ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტში (KIU) საერთაშორისო ზამთრის სკოლა გაიხსნა, რომელიც ინტელექტუალური საკუთრების უფლებებს მიეძღვნა
24 იანვარი 2025 წ.
საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნული ცენტრის – „საქპატენტის“ თავმჯდომარე სოსო გიორგაძე ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტში (KIU) გამართულ საერთაშორისო სეზონური (ზამთრის) სკოლის (International Excellence School (IES) გახსნის ღონისძიებას დაესწრო. ზამთრის სკოლის აკადემიურ სივრცეში მოწვეული საერთაშორისო თუ ადგილობრივი ექსპერტები ისაუბრებენ ინტელექტუალური საკუთრების არსებით როლსა და მნიშვნელობაზე, ასევე, ჩატარდება სემინარები და სხვადასხვა სახის პრაქტიკული სწავლებები.
საქპატენტის თავმჯდომარემ დამსწრე საზოგადოებას მისასალმებელი სიტყვით მიმართა და უმაღლეს განათლებაში ინტელექტუალური საკუთრების როლის შესახებ ისაუბრა. მან აღნიშნა, რომ მსგავსი ტიპის ღონისძიებები ხელს უწყობს ახალგაზრდებში ინტელექტუალური საკუთრების პოპულარიზაციას, მისი ობიექტების მიმართ ინტერესის გაღვივებასა და დაცვის მნიშვნელობის გააზრებას. საქპატენტის თავმჯდომარემ ისაუბრა ეკონომიკასა და მეცნიერებაში ინტელექტუალური საკუთრების როლის, კერძოდ, ცოდნაზე დაფუძნებული ეკონომიკის შესახებ. თუ რა როლი აქვს ინტელექტუალურ საკუთრებას ქვეყნის ეკონომიკის განვითარებაში და როგორ ხდება არამატერიალური აქტივების შექმნა და აკუმულირება განათლების, მეცნიერების, მრეწველობისა და ინდუსტრიის სფეროებში. სოსო გიორგაძემ ხაზი გაუსვა ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის როლს და აღნიშნა, რომ ის მნიშვნელოვან გავლენას მოახდენს ზოგადად ინტელექტუალური საკუთრების, კერძოდ კი საგამომგონებლო სფეროს განვითარებაზე
ღონისძიებას ესწრებოდა საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის მინისტრის მოადგილე თამარ ღვამიჩავა, აგრეთვე, KIU-ს რექტორი გიორგი ხუბუა, „ინოვაციის ინკლუზიურობის და ხარისხის პროექტის“ აღმასრულებელი დირექტორი თამარ სანიკიძე, აკაკი წერეთლის სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორი შალვა კირთაძე და ლონდონის საუნივერსიტეტო კოლეჯის პროფესორი ტატიანა ფუმასოლი.
სოსო გიორგაძემ ღონისძიებაზე შეკრებილ საზოგადოებას გაუზიარა ინფორმაცია ინტელექტუალური საკუთრების სწავლების საერთაშორისო სამაგისტრო პროგრამის საქართველოში დანერგვის შესახებ. მენეჯმენტისა და ადმინისტრირების უმაღლესი განათლების დარგობრივი საბჭოს მიერ უკვე დამტკიცებულია დარგობრივი მახასიათებლების პროექტი. საქპატენტისა და KIU-ს ინიციატივით, ეროვნული კვალიფიკაციების ჩარჩოს მაგისტრატურის საფეხურზე დაემატება სწავლების ახალი სფერო – „ინტელექტუალური საკუთრებისა და ინოვაციების მენეჯმენტი“. სამმხრივი მემორანდუმის გაფორმება ინტელექტუალური საკუთრების მსოფლიო ორგანიზაციას (WIPO), საქპატენტსა და KIU-ს შორის მიმდინარე წლის გაზაფხულზე, ხოლო უშუალოდ სამაგისტრო პროგრამის ამოქმედება კი შემოდგომიდან იგეგმება.
სამაგისტრო პროგრამა „ინტელექტუალური საკუთრება, ინოვაციები და მეწარმეობა“ მიზნად ისახავს ინტელექტუალური საკუთრების სფეროში კვალიფიციური სპეციალისტების მომზადებას როგორც ადგილობრივ, ისე საერთაშორისო დონეზე, რაც მნიშვნელოვნად შეუწყობს ხელს ინოვაციური ეკოსისტემის განვითარებას საქართველოში. აღსანიშნავია, რომ ამ დროისთვის WIPO-ს აკადემია მსოფლიოს მასშტაბით, პრესტიჟულ უნივერსიტეტებთან ერთად, 20-მდე ანალოგიურ ერთობლივ საერთაშორისო სამაგისტრო პროგრამას ახორციელებს.
უნდა აღინიშნოს, რომ საერთაშორისო სეზონური სკოლა დღეს დაიწყო და 26 იანვრამდე გაგრძელდება. ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტი აღნიშნულ ღონისძიებას აკაკი წერეთლის სახელმწიფო უნივერსიტეტთან ერთად მასპინძლობს. საერთაშორისო სკოლა იმართება პროექტის „ინოვაცია, ინკლუზიურობა და ხარისხი საქართველო I2Q (IBRD)“ ფარგლებში, რომელიც მსოფლიო ბანკის (IBRD-IDA – მსოფლიო ბანკის ჯგუფი) და საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის სამინისტროს ფინანსური მხარდაჭერითა და დახმარებით ხორციელდება.

International Excellence School (IES) was Opened at Kutaisi International University (KIU), Dedicated to Intellectual Property Rights
January 24, 2025
Mr. Soso Giorgadze, Chairman of National Intellectual Property Center of Georgia – “Sakpatenti attended the opening event of the International Excellence School (IES) at Kutaisi International University. The international and local experts invited to the academic area of the International Excellence School will discuss the role and importance of intellectual property, workshops and practical sessions of various types will also be delivered.
Sakpatenti Chairman welcomed the attendees and emphasized the role of intellectual property in higher education. He noted that similar events facilitate popularization of intellectual property among the youth, kindling interest in IP subject-matters and awareness of the importance of their protection. Sakpatenti Chairman spoke about the role of intellectual property in economy and science, namely, the knowledge-based economy, on the role of IP in the economic development of the country and how intangible assets are created and accumulated in the areas of education, science and industry. Mr. Soso Giorgadze highlighted the role of Kutaisi International University and noted that it will have a crucial impact on advancing the intellectual property field, generally, and inventions, in particular.
The event was attended by Ms. Tamar Ghvamichava, Deputy Minister of Education, Science, and Youth of Georgia, Mr. Giorgi Khubua, KIU Rector, Ms. Tamar Sanikidze, Executive Director of the “Innovation, Inclusion and Quality Project”, Mr. Shalva Kirtadze, Rector of Akaki Tsereteli State University, and Professor Tatiana Fumasoli, Professor of University College London (UCL).
Mr. Soso Giorgadze informed the audience gathered at the event about introduction of the International Master’s Program on intellectual property in Georgia. The Higher Education Sectoral Council on Management and Administration has already approved the draft sectoral characteristics. On the initiative of Sakpatenti and KIU, a new field of study – “Management of Intellectual Property and Innovation” will be added to the National Qualifications Framework at the Master’s level. It is planned to sign a trilateral memorandum between the World Intellectual Property Organization (WIPO), Sakpatenti and KIU in the spring of the current year, whereas the Master’s program proper will be launched from the autumn.
The Master’s program “Intellectual Property, Innovation, and Entrepreneurship” is aimed to train qualified specialists in the intellectual property field on the local as well as international levels, which will facilitate significantly the development of the innovative ecosystem in Georgia. It is noteworthy that at present the WIPO Academy conducts similar joint Master’s programs with up to 20 reputable universities of the world.
It should be noted that the International Excellence School was opened today and will continue until January 26. The event is co-hosted by Kutaisi International University (KIU) and Akaki Tsereteli State University. The International Excellence School is held within the “Innovation, Inclusion and Quality Project” – Georgia I2Q (IBRD), implemented with the financial support and assistance of the World Bank (IBRD-IDA – World Bank Group) and the Ministry of Education, Science, and Youth of Georgia.