მარაკეშის ხელშეკრულების მონაწილე ქვეყნების სიას საქართველო შეემატა
ინტელექტუალური საკუთრების მსოფლიო ორგანიზაციამ (WIPO) მარაკეშის ხელშეკრულების მონაწილე სახელმწიფოების სია განაახლა და მასში საქართველო შეიყვანა. განახლებულ ინფორმაციაში აღნიშნულია, რომ საქართველოს მიმართ მარაკეშის ხელშეკრულება ძალაში შევა 2025 წლის 26 თებერვლიდან.
საქართველოს პარლამენტის 2024 წლის 17 სექტემბრის დადგენილებით საქართველო შეუერთდა „უსინათლო, მხედველობადაქვეითებული ან ბეჭდური ნაწარმოების გაცნობის შესაძლებლობის სხვაგვარი შეზღუდვის მქონე პირთათვის ბეჭდურ ნაწარმოებზე მისაწვდომობის გამარტივების შესახებ“ მარაკეშის 2013 წლის 27 ივნისის ხელშეკრულებას (შემდგომ – მარაკეშის ხელშეკრულება).
აღსანიშნავია, რომ მარაკეშის ხელშეკრულება 98 ქვეყანას აერთიანებს და ითვალისწინებს კონკრეტულ საშუალებებს, ადგენს გამონაკლისებს საავტორო და მომიჯნავე უფლებებიდან ექსკლუზიურად კითხვის უნარის დარღვევის მქონე ადამიანებისათვის, ხელს უწყობს მათთვის ადაპტირებული მასალების შექმნასა და საერთაშორისო გავრცელებას მნიშვნელოვანი ფინანსური რესურსების გაღების გარეშე, კერძოდ, ხელშეკრულება მხარეებისგან მოითხოვს საკუთარ კანონმდებლობაში შესაბამისი შეზღუდვებისა და გამონაკლისების იმპლემენტაციას, რათა დაშვებულ იქნეს ნაწარმოებთა რეპროდუცირება, გავრცელება და ხელმისაწვდომობა უსინათლო, მხედველობადაქვეითებულ და სხვა შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთათვის, მათ შორის, მათთვის, ვისაც არ შეუძლია ასეთი ნაწარმოების ხელში დაჭერა. გაერთიანებული ერების ორგანიზაციამ, შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირთა უფლებების კომიტეტის 2023 წლის 21 მარტის დასკვნით, საქართველოს მისცა მარაკეშის ხელშეკრულების რატიფიცირებისა და ეროვნულ დონეზე აღსრულების რეკომენდაცია. აღნიშნული ხელშეკრულების რატიფიცირება მოითხოვდა არსებული კანონმდებლობის ცვლილებას. შესაბამისად, მარაკეშის ხელშეკრულება დებულებების გათვალისწინებით, საქპატენტის უშუალო მონაწილეობით მომზადდა და განხორციელდა „საავტორო და მომიჯნავე უფლებების შესახებ“ საქართველოს კანონის ცვლილება (2023 წლის 15 დეკემბრის კანონი).
მნიშვნელოვანია, რომ მარაკეშის ხელშეკრულების სრულყოფილი იმპლემენტაციის მიზნით, საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნული ცენტრის „საქპატენტის“ თავმჯდომარის სოსო გიორგაძის ბრძანებით განისაზღვრა, ასევე, დაწესებულებებისთვის ავტორიზებული პირის სტატუსის მინიჭების, სტატუსის გაუქმებისა და საქპატენტისთვის ინფორმაციის მიწოდების წესი. რაც შეეხება ავტორიზებული პირის ცნებას, მას განსაზღვრავს თავად მარაკეშის ხელშეკრულება და გულისხმობს სახელმწიფოს მიერ ავტორიზებულ ნებისმიერ პირს, რომლის საქმიანობაც უკავშირდება მხედველობადაქვეითებულ ან კითხვის უნარის არმქონე პირთათვის საგანმანათლებლო და სასწავლო მასალების ადაპტირებასა და ინფორმაციაზე წვდომის უზრუნველყოფას. ავტორიზებულ პირებს უნდა შეეძლოთ ხელმისაწვდომი ფორმატის ასლების გავრცელება არაკომერციული გაქირავების ან ელექტრონული კომუნიკაციის გზით.
მიმდინარე წელს აღნიშნული სტატუსის მინიჭების მოთხოვნით საქპატენტს მიმართა ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტმა, თბილისის №202-ე საჯარო სკოლამ და აფხაზეთის უსინათლოთა და ყრუთა კავშირმა - "ჰერა". შედეგად, საქპატენტის თავმჯდომარის ბრძანებით 29 მაისს თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტს, 18 სექტემბერს №202-ე საჯარო სკოლას, ხოლო აფხაზეთის უსინათლოთა და ყრუთა კავშირს ავტორიზებული პირის სტატუსი 24 ოქტომბერს მიენიჭა.

Georgia was Added to the List of the States Party to the Marrakesh Treaty
The World Intellectual Property Organization (WIPO) updated the list of the states party to the Marrakesh Treaty and added Georgia to the list. In the updated information it is stated that the Treaty will enter into force, with respect to Georgia, on February 26, 2025.
According to the resolution of the Parliament of Georgia of September 17, 2024, Georgia joined the “Marrakesh Treaty to Facilitate Access to Published Works for Persons Who Are Blind, Visually Impaired, or Otherwise Print Disabled” of June 27, 2013 (hereinafter – the Marrakesh Treaty).
It is noteworthy that the Marrakesh Treaty unites 98 countries and provides for specific measures, establishes a set of limitations and exceptions to copyright and related rights exclusively for people with reading disabilities, supports creation of specially-adapted materials and their international circulation without spending considerable financial resources. Namely: the Treaty requires from contracting parties to implement limitations and exceptions in their national legislations so that to allow reproduction, distribution and making available of works to persons who are blind, visually impaired or have other disability, including those who are unable to hold a book.
The United Nations, by the conclusion of the Committee on the Rights of Persons with Disabilities of March 21, 2023, gave a recommendation to Georgia regarding ratification and implementation of the Marrakesh Treaty on the national level. For the ratification of the Treaty it was necessary to amend the existing legislation. Accordingly, with direct participation of Sakpatenti, amendments were prepared and entered in the Law of Georgia “On Copyright and Related Rights” (Law of December 15, 2023).
It is significant that in order to ensure full-fledged implementation of the Marrakesh Treaty, by the Order of Mr. Soso Giorgadze, Chairman of Sakpatenti, the Rule of Granting the Status of an Authorized Entity to an Institution, Cancellation of this Status and Provision of Information to the National Intellectual Property Center of Georgia – “Sakpatenti” was also defined. As regards the concept of an authorized entity, it is established by the Marrakesh Treaty proper and means an entity that is authorized by the government to provide education, instructional training, adaptive reading or information access to persons having visual impairment or reading disability. Authorized entities shall be permitted to supply an accessible format copy of a work by non-commercial lending or by electronic communication.
In the current year, LEPL Ivane Javakhishvili Tbilisi State University, Tbilisi Public School №202 and the Abkhazian Blind and Deaf-and-Dumb Union "Hera” applied to Sakpatenti with a request to grant the above-mentioned status. As a result, by the Order of Chairman of Sakpatenti, the status of an authorized entity was granted to Tbilisi State University on May 29, to Public School №202 – on September 18, and to the Abkhazian Blind and Deaf-and-Dumb Union "Hera” – on October 24.