფლებებისა და ინტელექტუალური საკუთრების უფლებების აღსრულების მარეგულირებელ აქტებში შესატანი საკანონმდებლო ცვლილებათა პაკეტი.
ამასთანავე, EUGIPP-ს პროექტის ფარგლებში, აღსრულების ორგანოებისთვის შემუშავდა გზამკვლევები, ჩატარდა აღსრულების ფორუმი, სემინარები და ტრენინგები, ასევე, ქართველი მოსამართლეებისთვის მოეწყო სამუშაო შეხვედრები. გარდა ამისა, კრეატიულობისა და ინტელექტუალური საკუთრების სწავლების წახალისების მიზნით, მასწავლებლებისთვის ქართულ ენაზე მომზადდა 17 დასახელების სასწავლო მასალა, მთელი ქვეყნის მასშტაბით გადამზადდა 108 მასწავლებელი საქართველოს 28 სკოლიდან. 2700 მოსწავლეს ჩაუტარდა 950 გაკვეთილი ინტელექტუალური საკუთრების დარგის სხვადასხვა მიმართულებით ცნობიერების ასამაღლებლად. ქართულ ენაზე ითარგმნა და ადაპტირდა EUIPO-ს სასწავლო კურსები, ამავდროულად, ქართულ ენაზე ითარგმნა და დაინერგა საძიებო სისტემების TMClass და HDB (70000-მდე ტერმინი) მონაცემთა ბაზები. განხორციელდა უწყების თანამშრომლების კვალიფიკაციის ასამაღლებელი და სხვა ინსტიტუციური აქტივობები. დაინერგა ხარისხის მართვის საერთაშორისო სისტემა ISO 9001.
ახალი EU4IP პროექტი, რომლის ბიუჯეტი 4 მილიონი ევროა, მიზნად ისახავს ხელი შეუწყოს საქართველოში, მოლდოვასა და უკრაინაში ინტელექტუალური საკუთრების უფლებების რეგისტრაციის, დაცვისა და აღსრულების ეფექტიანი მექანიზმების დანერგვას. პროექტის ფარგლებში, ასევე, იგეგმება ევროპული და საერთაშორისო საუკეთესო პრაქტიკის დანერგვის ხელშეწყობა, რათა პროექტის მონაწილე ქვეყნებში შეიქმნას ხელსაყრელი გარემო ინოვაციის, შემოქმედებითი საქმიანობისა და თავისუფალი კონკურენციისათვის, რაც დაეხმარება საქართველოს, მოლდოვასა და უკრაინის ეკონომიკურ და კულტურულ განვითარებას, გააძლიერებს მცირე თუ საშუალო საწარმოების (SMEs) პოტენციალს და გაზრდის ამ ქვეყნებში ინვესტიციის მიმზიდველობას. ეს თანამშრომლობა დაეხმარება სამივე კანდიდატ ქვეყანას ევროკავშირში გაწევრიანებასა და ევროკავშირის ინტელექტუალური საკუთრების ქსელთან (EUIPN) მიერთებაში.
კიშინეუში მიმდინარე ღონისძიების ფარგლებში, სოსო გიორგაძე ევროკავშირის ინტელექტუალური საკუთრების უწყების EUIPO-ს აღმასრულებელ დირექტორს (ED) ჟოაო ნეგრაოს შეხვდა. შეხვედრები გაიმართა, ასევე, მოლდოვას ვიცე-პრემიერებთან -კრისტინა გერასიმოვასა (ვიცე-პრემიერი ევროპასთან ინტეგრაციის საკითხებში, მოლდოვის რესპუბლიკის მთავარი მომლაპარაკებელი ევროკავშირში გაწევრიანებაზე) და მიჰაილ პოპუსოისთან (ვიცე-პრემიერი, საგარეო საქმეთა მინისტრი) ასევე, მოლდოვას რესპუბლიკაში ევროკავშირის ელჩთან იანის მაჟეიქსისთან. გარდა ამისა, მოლაპარაკებები შედგა მოლდოვას პარლამენტის წარმომადგენლებთან და მოლდოვას ეკონომიკური კვლევების აკადემიის ხელმძღვანელობასთან პან-ევროპული სტაჟირების (PES) პროგრამის ფარგლებში.
აღსანიშნავია, რომ ღონისძიებაში ბენეფიციარი ქვეყნების – საქართველოს, მოლდოვასა და უკრაინის ინტელექტუალური საკუთრების უწყებების ხელმძღვანელებთან ერთად, ესტონეთის, ლატვიის, ლიეტუვას, პოლონეთისა და რუმინეთის ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნული უწყებების ხელმძღვანელები იღებენ მონაწილეობას.

Mr. Soso Giorgadze is Visiting Chișinău at the Launch Event of a New Regional Project of the European Union
March 26, 2024
Mr. Soso Giorgadze, Chairman of Sakpatenti, is visiting the capital of Moldova, where the official launch of EU4IP, a new regional project of the European Union on intellectual property matters, takes place. Together with Sakpatenti, the State Agency on Intellectual Property of Moldova (AGEPI) and the Ukrainian National Office for Intellectual Property and Innovations (UANIPIO) will participate in the project.
It is noteworthy that the launch of a new project was preceded by the EU-Georgia Intellectual Property Project (EUGIPP) with the duration of three years, and on basis of the results achieved within this project, on the initiative of the European Union Intellectual Property Office (EUIPO), it was decided to launch a new project at the regional level.
At the official ceremony, Mr. Soso Giorgadze spoke about the work done within the EUGIPP in Georgia and noted that the analysis of regulatory acts of Georgia and the European Union in the field of intellectual property was conducted and accordingly a package of legislative amendments to the regulatory acts in the field of trademarks, design, copyright and enforcement of intellectual property rights was prepared.
Along with this, guides were developed for enforcement authorities, the enforcement forum, seminars and training courses were held, and workshops were organized for Georgian judges. In addition, to encourage the teaching of creativity and intellectual property, training materials of 17 titles were developed in the Georgian language for teachers and 108 teachers were trained at 28 schools throughout the country. To raise awareness in various areas of intellectual property, 950 lessons were delivered for 2700 pupils. Training courses of the EUIPO were translated into the Georgian language and customized, at the same time, databases of search systems TMClass and HDB (up to 70,000 terms) were translated and introduced in the Georgian language. Capacity building for the Office staff and other institutional activities were carried out. The international quality management system ISO 9001 was introduced.
The main objective of the new project, with a total budget of EUR 4 million, is to contribute to an adequate and effective level of registration, protection and enforcement of IP rights in Georgia, Moldova and Ukraine. Within the project it is also planned to support adoption of European and international best practices, in order to create a favorable environment for innovation, creativity and free competition in the participating countries. This will promote economic and cultural development in Georgia, Moldova and Ukraine, will bolster the potential of small and medium-sized enterprises (SMEs) and raise the level of investment attractiveness in these countries. This cooperation will pave the way for accession of the three candidate countries to the European Union and the European Union IP Network (EUIPN).
Within the event in Chișinău, Mr. Soso Giorgadze met with Mr. João Negrão, EUIPO Executive Director (ED). Meetings were also held with Deputy Prime Ministers of Moldova – Ms. Cristina Gherasimov (Deputy Prime Minister for European Integration and chief negotiator of the Republic of Moldova for EU accession) and Mr. Mihai Popusoi (Deputy Prime Minister, Minister of Foreign Affairs), and with Mr. Jānis Mažeiks, the EU Ambassador to the Republic of Moldova. In addition, negotiations took place with the representatives of the Moldovan Parliament and the management of the Academy of Economic Studies of Moldova in the framework of the Pan-European Seal (PES) programme.
It should be noted that together with the high-level representatives from the beneficiary countries – Georgia, Moldova and Ukraine, the heads of the National IP Offices of Estonia, Latvia, Lithuania, Poland and Romania are gathered at the event.