საქპატენტის თანამშრომლებისთვის ჩატარდა ტრენინგი „ბიოტექნოლოგიის დარგში გამოგონებების პატენტუნარიანობა და მოქმედების თავისუფლების (FTO) ძიება“
28 ივნისი 2024 წ.
საქპატენტისა და შვეიცარიის ინტელექტუალური საკუთრების ფედერალური ინსტიტუტის (IPI) ერთობლივი პროექტის (GESIP) ფარგლებში, საქპატენტის გამოგონებისა და ახალი ჯიშების დეპარტამენტის თანამშრომელთა პროფესიული განვითარების ხელშეწყობის მიზნით, სასტუმრო „ჰოლიდეი ინნ თბილისში“ ჩატარდა სამდღიანი ტრენინგი -„ბიოტექნოლოგიის დარგში გამოგონებების პატენტუნარიანობა და მოქმედების თავისუფლების (FTO) ძიება“.
ტრენინგს უძღვებოდა მოწვეული უცხოელი ტრენერი ინგრიდ მიულერი – შვეიცარიის ინტელექტუალური საკუთრების ფედერალური ინსტიტუტის (IPI) საპატენტო ექსპერტი.
ტრენინგზე განხილული იყო ბიოტექნოლოგიის დარგში გამოგონებების მარეგულირებელი სამართლებრივი ჩარჩო და პატენტუნარიანობის კრიტერიუმები, ასევე დადგენილი გამონაკლისები და შეზღუდვები. შეხვედრაზე ინტერაქციულ რეჟიმში იმსჯელეს ბიოტექნოლოგიის სფეროში მოქმედების თავისუფლების (FTO) ძიების სტრატეგიებსა და ინსტრუმენტებზე. ტრენინგის მონაწილეებმა განიხილეს მონაცემთა ბაზები, შესრულდა პრაქტიკული სავარჯიშოები Espacenet, Lens და სხვ. საძიებო სისტემებში, რის შედეგადაც მონაწილეები გაეცნენ სხვადასხვა საძიებო სისტემის უპირატესობებსა და თავისებურებებს. ტრენინგზე განსაკუთრებული ყურადღება გამახვილდა დნმ-ის თანმიმდევრობების ძიებაზე, აგრეთვე, ბიოტექნოლოგიის დარგში უახლეს ტენდენციებსა და ბაქტერიოფაგების პატენტუნარიანობაზე.
თანამშრომელთა პროფესიული დონის ამაღლებასთან ერთად, საქპატენტის ერთ-ერთი პრიორიტეტია საპატენტო სფეროში ახალი სერვისების დანერგვა და ინტელექტუალური საკუთრების მომხმარებლებისთვის შეთავაზება, რაც მნიშვნელოვანი ხელშემწყობი ფაქტორია საქართველოში საპატენტო სისტემების განვითარების მიმართულებით. ამ მიზნით პროექტის ფარგლებში დაიგეგმა და ხორციელდება ტრენინგების ციკლი მოქმედების თავისუფლების (FTO) ძიებაზე სხვადასხვა დარგში.
ბიოტექნოლოგია დარგია, რომელიც ახალი პროდუქტებისა და ტექნოლოგიების შესაქმნელად ცოცხალ ორგანიზმებსა და ბიოლოგიურ სისტემებს იყენებს. ეს მოიცავს მედიცინას, სოფლის მეურნეობას, გარემოს დაცვას და მრეწველობას. ბოლო წლებში ბიოტექნოლოგიის დარგში პატენტების რაოდენობის გლობალურად მზარდი ტენდენცია შეინიშნება. ევროპის საპატენტო უწყების (EPO) სტატისტიკის თანახმად, 2015-2023 წლებში ბიოტექნოლოგიის დარგში პატენტების რაოდენობა 46%-ით არის გაზრდილი. შესაბამისად, ბიოტექნოლოგიის დარგში მოქმედების თავისუფლების (FTO) ძიების სერვისს განსაკუთრებული პრაქტიკული მნიშვნელობა აქვს.
კომპანიებისთვის FTO ძიების ჩატარება მნიშვნელოვანია, რადგან ის საშუალებას აძლევს მათ, მოიძიონ და გააანალიზონ არსებული პატენტები, რათა თავიდან აიცილონ სხვა კომპანიების უფლებების დარღვევა და პოტენციური სამართლებრივი დავები. შედეგად, FTO ძიების მეშვეობით კომპანიები უკეთესად უზრუნველყოფენ თავიანთი პროდუქციის განვითარებას და კომერციალიზაციას პატენტების დარღვევის რისკის გარეშე.
GESIP არის საქპატენტისა და შვეიცარიის ინტელექტუალური საკუთრების ფედერალური ინსტიტუტის (IPI) ერთობლივი პროექტი, რომელიც 2022 წლის პირველ აგვისტოს დაიწყო და შვეიცარიის კონფედერაციის ეკონომიკურ საქმეთა სახელმწიფო სამდივნოს (SECO) ფინანსური მხარდაჭერით ხორციელდება. პროექტის მიზანია საქართველოში ვაჭრობისა და ინვესტიციების ხელშეწყობა ინტელექტუალური საკუთრების უფლებების დაცვისა და გამოყენების სტიმულირების მეშვეობით.

Training on Biotechnology Inventions Patentability and Freedom to Operate (FTO) Search” Delivered to Sakpatenti Examiners
June 28, 2024
To enhance the professional development of the examiners at Sakpatenti’s Department of Inventions and New Varieties and Breeds, a three-day training session on Biotechnology Inventions Patentability and Freedom to Operate (FTO) Search” was conducted at the Hotel “Holiday Inn Tbilisi”. This training was part of the joint project (GESIP) of Sakpatenti and the Swiss Federal Institute of Intellectual Property (IPI).
The training was conducted by– Dr. Ingrid B Müller, a Patent Expert from the Swiss Federal Institute of Intellectual Property (IPI).
During the training, participants explored the legal foundations for biotechnological inventions, including patentability criteria andestablished exclusions and limitations. The session featured interactive discussions on FTO search strategies and tools specific biotechnology. Participants engaged in practical exercises using databeses such as Espacenet, Lens and other search systems, gaining insights into advantages and peculiarities of search. Special emphasis was placed on DNA sequence search, recent trends in biotechnology and patentability of bacteriophages.
Along with enhancing the professional capabilities itsemployees, one of Sakpatenti’s priorities it to introduce new services in the patent field and to offer them to intellectual property users, which is a significant factor contributing to the development of patent system in Georgia. For this purpose, within the project, the cycle of training sessions on freedom-to-operate (FTO) search in various fields was planned and is being implemented.
Biotechnology involves using living organisms and biological systems to create new products and technologies spanning sectors like medicine, agriculture, environmental protection and industry. In the recent years, the globally increasing trend of the number of patents in biotechnology field is observable. According to the European Patent Office (EPO) statistics, between 2015 and 2023, applications in the field of biotechnology increased by 46%. Hence, the service of freedom-to-operate (FTO) search in the biotechnology field is of special practical importance.
For companies it is significant to conduct FTO search as it allows them to search and analyze existing patents, in order to avoid infringement of rights of other companies and potential legal disputes. As a result, through FTO search, companies will ensure better development and commercialization of their products without the risk of patent infringement.
GESIP is a joint project of Sakpatenti and the Swiss Federal Institute of Intellectual Property (IPI), launched on August 1, 2022 and implemented with the financial support of the Swiss State Secretariat for Economic Affairs (SECO). The project aims to facilitate trade and investment in Georgia by promoting the protection and use of intellectual property rights.