ინტელექტუალური საკუთრების მსოფლიო ორგანიზაციის (WIPO) ყოველწლიური „გლობალური დაჯილდოების კონკურსზე“ განაცხადების მიღება დაიწყო
20 იანვარი 2025 წ.
ინტელექტუალური საკუთრების მსოფლიო ორგანიზაციამ (WIPO) გლობალური დაჯილდოების კონკურსი 2025 გამოაცხადა. WIPO-ს ყოველწლიური „გლობალური დაჯილდოების კონკურსის“ მიზანია იმ მნიშვნელოვანი სტარტაპების, მცირე და საშუალო ბიზნესებისა თუ უნივერსიტეტების გამოვლენა და წარმოჩენა, რომლებიც ინტელექტუალური საკუთრების გამოყენებით აღწევენ წარმატებას ეკონომიკური განვითარების კუთხით, ასევე სოციალური გავლენის მოპოვების მიმართულებით.
კონკურსში მონაწილეობა უფასოა და ღიაა მცირე თუ საშუალო საწარმოებისა და ნებისმიერი დარგის მეწარმისთვის მთელი მსოფლიოს მასშტაბით. განაცხადის შეტანის შესაძლებლობა აქვთ ყველა სფეროს (ტექნოლოგია, ჯანდაცვა, სოფლის მეურნეობა, დიზაინი და სხვ.) წარმომადგენლებს, რომლებიც შედეგების გასაუმჯობესებლად იყენებენ ინტელექტუალური საკუთრების ნებისმიერ მიმართულებას, იქნება ეს საავტორო უფლებები, სასაქონლო ნიშნები, პატენტები თუ გეოგრაფიული აღნიშვნები.
კონკურსში მონაწილეობის მისაღებად ელექტრონული განაცხადის ფორმის შევსება შესაძლებელია არაბულ, ჩინურ, ინგლისურ, ფრანგულ, რუსულ და ესპანურ ენებზე 2025 წლის 15 იანვრიდან 31 მარტამდე.
2025 წლის გამარჯვებულებს დაახლოებით 100-ზე მეტი ქვეყნიდან შეარჩევს დამოუკიდებელი საერთაშორისო ჟიური, რომლის შემადგენლობაში არიან მაღალი კომპეტენციის, მიღწევებისა და გამოცდილების მქონე პირები. თითოეული გამარჯვებული მიიღებს მიწვევას ჟენევაში WIPO-ს მსოფლიო დაჯილდოების ცერემონიასა და სხვა ღონისძიებებზე დასასწრებად, ასევე, პერსონალიზებული მენტორობის პროგრამას, ინტელექტუალური საკუთრების კომერციალიზაციის შესაძლებლობასა და დამატებით ფინანსურ რესურსებზე წვდომას ბიზნესის განვითარებისა და პარტნიორობის ხელმისაწვდომობის გასაადვილებლად. წლევანდელ კონკურსზე ახალი ნომინაციით გამოვლინდება „საუკეთესო ქალი მეწარმე“ და „საუკეთესო ახალგაზრდა მეწარმე“. აღნიშნული კონკურსი საერთაშორისო აღიარების მოპოვებისა და პოპულარობის უნიკალურ შესაძლებლობას აძლევს კომპანიებს, ფიზიკურ პირებს, გამომგონებლებს, ავტორებსა და მეწარმეებს.
გლობალური დაჯილდოების კონკურსი პირველად 2022 წელს ჩატარდა და მას შემდეგ, სულ რაღაც 2 წლის განმავლობაში, WIPO-ს მსოფლიო დაჯილდოების პროგრამა ინდუსტრიის ყველაზე პრესტიჟული კონკურსი გახდა, რომლის დანიშნულებაა ხელი შეუწყოს ინტელექტუალური საკუთრების გამოყენებასა და კომერციალიზაციას მცირე ბიზნესის მდგრადი განვითარების მიზნით.
კონკურსის შესახებ დამატებითი ინფორმაცია შეგიძლიათ იხილოთ შემდეგ ბმულზე: https://www.wipo.int/en/web/awards/global/how-to-apply

The World Intellectual Property Organization (WIPO) Annual Global Awards Competition has Opened with a Call for Applications
January 20, 2025
The World Intellectual Property Organization (WIPO) has announced the Global Awards 2025. The WIPO annual Global Awards competition aims to reveal and showcase significant startups, small and medium-sized enterprises (SMEs) and university spinouts that use intellectual property for business success as well as for social impact.
The participation in the competition is free of charge and is open for small and medium-sized enterprises and entrepreneurs from around the world in all industries. Applications may be submitted by representatives across business sectors (technology, health, agriculture, design, etc.), who use any direction of intellectual property – copyright, trademarks, patents or geographical indications.
To participate in the competition, electronic applications are available in Arabic, Chinese, English, French, Russian and Spanish from January 15 to March 31, 2025.
Winners of the Global Awards 2025 will be selected from more than 100 countries by an independent jury panel comprised of high-profile individuals celebrated for their global achievements and expertise. Each winner will be invited to Geneva to attend the WIPO Global Awards ceremony and other events, as well as tailored mentorship, an opportunity of commercialization of intellectual property and access to additional financial resources for business development and facilitation of partnership. This year, the “Best Woman Entrepreneur” and the “Best Youth Entrepreneur” will be revealed in new nominations. The competition gives a unique opportunity to companies, individuals, inventors, authors and entrepreneurs to gain global visibility and recognition.
The Global Awards was first held in 2022 and since then, in just 2 years, the WIPO Global Awards program has become the most prestigious competition of industry, aimed to encourage the use and commercialization of intellectual property for sustainable development of small business.
Additional information regarding the competition is found on the link: https://www.wipo.int/en/web/awards/global/how-to-apply