საქპატენტის მხარდაჭერით, გურჯაანში ყოველწლიური, ტრადიციული ღვინის ფესტივალი გაიმართა
საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნული ცენტრის - „საქპატენტი“ მხარდაჭერით, გურჯაანში ყოველწლიური ღვინის ფესტივალი გაიმართა. ფესტივალი წელს მერვედ ჩატარდა და ჯამში 424 მონაწილე გააერთიანა. ღონისძიება ახტალას პარკში გაიმართა და მასში მონაწილეობა 30 ათასზე მეტმა ადამიანმა მიიღო.
ფესტივალს სტუმრობდა საქართველოს პრემიერ-მინისტრი ირაკლი კობახიძე, პარლამენტის თავმჯდომარე შალვა პაპუაშვილი, პირველი ვიცე-პრემიერი, ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრი ლევან დავითაშვილი, გურჯაანის მუნიციპალიტეტის მაჟორიტარი დეპუტატი დავით სონღულაშვილი და სახელმწიფო რწმუნებული კახეთის მხარეში გიორგი ალადაშვილი.
საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნული ცენტრის თავმჯდომარემ სოსო გიორგაძემ, მთავრობის მეთაურს ფესტივალისთვის მოწყობილი საქპატენტის კუთხე დაათვალიერებინა და ადგილწარმოშობის დასახელებისა და გეოგრაფიული აღნიშვნის რეგისტრაციასთან, დაცვასთან და გამოყენებასთან დაკავშირებით ინფორმაცია მიაწოდა.
ღვინის ფესტივალის მიზანი, უნიკალური და ნატურალური პროდუქტის - ქვევრის ღვინის, როგორც იუნესკოს არამატერიალური კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლისა და ბოთლის ღვინის, როგორც მაღალხარისხიანი საბაზრო პროდუქტის განვითარების ხელშეწყობა, ადგილწარმოშობის დასახელების ღვინოების პოპულარიზაცია, ქართული კულტურის გაცნობა და ღვინის ტურიზმის ხელშეწყობაა.
საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნულმა ცენტრმა, როგორც ღონისძიების მხარდამჭერმა ორგანიზაციამ, აქტიური მონაწილეობა მიიღო ფესტივალის განხორციელების პროცესში. ღონისძიების ფარგლებში ზეიმზე მოეწყო საქპატენტის კუთხე, სადაც წარმოდგენილი იყო საექსპოზიციო სტენდი შესაბამისი ბანერითა და გეოგრაფიული აღნიშვნების ამსახველი მასალებით. საქპატენტისთვის განკუთვნილი სივრცის სტუმრებს დაურიგდათ საინფორმაციო ბუკლეტები, დაინტერესებულ პირებს საქპატენტის წარმომადგენლებმა გაუწიეს კონსულტაცია გეოგრაფიული აღნიშვნებისა და ადგილწარმოშობის დასახელებების მიმართულებით, ამასთანავე, მიიღეს მონაწილეობა ფესტივალზე გამართულ სხვადასხვა აქტივობაში.
ღონისძიებაზე წარმოდგენილი იყო სპეციალურად ფესტივალისთვის შექმნილი კულინარიული სივრცე, სადაც სხვადასხვა ტიპის, ფერისა და ასაკის ღვინოს, ჭაჭასა და სხვა სასმელებთან ერთად წარმოდგენილი იყო ადგილზე შექმნილი ავთენტური კერძები, რომელიც ფესტივალზე მოწვეულმა შეფებმა მოამზადეს.
ფესტივალზე მისულ სტუმრებს შესაძლებლობა ჰქონდათ დაეგემოვნებინათ ღვინო, ჭაჭა და სხვა სასმელები, ასევე მონაწილეობა მიეღოთ ჩურჩხელის ამოვლებასა და ყურძნის დაწურვაში სპორტულ შეჯიბრებებსა და სხვა გასართობ აქტივობებში. ახტალის პარკში წარმოდგენილი იყო სომელიეების შოუ და IWSC-ის ოქროს მედალოსანი ღვინოები. ასევე, მოეწყო ქართული ბაზარი - ხილისა და ბოსტნეულის, კახური ტკბილეულისა და ხელნაკეთი ნივთების გამოფენა-გაყიდვა.
ღონისძიებაში უწყების აქტიური ჩართულობა ხელს შეუწყობს რეგისტრირებული უნიკალური ქართული პროდუქტების დაცვის შესახებ ინფორმაციის გავრცელებას, პოპულარიზაციას, გეოგრაფიული აღნიშვნებისა და ადგილწარმოშობის დასახელებების მიმართ ინტერესის გაღვივებას და მათი მნიშვნელობის შესახებ საზოგადოებრივი აზრის ჩამოყალიბებას, ასევე, ამ მიმართულებით საქპატენტის საქმიანობის წარმოჩენასა და საზოგადოებაში უწყების შესახებ ცნობიერების ამაღლებას.
გურჯაანის ღვინის ფესტივალი 2024-ის გენერალური სპონსორი „საქართველოს ბანკი ბიზნესი“, ოფიციალური სპონსორი კი - მეღვინეობა „თელიანი ველი“ გახლდათ. სპონსორები: m², საქართველოს ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაცია და საქართველოს ღვინის ეროვნული სააგენტო. რაც შეეხება მხარდამჭერებს, საქპატენტთან ერთად, წელს ღონისძიების მხარდამჭერი საქართველოს კულტურისა და სპორტის სამინისტრო, წყალი „ბაკურიანი“, „ბორჯომი“, „ბოლერო“ და „გურჯაანის ნაყინი“ იყო. ფესტივალის პარტნიორები კი საერთაშორისო ღვინისა და ალკოჰოლური სასმელების კონკურსი (IWSC), გურჯაანის მერია და ჯეპრა.

With the Support of Sakpatenti, Traditional Annual Wine Festival was Held in Gurjaani
With the support of the National Intellectual Property Centre of Georgia –“Sakpatenti”, the annual Wine Festival was organized in Gurjaani. The Festival, held for the eighth time this year, gathered in total 424 participants. The event took place in Akhtala Park and more than 30 thousand people participated in it.
Mr. Irakli Kobakhidze, Prime Minister of Georgia, Mr. Shalva Papuashvili, Chairman of the Parliament, Mr. Levan Davitashvili, First Deputy Prime Minister, Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia, Mr. David Songulashvili, majoritarian deputy of Gurjaani Municipality, and Mr. Giorgi Aladashvili, State Trustee in the Kakheti Region, attended the Festival.
Mr. Soso Giorgadze, Chairman of the National Intellectual Property Centre of Georgia, showed the Head of the Government round the Sakpatenti corner arranged for the Festival and provided him information regarding the registration, protection and use of appellations of origin and geographical indications.
The objective of the Wine Festival is to support the development of the unique and natural product - Qvevri wine, as a UNESCO intangible cultural heritage monument, and bottle wine, as a high-quality market product, popularize wines of appellations of origin, introduce Georgian culture and promote wine tourism.
The National Intellectual Property Centre of Georgia, as a supporter organization of the event, participated actively in the implementation process of the Festival. During the celebration within the event, a corner of Sakpatenti was arranged, where an exhibition stand with an appropriate banner and materials showing geographical indications were displayed. Visitors of the Sakpatenti area were handed over information booklets, Sakpatenti representatives offered consultations to interested persons in the direction of geographical indications and appellations of origin, and also took part in various activities held at the Festival.
The event included a culinary area, specially created for the Festival, where along with wines of different types, colours and ages, Chacha and other drinks, authentic dishes were presented, prepared on the spot by chefs invited to the Festival.
The Festival guests had an opportunity to taste wine, Chacha and other drinks, also to participate in sports competitions related to making churchkhelas and pressing grapes and other entertainment activities. A show of sommeliers and wines winning IWSC gold medals were presented in Akhtala Park. In addition, a Georgian market was organized - exhibition and sale of fruit and vegetables, Kakhetian sweets and handmade items.
The active involvement of the Office in the event will facilitate distribution of information and popularization of registered unique Georgian products, arousing of interest in geographical indications and appellations of origin and formation of public opinion regarding their importance, as well as introducing of Sakpatenti activity in this direction and raising awareness about the Office in the public.
The general sponsor of Gurjaani Wine Festival 2024 was Bank of Georgia Business, and the official sponsor – Teliani Valley Winery. The sponsors were: m², the Georgian National Tourism Administration and the National Wine Agency of Georgia. Along with Sakpatenti, the supporters of the event this year were the Ministry of Culture and Sport of Georgia, water “Bakuriani”, “Borjomi”, “Bolero” and “Gurjaani Ice Cream”. The partners of the Festival were the International Wine and Spirit Competition (IWSC), Gurjaani City Hall and Gepra.