საქპატენტის თავმჯდომარე სერბეთის რესპუბლიკის ინტელექტუალური საკუთრების უწყების დირექტორს ვლადიმირ მარიჩს შეხვდა
17 იანვარი 2025 წ.
საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნული ცენტრის - „საქპატენტის“ თავმჯდომარე სოსო გიორგაძე სერბეთის რესპუბლიკის ინტელექტუალური საკუთრების უწყების დირექტორს ვლადიმირ მარიჩს შეხვდა. შეხვედრაზე, რომელიც ონლაინ ფორმატში გაიმართა, ორმხრივი თანამშრომლობის გაღრმავებაზე იმსჯელეს.
ხაზი გაესვა „გეოგრაფიული აღნიშვნების ურთიერთაღიარებისა და დაცვის შესახებ“ ორმხრივი შეთანხმების გაფორმებასთან დაკავშირებულ საკითხს. გარდა ამისა, გადაწყდა, რომ 2015 წელს გაფორმებული მემორანდუმის განახლებითა და თანამშრომლობის გაღრმავებით, ინტელექტუალური საკუთრების სფეროში ურთიერთთანამშრომლობის სპექტრი კიდევ უფრო გაფართოვდება.
აღსანიშნავია, რომ ადგილწარმოშობის დასახელებებისა და გეოგრაფიული აღნიშვნების ურთიერთაღიარებისა და დაცვის ორმხრივი შეთანხმებები საქპატენტს გაფორმებული აქვს ევროკავშირთან, შვეიცარიის კონფედერაციასთან, დიდ ბრიტანეთთან, უკრაინასთან და მოლდოვასთან.
უწყებათა თავმჯდომარეების გარდა, გამართულ შეხვედრას საქპატენტის მხრიდან ესწრებოდნენ სასაქონლო ნიშნების, გეოგრაფიული აღნიშვნებისა და დიზაინის დეპარტამენტის უფროსი დარეჯან მჭედლიძე, ადმინისტრაციული დეპარტამენტის უფროსი სალომე ციმაკურიძე, საერთაშორისო ურთიერთობებისა და პროტოკოლის სამმართველოს უფროსის მოვალეობის შემსრულებელი ნინო ჯინჭარაძე და ინტელექტუალური საკუთრების სწავლებისა და გადამზადების ცენტრის უფროსი ლალი ამირანაშვილი. ხოლო სერბეთის რესპუბლიკის ინტელექტუალური საკუთრების უწყებიდან - დირექტორის მოადგილე დანიელა ზლატიჩ შუტიჩი, საერთაშორისო თანამშრომლობის ჯგუფის მრჩეველი მარკო ილიჯიჩი და სამრეწველო დიზაინისა და გეოგრაფიული აღნიშვნის ჯგუფის ხელმძღვანელი მილიცა ადამოვიჩი.

Chairman of Sakpatenti Met with Mr. Vladimir Marić, Director of the Intellectual Property Office of the Republic of Serbia
January 17, 2025
Mr. Soso Giorgadze, Director General of the National Intellectual Property Center of Georgia – “Sakpatenti”, met with Mr. Vladimir Marić, Director of the Intellectual Property Office of the Republic of Serbia. During the meeting, which was held in online format, the parties discussed deepening of bilateral cooperation.
The issue of signing the Bilateral Agreement “On Mutual Recognition and Protection of Geographical Indications” was highlighted. In addition, it was decided that by renewal of the Memorandum of Cooperation signed in 2015 deepening of cooperation, the range of mutual cooperation in the intellectual property field will be further expanded.
It is noteworthy that Sakpatenti has Bilateral Agreements on Mutual Recognition and Protection of Appellations of Origin and Geographical Indications with the European Union, the Swiss Confederation, the United Kingdom, Ukraine and Moldova.
Together with the heads of the Offices, the meeting was attended on the part of Sakpatenti by Ms. Darejan Mchedlidze, Head, Department of Trademarks, Geographical Indications and Design, Ms. Salome Tsimakuridze, Head of the Administration Department, Ms. Nino Jincharadze, Acting Head, International Relations and Protocol Division, and Ms. Lali Amiranashvili, Head, Intellectual Property Teaching and Training Center, and on the part of the Intellectual Property Office of the Republic of Serbia – by Ms. Daniela Zlatić Šutić, Assistant Director, Mr. Marko Ilijic, Adviser at the Group for International Cooperation, and Ms. Milica Adamović, Head, Group for Industrial Designs and Geographical Indications of Origin