საქპატენტმა ინტელექტუალური საკუთრების მსოფლიო ორგანიზაციის (WIPO) მიერ ორგანიზებულ დიპლომატიურ კონფერენციაში მიიღო მონაწილეობა
11 დეკემბერი 2024 წ.
საქპატენტის სასაქონლო ნიშნების, გეოგრაფიული აღნიშვნებისა და დიზაინის დეპარტამენტის უფროსმა დარეჯან მჭედლიძემ საუდის არაბეთის სამეფოში, ქ.რიადში დიპლომატიურ კონფერენციაში მიიღო მონაწილეობა, რომელიც „დიზაინის სამართლის შესახებ“ ხელშეკრულების საბოლოო განხილვისა და მიღების მიზნით გაიმართა. ღონისძიება ინტელექტუალური საკუთრების მსოფლიო ორგანიზაციის (WIPO) ორგანიზებით ჩატარდა.
აღსანიშნავია, რომ დიზაინი განსაზღვრავს პროდუტის საბაზრო ღირებულებას და უზრუნველყოფს კონკურენტულ უპირატესობას, უბიძგებს მომხმარებელს არჩევანისკენ, რაც ხშირ შემთხვევაში პროდუქტის მიმზიდველობითაა განპირობებული.
საქართველოსთან ერთად ხელშეკრულების დასკვნითი განხილვის, შემუშავებისა და მიღების პროცესში, ასევე, აღნიშნული ხელშეკრულების რეგლამენტის შეჯერების პროცესში მონაწილეობდნენ ინტელექტუალური საკუთრების მსოფლიო ორგანიზაციის (WIPO) წევრი ქვეყნები. მიღებული ხელშეკრულების მიზანია დიზაინის განაცხადის პროცედურებისა თუ ფორმალობების ჰარმონიზება. საერთაშორისო რეგისტრაციის გაადვილების გზით, დიზაინერებს შესაძლებლობა ეძლევათ მეტად ხელმისაწვდომ და პროგნოზირებად პირობებში დაიცვან საკუთარი ნამუშევარი, როგორც შიდა ბაზარზე, ისე საზღვრებს გარეთ.

Sakpatenti Participated in the Diplomatic Conference Organized by the World Intellectual Property Organization (WIPO)
December 11, 2024
Ms. Darejan Mchedlidze, Head of the Department of Trademarks, Geographical Indications and Design, Sakpatenti, participated in the Diplomatic Conference to Conclude and Adopt a Design Law Treaty, held in Riyadh, Kingdom of Saudi Arabia. The event was organized by the World Intellectual Property Organization (WIPO).
It is noteworthy that design determines the market value of a product and ensures competitive advantage, urges consumers to make a choice, which frequently is due to the product attractiveness.
Along with Georgia, the member states of the World Intellectual Property Organization (WIPO) participated in the process of final-stage discussion, drafting and adoption of the Treaty, and in the process of harmonizing the Regulations of the Treaty. The aim of the Treaty is to streamline the procedures and formalities for design applications. By simplifying international registration, designers will be given an opportunity to protect their work under more accessible and predictable conditions in home markets as well as overseas