საქპატენტის თანამშრომლები ბიოტექნოლოგიისა და ფარმაციის სფეროში სწავლებას გადიან
ევროპის საპატენტო უწყების (EPO) ექსპერტებმა საქპატენტის გამოგონებისა და ახალი ჯიშების დეპარტამენტის ქიმიის, მედიცინისა და ბიოლოგიის სამმართველოს თანამშრომლებისთვის ბიოტექნოლოგიისა და ფარმაციის სფეროში სასწავლო სესიები ჩაატარეს. შეხვედრა ჰიბრიდულ რეჟიმში განხორციელდა.
სესიებზე ბიოტექნოლოგიისა და ფარმაციის სფეროში პატენტუნარიანობისა და აღწერილობის სისრულის შეფასების თავისებურებები განიხილეს. აგრეთვე, შემდეგი საკითხები: ობიექტები, რომლებიც გამოგონებად არ მიიჩნევა; ობიექტები, რომლებზეც არ გაიცემა პატენტი; საპატენტო ძიების ინსტრუმენტები და სტრატეგიები; ეფექტურობის დამადასტურებელი მონაცემებისა და კლინიკური გამოცდების შედეგების წარმოდგენასა და დასაშვებობასთან დაკავშირებული ასპექტები.
სესიებზე ინტერაქციულ რეჟიმში განხილული იყო ევროპის საპატენტო უწყების უახლესი პრაქტიკა და მიდგომები.
სასწავლო აქტივობის მიზანია საქპატენტის თანამშრომლების პროფესიული განვითარების ხელშეწყობა და მათთვის იმ სტანდარტებისა და ინსტრუმენტების გაცნობა, რომლებიც ევროპის საპატენტო უწყების მიერ ექსპერტიზის ეტაპზე გამოიყენება. მნიშვნელოვანია, რომ საქართველოს მთავრობასა და ევროპის საპატენტო ორგანიზაციას შორის ევროპული პატენტების ვალიდაციის შესახებ შეთანხმების ძალაში შესვლის შემდეგ ძიება და ექსპერტიზა უზრუნველყოფილი იყოს ერთგვაროვანი სტანდარტითა და ინსტრუმენტებით.
საგულისხმოა, რომ ვალიდაციის შესახებ შეთანხმება ძალაში 2024 წლის 15 იანვარს შევიდა.შეთანხმების ფარგლებში შესაძლებელი ხდება ევროპული საპატენტო განაცხადების და ევროპის საპატენტო უწყების (EPO) მიერ გაცემული ევროპული პატენტების საქართველოში ვალიდაცია.

Staff Members of Sakpatenti are Passing Coaching in the Fields of Biotechnology-Pharmacy
Examiners of the European Patent Office (EPO) delivered coaching sessions in the fields of biotechnology and pharmacy for the staff members of the Chemistry-Medicine and Biology Division of the Department of Inventions and New Varieties and Breeds of Sakpatenti. The meeting was held in hybrid mode.
During the sessions, peculiarities of assessment of patentability and completeness of the description in the fields of biotechnology and pharmacy were discussed. The following issues were also considered: subject-matters not regarded as inventions; patent ineligible subject-matters; patent search tools and strategies; aspects related to the presentation and acceptability of data confirming efficacy and clinical test results.
At the sessions, the latest practices and approaches of the European Patent Office were discussed in an interactive mode.
The purpose of the coaching activity is to facilitate the professional development of Sakpatenti staff and to introduce to them the standards and tools used by the European Patent Office at the examination stage. It is important after the entry into force of the Agreement between the Government of Georgia and the European Patent Organization on the Validation of European Patents to ensure that the search and examination are carried out by the uniform standard and tools.
It is noteworthy that the Validation Agreement entered into force on January 15, 2024. Within the Agreement, it becomes possible to validate European patent applications and European patents granted by the European Patent Office (EPO) in Georgia.