შეტყობინება საქართველოს პატენტრწმუნებულებს
2024 წლის 15 მაისს საქართველოს პარლამენტმა მიიღო საქართველოს კანონი „საქართველოს პატენტრწმუნებულთა შესახებ“ (შემდგომ – კანონი), რომელიც ამოქმედდა 2025 წლის 1 იანვრიდან.
კანონი აწესრიგებს საქართველოს პატენტრწმუნებულის საკვალიფიკაციო მოთხოვნებს, პირის რეგისტრაციასა და მისთვის საქართველოს პატენტრწმუნებულის სტატუსის მინიჭებასთან დაკავშირებულ სამართლებრივ ურთიერთობებს, აგრეთვე, განსაზღვრავს საქართველოს პატენტრწმუნებულის საქმიანობის ძირითად პრინციპებს, უფლებამოსილებებსა და ვალდებულებებს, საქართველოს პატენტრწმუნებულთა ასოციაციის დაფუძნების, საქმიანობის პრინციპებსა და ძირითად მიზნებს.
კანონის 31-ე მუხლი განსაზღვრავს იმ პირთა სამართლებრივ მდგომარეობას, რომლებსაც საქართველოს პატენტრწმუნებულის სტატუსი მინიჭებული აქვთ ამ კანონის ამოქმედებამდე. კერძოდ, აღნიშნული მუხლის 1-ელი პუნქტის შესაბამისად, პირი, რომელსაც საქართველოს პატენტრწმუნებულის სტატუსი ამ კანონის ამოქმედებამდე მიენიჭა, უთანაბრდება ამ კანონით გათვალისწინებულ საერთო სპეციალიზაციის მქონე საქართველოს პატენტრწმუნებულს.
ამავე მუხლის მე-2 პუნქტის შესაბამისად, 1-ელი პუნქტით გათვალისწინებულმა პირმა ამ კანონის ამოქმედებიდან 2 თვის ვადაში საქართველოს პატენტრწმუნებულთა რეესტრში რეგისტრაციისთვის საჯარო სამართლის იურიდიულ პირს − საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნულ ცენტრს − „საქპატენტს“ (შემდგომ – საქპატენტი), საქართველოს ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსის 78-ე მუხლის შესაბამისად, უნდა წარუდგინოს განცხადება და დაურთოს შემდეგი საბუთები:
- პირადობის დამადასტურებელი დოკუმენტის ასლი;
- ფოტოსურათი (ზომა − 3X4);
- მონაცემები სამუშაო ადგილის მისამართის, საკონტაქტო ტელეფონის ნომრისა და ელექტრონული ფოსტის მისამართის შესახებ; თუ პირი დასაქმებულია პატენტრწმუნებულთა ბიუროში/სხვა კერძო სამართლის იურიდიულ პირში, − მონაცემები დასაქმების ადგილის სახელწოდების, საიდენტიფიკაციო ნომრის, იურიდიული მისამართის, საკონტაქტო ტელეფონის ნომრისა და ელექტრონული ფოსტის მისამართის შესახებ;
- პატენტრწმუნებულის მოწმობის საფასურის გადახდის დამადასტურებელი დოკუმენტი, რომელიც, კანონის მე-12 მუხლის მესამე პუნქტის თანახმად, შეადგენს 100 ლარს და გადაიხდება საქპატენტის მიერ განსაზღვრულ ანგარიშზე.
წარმოდგენილი დოკუმენტაციის საფუძველზე, საქპატენტი დაარეგისტრირებს აღნიშნულ პირს საქართველოს პატენტრწმუნებულთა რეესტრში.
აღნიშნული პირები, კანონის 31-ე მუხლის მე-3 პუნქტის საფუძველზე, ასევე, ვალდებულნი არიან საქართველოს პატენტრწმუნებულთა რეესტრში რეგისტრაციიდან 2 თვის ვადაში საქპატენტში წარმოადგინონ კანონის მე-5 მუხლით გათვალისწინებული პროფესიული პასუხისმგებლობის სავალდებულო დაზღვევის დამადასტურებელი დოკუმენტები.
ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე, პირებმა, რომლებსაც საქართველოს პატენტრწმუნებულის სტატუსი ამ კანონის ამოქმედებამდე მიენიჭათ, კანონის ამოქმედებიდან 2 თვის ვადაში საქპატენტში უნდა წარმოადგინონ კანონის 31-ე მუხლის მე-2 პუნქტით განსაზღვრული დოკუმენტები, ხოლო საქართველოს პატენტრწმუნებულთა რეესტრში რეგისტრაციიდან 2 თვის ვადაში კი – კანონის 31-ე მუხლის მე-3 პუნქტით განსაზღვრული დოკუმენტაცია.
ზემოაღნიშნული განცხადებისა და დოკუმენტების დადგენილ ვადაში წარუდგენლობა საქართველოს პატენტრწმუნებულის უფლებამოსილების შეწყვეტის საფუძველია.

Notification for Patent Attorneys of Georgia
On May 15, 2024, the Parliament of Georgia adopted draft Law “On Patent Attorneys of Georgia” (hereinafter – the Law), which entered into force from January 1, 2025.
The Law regulates the qualification requirements of a patent attorney of Georgia, the legal relations in connection with registration of a person and granting him/her the status of a patent attorney of Georgia, as well as defines the main principles of activity, powers and obligations of a patent attorney of Georgia, the principles and main goals of establishment and activity of the Association of Patent Attorneys of Georgia.
Article 31 of the Law determines the legal status of persons who were granted the status of patent attorney of Georgia before enactment of this Law. In particular, according to Paragraph 1 of the above-mentioned Article, a person who was granted the status of a patent attorney of Georgia before enactment of this Law shall be equated to a patent attorney of Georgia with general specialization provided for by this Law.
Pursuant to Paragraph 2 of the same Article, the person defined in Paragraph 1 within 2 months from enactment of this Law shall file a request for registration in the Register of Patent Attorneys of Georgia to the Legal Entity of Public Law – the National Intellectual Property Center of Georgia – “Sakpatenti” (hereinafter – Sakpatenti) in accordance with Article 78 of the General Administrative Code of Georgia and shall attach to it the following documentation:
- copy of the identity document;
- photograph (size – 3x4);
- details regarding the address of the place of employment, contact telephone number and e-mail address; if a person is employed at a patent attorneys’ office/other legal entity of private law, − details regarding the name of the place of employment, identification number, legal address, contact telephone number and e-mail address;
- document confirming payment of the fee for the certificate of a patent attorney, which in accordance with Article 12(3) is 100 GEL and shall be paid to the account specified by Sakpatenti.
On the basis of the submitted documentation, Sakpatenti shall register the person in the Register of Patent Attorneys of Georgia.
The above-mentioned persons, pursuant to Article 31(3) of the Law, within 2 months from the registration in the Register of Patent Attorneys of Georgia shall submit to Sakpatenti the documents confirming the compulsory insurance of professional responsibility provided for in Article 5 of the Law.
Proceeding from the above, the persons who were granted the status of patent attorney of Georgia before enactment of this Law within 2 months from enactment of this Law shall submit to Sakpatenti the documentation indicated in Article 31(2), and within 2 months from the registration in the Register of Patent Attorneys of Georgia – the documentation specified in Article 31(3).
Failure to submit the above-mentioned request and documents within the set period is the basis for termination of the powers of a patent attorney of Georgia.