საქპატენტის თავმჯდომარემ კონკურსის „ლეონარდო და ვინჩი“ მონაწილეები დააჯილდოვა
საქპატენტის თავმჯდომარემ სოსო გიორგაძემ მეცნიერების საერთაშორისო დღისადმი მიძღვნილ ღონისძიებაში მიიღო მონაწილეობა, რომელიც ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში გაიმართა. ღონისძიების ფარგლებში მოეწყო მოსწავლე გამომგონებელთა და მკვლევართა კონკურსის „ლეონარდო და ვინჩის“ გამარჯვებულების, ასევე, ახალგაზრდა და ღვაწლმოსილ მეცნიერთა დაჯილდოების ცერემონია.
აღსანიშნავია, რომ კონკურსის დაარსების დღიდან საქპატენტი მისი ერთგული მხარდამჭერია და აქტიურადაა ჩართული საკონკურსო ნამუშევრების შეფასებისა და გამარჯვებული გუნდების შერჩევის პროცესში. საკონკურსო კომისიაში მუდმივმოქმედ წევრადაა წარმოდგენილი საქპატენტის ექსპერტი, გამოგონების და ახალი ჯიშების დეპარტამენტის მექანიკის და ფიზიკის სამმართველოს უფროსი ვასილ გიორგაძე, რომელიც ახალგაზრდა გამომგონებლების პროექტების პატენტუნარიანობას განსაზღვრავს სიახლით, საგამომგონებლო დონითა და სამრეწველო გამოყენებადობით. სწორედ ამ კრიტერიუმებით ხელმძღვანელობს საქპატენტი ნებისმიერ გამოგონებაზე პატენტის გაცემის დროსაც.
კონკურსი „ლეონარდო და ვინჩი“ მიზნად ისახავს მოსწავლეებში ინოვაციებისა და ტექნიკური დარგების მიმართ ინტერესის გაღვივებას, შემოქმედებითი აზროვნებისა თუ საგამომგონებლო პრაქტიკული უნარ-ჩვევების განვითარებას. კონკურსი ახდენს სასწავლო პროცესის სტიმულირებასა და მოზარდებში სამეცნიერო და საგამომგონებლო საქმიანობის პოპულარიზაციას, ასევე, ხელს უწყობს დაინტერესებული ნორჩი მკვლევრების მოზიდვასა და წახალისებას.
კონკურსს, რომელიც იმართება 2011 წლიდან საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის სამინისტროს ხელშეწყობით, ახორციელებს სსიპ შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდი. კონკურსში მონაწილეობენ საქართველოს საჯარო და კერძო სკოლების VII-XII კლასების მოსწავლეები. 2024 წლის კონკურსის ფინალურ ეტაპზე 19 ინოვაციური პროექტი გადავიდა. შემაჯამებელი დაჯილდოების ცერემონიაზე საკონკურსო კომისიამ გამოავლინა კონკურსის გრანპრის, 1-ელი, მე-2 და მე-3 ადგილების მფლობელები, რომლებსაც გადაეცათ პრიზები და ფულადი ჯილდოები. კერძოდ, გრანპრის მფლობელი გახდა პროექტი „ეკომეგობრული ჭკვიანი თევზის ფერმა“, რომლის ავტორთა გუნდი დაჯილდოვდა 10 000 ლარით; 1-ელ ადგილზე გავიდა პროექტი „წყლის ნავთობისაგან გამწმენდი უპილოტო ნავი“, რომლის ავტორები დაჯილდოვდნენ 5 000 ლარით; მე-2 ადგილზე გასული პროექტია „კოსმოსური დანიშნულების V კლასის მემბრანული კინემატიკური წყვილების დამზადების ტექნოლოგია“, რომლის ავტორებს გადაეცათ 3 000 ლარი; ხოლო მე-3 ადგილი დაიმსახურა პროექტმა „THE TATMAN“, რომლის შემქმნელ გუნდს გადაეცა 2 000 ლარი.
საქპატენტმა აქტიური მონაწილეობა მიიღო კონკურსის ფინალურ ნაწილშიც, სადაც საქპატენტის თავმჯდომარემ სოსო გიორგაძემ პროექტის „ქვევრში ღვინის დაყენების მაღალტექნოლოგიური მეთოდი“ შემქმნელი გუნდი დააჯილდოვა. კერძოდ, საქპატენტის სპეციალური პრიზი გადაეცათ პროექტის ავტორებს: იაკობ ავთანდილაშვილს, ნიკოლოზ კარბელაშვილს და ნინო სულამანიძეს. პროექტის ავტორებმა შეიმუშავეს ავტომატური სისტემა, რომელიც მონტაჟდება ქვევრის თავზე და ახორციელებს ღვინის დარევას, უზრუნველყოფს სითხის თავზე მოქცეული ჭაჭის ჩაჭრასა და ქვევრის მთელ მოცულობაში გადანაწილებას. სისტემა აღჭურვილია წნევის, მჟავიანობისა და ტემპერატურის განმსაზღვრელი სენსორებითა და სხვა დამატებითი მექანიზმებით, რომელთა საშუალებითაც კონტროლდება მთელი სისტემის მუშაობის პროცესი.
მეცნიერების საერთაშორისო დღისადმი მიძღვნილ ღონისძიებაში მონაწილეობა მიიღეს საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის მინისტრმა ალექსანდრე წულაძემ, თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორმა ჯაბა სამუშიამ, საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის რექტორმა დავით გურგენიძემ, თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტის რექტორმა ირაკლი ნატროშვილმა, საქართველოს მეცნიერებათა ეროვნული აკადემიის პრეზიდენტმა აკადემიკოსმა როინ მეტრეველმა, რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის გენერალურმა დირექტორმა თეიმურაზ დოჭვირმა, საქართველოს ბიზნეს ასოციაციის პრეზიდენტმა სოსო ფხაკაძემ და სხვა მოწვეულმა სტუმრებმა.

Chairman of Sakpatenti Awarded the Participants of the “Leonardo da Vinci” Competition
Mr. Soso Giorgadze, Chairman of Sakpatenti, participated in the event on occasion of the World Science Day, held at Ivane Javakhishvili Tbilisi State University. Within the event, the award ceremony of the winners of the “Leonardo da Vinci” Competition for Student Inventors and Researchers as well as young and merited scientists took place.
It is noteworthy that from the foundation of the Competition, Sakpatenti is its loyal supporter and is actively involved in the process of assessment of competition works and selection of winning teams. Mr.Vasil Giorgadze, Examiner of Sakpatenti, Head of Mechanics and Physics Section, Department of Inventions and New Varieties and Breeds, is a permanent member of the Competition Commission, assessing the patentability of projects of young inventors according to the criteria of novelty, inventive step and industrial applicability. Sakpatenti is guided exactly by these criteria in granting a patent for any invention.
The Competition “Leonardo da Vinci” aims to stir the interest of pupils in innovation and technology, to develop creative thinking and inventive practical skills. The Competition stimulates learning process and promotes scientific and inventive activity among teenagers, and facilitates engagement and encouragement of interested researchers.
The Competition, which is held since 2011 with the support of the Ministry of Education, Science and Youth Georgia, is implemented by the LEPL Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia. Participants of the Competition are pupils of the 7th - 12th grades from public and private schools of Georgia. In the Competition 2024, 19 innovative projects moved to the final stage. At the summarizing award ceremony, the Competition Commission revealed winners of the Grand Prix, the 1st, 2nd and 3rd places, to whom prizes and monetary awards were handed over. In particular, the winner of the Grand Prix became the project “Eco Friendly Fish Farm”, the team of its authors was awarded with 10 000 GEL; the 1st place was won by the project “Unmanned Boat Cleaning Water from Oil”, the authors of which were awarded with 5 000 GEL; the project on the 2nd place is “Technology of Making V Class Membrane Kinematic Pairs for Space Purpose” and its authors were awarded with 3 000 GEL; the 3rd place was occupied by the project “THE TATMAN”, the team creating the project was awarded with 2 000 GEL.
Sakpatenti took active part in the final section of the Competition as well, in which Sakpatenti Chairman Mr. Soso Giorgadze awarded the team creating the project “High Technology Method of Making Wine in Qvevri”. Namely, the special prize of Sakpatenti was handed over to authors of the project: Iakob Avtandilashvili, Nikoloz Karbelashvili and Nino Sulamanidze. The authors of the project developed an automatic system mounted on the top of a qvevri, which ensures stirring the wine, cutting the grape chacha over the liquid and it distribution in the entire volume of the qvevri. The system is equipped with sensors of pressure, acidity and temperature and other additional mechanisms be means of which the process of operation of the entire system is controlled.
Mr. Aleksandre Tsuladze, Minister of Education, Science and Youth of Georgia, Mr. Jaba Samushia, Rector of Tbilisi State University, Mr. David Gurgenidze, Rector of the Georgian Technical University, Mr. Irakli Natroshvili, Rector of Tbilisi State Medical University, Acad. Roin Metreveli, President of the Georgian National Academy of Science, Mr. Teimuraz Dochviri, Director General of Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia, Mr. Soso Pkhakadze, President of the Business Association of Georgia and other invited guests participated in the event held on occasion of the World Science Day.