საქპატენტმა უზბეკეთის ინტელექტუალური საკუთრების უწყების თანამშრომლებს გეოგრაფიული აღნიშვნების სფეროში გამოცდილება გაუზიარა
30 დეკემბერი 2024 წ.
საქპატენტის ინტელექტუალური საკუთრების სწავლებისა და გადამზადების ცენტრის ორგანიზებით უზბეკეთის ინტელექტუალური საკუთრების უწყების წარმომადგენლებისთვის 2-დღიანი ვებინარი გაიმართა. სასწავლო აქტივობა უზბეკი კოლეგების ოფიციალური მომართვის საპასუხოდ დაიგეგმა და მიზნად ისახავდა გეოგრაფიული აღნიშვნების სფეროში საქართველოს გამოცდილების გაზიარებას. უზბეკეთი ამჟამად გეოგრაფიული აღნიშვნების სისტემის ჩამოყალიბების საწყის ეტაპზეა და საუკეთესო საერთაშორისო პრაქტიკის გაცნობა მისთვის პრიორიტეტულია.
ვებინარის ფარგლებში განიხილეს საქართველოს გეოგრაფიული აღნიშვნების სისტემა, მათ შორის, ეროვნული და საერთაშორისო რეგისტრაციის პროცედურები, 2023-2024 წლებში გატარებული გეოგრაფიული აღნიშვნების დაცვის კანონმდებლობის რეფორმა, ასევე, უფლების აღსრულების საკანონმდებლო ჩარჩო და პრაქტიკული ასპექტები. გარდა ამისა, საუბარი შეეხო პოტენციური გეოგრაფიული აღნიშვნების გამოვლენის სტრატეგიებსა და სპეციფიკაციების შემუშავების თავისებურებებს, ცნობიერების ამაღლების მიზნით განხორციელებულ აქტივობებს, საერთაშორისო თანამშრომლობის მნიშვნელობასა და წარმატებულ პროექტებს.
ვებინარს უძღვებოდნენ საქპატენტის სასაქონლო ნიშნების, გეოგრაფიული აღნიშვნებისა და დიზაინის დეპარტამენტის უფროსი დარეჯან მჭედლიძე, იურიდიული დეპარტამენტის მთავარი სპეციალისტი ნიკოლოზ როგავა, ფინანსთა სამინისტროს საგამოძიებო სამსახურის საბაჟო წესების დარღვევის წინააღმდეგ ბრძოლის სამმართველოს უფროსის მოადგილე ირაკლი ქართველიშვილი და, ასევე, ა(ა)იპ „ორიჯინ საქართველოს“ სპეციალისტი ლილი დარჩაშვილი.
აღსანიშნავია, რომ საქართველოს წარმატებული გამოცდილება, მათ შორის, გასულ კვირას 5 ახალი გეოგრაფიული აღნიშვნისა და ადგილწარმოშობის დასახელების რეგისტრაცია, კიდევ ერთხელ ხაზს უსვამს საქპატენტის ძალისხმევას აღნიშნული სფეროს განვითარებაში.
საქპატენტი კვლავაც განაგრძობს საერთაშორისო თანამშრომლობის გაღრმავებას და გეოგრაფიული აღნიშვნების სფეროში საუკეთესო პრაქტიკის გავრცელებას სასწავლო აქტივობების ორგანიზებით, რაც, აგრეთვე, ხელს უწყობს უნიკალური ქართული პროდუქციის შესახებ ცნობადობის გაზრდას საერთაშორისო ბაზრებზე.

Sakpatenti Shared Experience in the Field of Geographical Indications with the Staff of the Intellectual Property Office of Uzbekistan
December 30, 2024
A 2-day webinar was held for representatives of the Intellectual Property Office of Uzbekistan, organized by Sakpatenti Intellectual Property Teaching and Training Center. The training activity was planned in response to an official request from the Uzbek counterparts and was aimed to share the experience of Georgia in the field of geographical indications. Currently Uzbekistan is at the initial stage of formation of the GI system and familiarization with international best practices is a priority for it.
Within the webinar, the geographical indications system of Georgia was discussed, including national and international registration procedures, the reform of the legislation related to GI protection, carried out in 2023-2024, as well as the legislative framework and practical aspects of the rights enforcement. Along with this, the discussion touched upon the strategies of identification of potential geographical indications and peculiarities of developing specifications, activities implemented for raising awareness, the importance of international cooperation and successful projects.
The webinar was led by Ms. Darejan Mchedlidze, Head, Department of Trademarks, Geographical Indications and Design, Sakpatenti, Mr. Nikoloz Rogava, Chief Specialist, Legal Department, Sakpatenti, Mr. Irakli Kartvelishvili, Deputy Head, Division for Fighting Against Customs Rules Violation, Investigation Service, Ministry of Finance, and Ms. Lili Darchashvili, Specialist, N(N)LE “OriGIn Georgia”.
It is noteworthy that the successful experience of Georgia, including the registration of 5 new geographical indications and appellations of origin last week, highlights once again the efforts of Sakpatenti in the development of this area.
Sakpatenti continues deepening of international cooperation and dissemination of best practices in the field of geographical indications by organizing training activities, which also facilitates raising awareness of unique Georgian products on international markets.