საქპატენტს ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკის ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნული ადმინისტრაციის (CNIPA) დელეგაცია ეწვია
საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნულ ცენტრს - „საქპატენტი“, პირველად, ურთიერთთანამშრომლობის ფარგლებში, ოფიციალური ვიზიტით ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკის ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნული ადმინისტრაციის დელეგაცია ეწვია.
საქპატენტის მცხეთის სათავო ოფისში უწყების თავმჯდომარე სოსო გიორგაძე, მოადგილეებთან თიკა ნებიერიძესა და ნინო ჩიქოვანთან ერთად, ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკის ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნული ადმინისტრაციის (CNIPA) ხელმძღვანელს, დოქტორ შენ ჩანგუის და CNIPA-ს სხვა მაღალი თანამდებობის პირებს შეხვდა.
შეხვედრაზე მხარეებმა საქპატენტსა და CNIPA-ს შორის ურთიერთთანამშრომლობის საკითხები განიხილეს, მათ შორის საუბარი შეეხო გეოგრაფიული აღნიშვნების დაცვასა და ურთიერთაღიარებას, უწყებებს შორის გამოცდილებისა და პრაქტიკის გაზიარებას, ასევე თანამშრომელთა პროფესიულ განვითარებასა და გაცვლით პროგრამებს.
შეხვედრაზე ყურადღება გამახვილდა ერთობლივ საერთაშორისო ყოველწლიურ საგანმანათლებლო აქტივობებზე, მათ შორის საზაფხულო და ზამთრის სკოლებზე. აღინიშნა რომ ადგილობრივი სტარტაპების ხელშეწყობის მიზნით, ინტელექტუალური საკუთრების შესახებ სახელმძღვანელოებისა და სტრატეგიების შემუშავება ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი მიმართულება გახლავთ.
ამავდროულად, მხარეებმა იმედი გამოთქვეს, რომ „სარტყლისა და გზის ინტელექტუალური საკუთრების შესახებ თანამშრომლობის“ (BRIPC) პროექტებში საქპატენტის ჩართულობა და თანამშრომლობა კიდევ უფრო გაღრმავდება და დიდ მასშტაბს შეიძენს.
აღსანიშნავია, რომ საქპატენტსა და CNIPA-ს შორის ურთიერთთანამშრომლობის გაღრმავებისათვის პირველი მნიშვნელოვანი ნაბიჯები ბოლო წლებში გადაიდგა, 2023 წლის 31 ივლისს ხელი მოეწერა მხარეებს შორის ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმს, რაც ითვალისწინებდა ინტელექტუალური საკუთრების სფეროში ორ უწყებას შორის როგორც კვალიფიკაციის გაცვლას, ასევე სხვადასხვა სტრატეგიულ საკითხებზე თანამშრომლობას.
აღნიშნული შეთანხმების შემდეგ, მიმდინარე წლის სექტემბერში, საქპატენტის თავმჯდომარე სოსო გიორგაძე ვიზიტით პეკინს ეწვია, სადაც CNIPA-ს ხელმძღვანელთან დოქტორ შენ ჩანგუისთან პირისპირ შეხვედრაზე, საქპატენტსა და ჩინეთის ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნულ ადმინისტრაციას შორის, გეოგრაფიული აღნიშვნების დაცვის სფეროში, ოფიციალური შეთანხმება შედგა. თანამშრომლობის გაძლიერების შესახებ გაფორმებული ე.წ. განზრახულობის აქტი ითვალისწინებს ორივე მხარის გეოგრაფიული აღნიშვნების დაცვის სისტემების ურთიერთგაგების ხელშეწყობას, განვითარებასთან დაკავშირებული შესაძლებლობების გაზიარებას, ორივე მხარისთვის საერთო ინტერესის სფეროებში გეოგრაფიული აღნიშვნების დაცვის პრაქტიკის გაცვლასა და გაზიარებას, მათ შორის კონკრეტული მაგალითების შესწავლას, წარმოშობის კვლევას. გარდა ამისა, შეთანხმება ითვალისწინებს გეოგრაფიული აღნიშვნების დაცვისა და საჭიროებების შესახებ კვლევების მხარდაჭერას, ასევე ორმხრივი დაცვისთვის გეოგრაფიული აღნიშვნების რეკომენდებული სიის წარმოდგენას.

For the first time, within the framework of mutual cooperation, a delegation from the National Intellectual Property Administration of the People's Republic of China (CNIPA) visited the National Intellectual Property Center of Georgia – Sakpatenti.
At Sakpatenti’s Head Office in Mtskheta, Mr. Soso Giorgadze, Chairman of the National Intellectual Property Center of Georgia – Sakpatenti, along with Deputy Chairpersons Ms. Tika Nebieridze and Ms. Nino Chikovani, welcomed Dr. Shen Changyu, Commissioner of CNIPA, and other senior CNIPA officials.
During the meeting, the parties discussed various areas of mutual cooperation between Sakpatenti and CNIPA, including the protection and mutual recognition of Geographical Indications (GIs), the sharing of experiences and best practices between the offices, as well as professional development opportunities through employee exchange programs.
The discussion also focused on joint international educational activities, such as annual summer and winter schools for youth. Additionally, the development of intellectual property (IP) guidelines and strategies to support local startups was identified as areas for future collaboration.
Both parties expressed optimism that Sakpatenti’s participation in the Belt and Road Intellectual Property Cooperation (BRIPC) projects will further deepen and expand, leading to larger-scale cooperation in the coming years.
It is important to note that significant progress in the collaboration between Sakpatenti and CNIPA began in recent years, particularly following the signing of a Memorandum of Cooperation on July 31, 2023. This agreement established a framework for collaboration on various strategic IP issues and expertise exchange between the two offices.
Building on this agreement, in September 2023, Sakpatenti Chairman Mr. Soso Giorgadze visited Beijing. During a bilateral meeting with Commissioner Dr. Shen Changyu, an official agreement regarding the protection of Geographical Indications (GIs) was reached. A Letter of Intent was signed between Sakpatenti and CNIPA, providing for cooperation aimed at promoting mutual understanding of the GI protection systems of both countries. The agreement outlines opportunities for development, case study exchanges, origin research, and surveys on the need for GI protection. Additionally, it includes the creation of a recommended list of GIs for reciprocal protection.