საქპატენტმა ISO 9001:2015 სასერტიფიკაციო აუდიტი გაიარა და უმაღლესი შეფასება დაიმსახურა
საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნულმა ცენტრმა – „საქპატენტმა“, ფუნქციონირების მაღალი სტანდარტის შენარჩუნებისა და გაუმჯობესების მიზნით, საერთაშორისო სტანდარტის ISO 9001:2015 სასერტიფიკაციო აუდიტი გაიარა და უმაღლესი შეფასება დაიმსახურა.
ხარისხის მართვის საერთაშორისო სტანდარტის ISO 9001:2015-ის ფარგლებში, მიმდინარე წლის ივლისში ავტორიტეტული მასერტიფიცირებელი ორგანოს TUVNORD-ის საქართველოში ოფიციალური წარმომადგენელი კომპანიის „მენეჯმენტის სისტემების“ მიერ განხორციელდა საქპატენტის აუდიტორული შემოწმება, რაც მოიცავდა უწყების მიერ დამტკიცებული ხარისხის მართვის სახელმძღვანელოთი განსაზღვრული პროცესებისა და მისი იმპლემენტაციის შესაბამისობის დადგენას.
აუდიტის შედეგად კიდევ ერთხელ დადასტურდა, რომ უწყების მიზნები, ამოცანები და სრული ფუნქციონალი შეესაბამება ხარისხის მენეჯმენტის მიერ მოთხოვნილ ყველა სტანდარტს. სასერტიფიკაციო აუდიტის უმაღლესი შეფასება კი ცხადყოფს, რომ საქპატენტი მუდმივად ცდილობს გააძლიეროს მომსახურების ხარისხის მართვის სისტემის მოქნილობა, განსაზღვრულ ინდიკატორებზე დაყრდნობით გააანალიზოს და დაგეგმოს მომხმარებელზე ორიენტირებული სისტემური პოლიტიკა, შეიმუშაოს რისკების მართვის ეფექტიანი გეგმები, უზრუნველყოს პროცესების გამჭვირვალობა და საზოგადოების ჩართულობა, ასევე, გააძლიეროს მარეგულირებელი ჩარჩო და სისტემური მდგრადობა.
საერთაშორისო სტანდარტის ISO 9001:2015 ხარისხის მართვის სისტემა არის მნიშვნელოვანი ინსტრუმენტი, რომელიც ეხმარება ორგანიზაციას დააკმაყოფილოს მომხმარებელთა მოლოდინები, განსაზღვროს ხარისხის მართვის სისტემის ჩამოყალიბება, შენარჩუნება და მუდმივად გაუმჯობესება. მოიპოვოს სანდოობა, არა მხოლოდ ადგილობრივ, არამედ საერთაშორისო ბაზარზე. ორგანიზაციის მიერ საერთაშორისო სტანდარტის ISO 9001:2015-ის დანერგვა მომხმარებელს აწვდის მნიშვნელოვან სიგნალს, ხარისხზე ორიენტირებული სერვისების შესახებ და, შესაბამისად, იცავს მას შესაძლო რისკებისგან.
საქპატენტში ISO 9001:2015 ხარისხის მართვის პრინციპები 2021 წლიდან დაინერგა, ხოლო მასზე მუშაობა, „ინტელექტუალური საკუთრების შესახებ ევროკავშირისა და საქართველოს ერთობლივი პროექტის“ (EUGIPP) ფარგლებში, 2020 წლის დეკემბრიდან დაიწყო.

Sakpatenti Passed ISO 9001:2015 Certification Audit and Received the Highest Evaluation
The National Intellectual Property Center of Georgia - “Sakpatenti”, in order to maintain and improve the high standard of functioning, passed a certification audit of the international standard ISO 9001:2015 and received the highest evaluation.
Within the international quality management standard ISO 9001:2015, in July of the current year, the company “Management Systems”, the official representative of the authoritative certification body TUVNORD in Georgia, conducted an audit of Sakpatenti, which included establishing the compliance of the processes determined by the quality management manual, approved by the Office, and its implementation.
As a result of the audit, it was confirmed once again that the goals, objectives and full functionality of the Office are in compliance with all the standards required by quality management. The highest evaluation of certification audit demonstrates that Sakpatenti constantly strives to strengthen the flexibility of the management system of service quality, analyze and plan a user-oriented system policy on the basis of defined indicators, develop effective risk management plans, ensure transparency of processes and public involvement, as well as strengthen the regulatory framework and sustainability of the system.
The quality management system of the international standard ISO 9001:2015 is an important tool which assists the organization to satisfy expectations of users, determine the establishment, maintenance and constant improvement of the quality management system, gain credibility not only on the local, but also on the international market. Introduction of the international standard ISO 9001:2015 by the organization provides to users an important signal regarding quality-oriented services and, hence, protects them from possible risks.
The principles of ISO 9001:2015 quality management were introduced at Sakpatenti from 2021, whereas work on it, within the “European Union-Georgia Intellectual Property Project” (EUGIPP), started from December 2020.