საქპატენტმა ინტელექტუალური საკუთრების მსოფლიო ორგანიზაციის მიერ გამართულ სემინარში მიიღო მონაწილეობა
12 დეკემბერი 2024 წ.
ინტელექტუალური საკუთრების მსოფლიო ორგანიზაციამ (WIPO) მოლდოვაში რეგიონული სემინარი გამართა, რომელიც მოლდოვას ინტელექტუალური საკუთრების სახელმწიფო სააგენტოსთან (AGEPI) ერთად, ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკის ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნული ადმინისტრაციის (CNIPA) ორგანიზებით განხორციელდა.
რეგიონული სემინარი ქალაქ კიშინეუში, აღმოსავლეთ ევროპისა და მიმდებარე რეგიონებიდან შერჩეული, მადრიდის შეთანხმების წევრი ქვეყნების შესაბამისი უწყებებისთვის გაიმართა.
სემინარი შეეხებოდა გაფართოებულ მარკირების ენაზე (XML) გადასვლას, ასევე მონაცემთა გაცვლასა და აპლიკაციის პროგრამირების „ინტერფეისის“ (API) განხორციელებას.
საქპატენტის მხრიდან სემინარში მონაწილეობა მიიღეს ადმინისტრაციული დეპარტამენტის საინფორმაციო ტექნოლოგიების სამმართველოს თანამშრომლებმა -დავით სულაძემ (პროგრამისტი) და ანრი ბარდაველიძემ (IT პროექტების მენეჯერი). საქპატენტმა წარადგინა პრეზენტაცია უწყების ამჟამინდელი IT ინფრასტრუქტურის მდგომარეობის შესახებ, ასევე ისაუბრეს ექსპერტების მხრიდან ტრანზაქციების დამუშავების მექანიზმებზე.
აღნიშნული რეგიონული სემინარი ხელს შეუწყობს ელექტრონული მონაცემების კომუნიკაციის პროცესის შეუფერხებელ მუშაობას და მის გაუმჯობესებას, რაც მნიშვნელოვან სარგებელს მოუტანს მონაწილე ქვეყნებსა და მათ შესაბამის მონაცემთა მართვის სისტემებს.

Sakpatenti Participated in a Seminar Organized by the World Intellectual Property Organization (WIPO)
December 12, 2024
The World Intellectual Property Organization (WIPO) held a Regional Seminar in Moldova, organized in cooperation with the State Agency on Intellectual Property of the Republic of Moldova (AGEPI) and the China National Intellectual Property Administration (CNIPA).
The Regional Seminar was held in Chisinau for IP Offices of Madrid System Members from Eastern Europe and neighboring regions.
The Seminar was focused on the transition to XML Data Exchange (Extensible Markup Language XML) and the implementation of Application Programming Interface (API).
From Sakpatenti, staff members of the Information Technology Division, Administration Department – Mr. David Suladze (Programmer) and Mr. Anri Bardavelidze (IT Projects Manager) participated in the event. Sakpatenti delivered a presentation on the current state of the IT infrastructure of the office, mechanisms of processing of transactions by examiners were also discussed.
The Regional Seminar will facilitate smooth functioning of electronic data communication process and its improvement, which will bring significant benefits for the participating countries and their respective data management systems.