საქპატენტის მხარდაჭერით, თელავში ყოველწლიური, ტრადიციული ფესტივალი „ჭაჭა“ – 2024 გაიმართა
საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნული ცენტრის – „საქპატენტის“ მხარდაჭერით, თელავში ყოველწლიური ტრადიციული ფესტივალი „ჭაჭა–2024“ გაიმართა.
ფესტივალში მონაწილეობა მიიღეს კახეთის რეგიონის რვავე მუნიციპალიტეტის ფერმერებმა, გლეხებმა, მცირე მარნებისა და ჭაჭის მწარმოებელმა კომპანიებმა. ფესტივალის მიზანია საუკეთესო ჭაჭის ნიმუშების გამოვლენის გზით, მათი წახალისება-ხელშეწყობა, ასევე,– ქართული ტრადიციული სპირტიანი სასმლის, ყურძნის ჭაჭისგან დამზადებული არყის „ჭაჭის“, როგორც დაცული გეოგრაფიული აღნიშვნისა და მისი სასარგებლო თვისებების პოპულარიზაცია.
ღონისძიებაზე საქპატენტი წარმოდგენილი იყო საექსპოზიციო სტენდით, სადაც ფესტივალის მონაწილეები და სტუმრები გაეცნენ გეოგრაფიული აღნიშვნებისა და ადგილწარმოშობის დასახელებების რეგისტრაციისა და დაცვის მექანიზმებს. დაინტერესებულ პირებს კი გადაეცათ საინფორმაციო მასალები.
ფესტივალზე კონკურსის წესით გამოავლინეს საუკეთესო ჭაჭის დამამზადებლები, როგორც ინდივიდუალური ფერმერები და გლეხები, ასევე, მწარმოებელი კომპანიები.
ნომინაციაში „ოქროს ჭაჭა გლეხური – 2024“ გამარჯვება მოიპოვა და ოქროს მედლით დაჯილდოვდა ახმეტაში მდებარე ინდივიდუალური საწარმოს „ლაგვანი მარნის“ მიერ გამოხდილი ჭაჭა (რქაწითლისა და მწვანეს ჭაჭა მიღებული ტრადიციული, სამჯერადი გამოხდით); ვერცხლის მედალი გადაეცა სიღნაღის რაიონის ძველ ანაგაში მცხოვრებ თამთა მჭედლიშვილს (რქაწითლის ჭაჭა), ხოლო ბრინჯაოს მედალი დაიმსახურა გურჯაანის რაიონის სოფელ კოლაგის მკვიდრის გიორგი ამისულაშვილის მიერ გამოხდილმა ჭაჭამ (რქაწითლისა და მწვანე კახურის ჭაჭა, მუხის კასრში 1 წლის დავარგებული).
კომპანიების მიერ წარმოებული ჭაჭის ნიმუშებს შორის საპრიზო ადგილები განაწილდა შემდეგნაირად: „ოქროს ჭაჭა – 2024“ დაიმსახურა კომპანიამ - „სპირტაურა“ - სიღნაღის რაიონის სოფელ ტიბაანიდან (რქაწითლის ჭაჭა); ვერცხლის მედლითა და დიპლომით დაჯილდოვდა მეღვინეობა „კოლოტი“ ახმეტის რაიონის სოფელ ალავერდიდან (რქაწითლის ჭაჭა, მუხის ტკეჩზე დავარგებული, 20 თვე); ხოლო „ბრინჯაოს ჭაჭა – 2024“ ერგო დათო ჩიხლაძის მარნის ჭაჭას (რქაწითლის, ქისის, ხიხვისა და კახური მწვანეს ჭაჭა, მუხის კასრში 2 წლის დავარგებული). სოფ.: ხირსა, ვეჯინი, მარანი და მაღრანი.
ტრადიციულად გამოვლინდა „კრეატიულობით გამორჩეული მუნიციპალიტეტიც“. წელს ეს წოდება თანაბრად გაინაწილეს თელავის, ყვარლისა და ახმეტის მუნიციპალიტეტებმა.
ყოველწლიური ფესტივალი ხელს უწყობს საქართველოში ჭაჭისა და, ზოგადად, გეოგრაფიული აღნიშვნების პოპულარიზაციას, მისი საექსპორტო პოტენციალის გაზრდასა და, ამ მიმართულებით, საზოგადოების ცნობიერების ამაღლებას. ღონისძიება ორგანიზებული იყო საქართველოს კულტურის პალატის, ტურიზმის განვითარების ასოციაციის, კახეთის მხარეში სახელმწიფო რწმუნებულის ადმინისტრაციისა და თელავის მუნიციპალიტეტის მერიის მიერ. საქპატენტთან ერთად, 2024 წლის ჭაჭის ფესტივალის მხარდამჭერი იყო, საქართველოს ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაცია და საქართველოს ღვინის ეროვნული სააგენტო.

The Traditional Annual Festival “Chacha” – 2024, Supported by Sakpatenti, was Held in Telavi
With the support of the National Intellectual Property Centre of Georgia – “Sakpatenti”, the traditional annual Festival “Chacha” – 2024 was held in Telavi.
Farmers, peasants, small cellars and Chacha producing companies of all the eight municipalities of Kakheti Region participated in the Festival. The Festival is aimed by means of revealing the best samples of Chacha, to encourage and support them, as well as to popularize the traditional Georgia spirit “Chacha”, made from grape chacha (peels and pits of grapes), as a protected geographical indication and its wholesome properties.
At the event, Sakpatenti was represented by an exhibition stand, where the participants and visitors of the Festival got acquainted with mechanisms of registration and protection of geographical indications and appellations of origin. Information materials were also handed over to interested persons.
Within the Festival, the best producers of Chacha, individual farmers and peasants, as well as producing companies were revealed by a competition.
In the nomination “Gold Chacha Peasant – 2024”, Chacha distilled by individual enterprise “Lagvani Winery” located in Akhmeta (Chacha of Rkatsiteli and Mtsvane, made by traditional, triple distillation) was awarded the gold medal; the silver medal was awarded to Tamta Mchedlishvili from Dzveli Anaga, Sighnaghi district (Chacha of Rkatsiteli) and the bronze medal was won by Chacha distilled by Giorgi Amisulashvili from village Kolagi, Gurjaani district, (Chacha of Rkatsiteli and Kakhuri Mtsvane, aged for 1 year in an oak barrel).
Among the samples of Chacha produced by companies, the awards were distributed as follows: “Gold Chacha – 2024” was awarded to the company – “Spirtaura” – village Tibaani, Sighnaghi district (Rkatsiteli chacha); Winery “Koloti” – village Alaverdi, Akhmeta district, was awarded with the silver medal and a diploma (Chacha of Rkatsiteli, aged on oak bark, 20 months); and “Bronze Chacha – 2024” was awarded to Chacha of Dato Chikhladze Cellar (Chacha of Rkatsiteli, Kisi, Khikhvi and Kakhuri Mtsvane, aged for 2 years in an oak barrel), villages: Khirsa, Vejini, Marani and Maghrani.
Traditionally, the “Municipality Distinguished by Creativity” was also revealed. This year, the municipalities of Telavi, Kvareli and Akhmeta shared this title equally.
The annual Festival facilitates popularization of Chacha and in general geographical indications in Georgia, increasing their export potential and raising public awareness in this direction. The event was organized by the Georgian Chamber of Culture, the Tourism Development Association, the Administration of the State Trustee in Kakheti Region and the City Hall of Telavi Municipality. Together with Sakpatenti, the Chacha Festival – 2024 was supported by the Georgian National Tourism Administration and the National Wine Agency of Georgia.