სოსო გიორგაძემ 2024 წლის ათასწლეულის ინოვაციის კონკურსის ფინალისტი გუნდი BEES დააჯილდოვა
საქპატენტი საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების სფეროში პოლიტიკის განმსაზღვრელი უწყებაა, რომელიც აქტიურადაა ჩართული ინოვაციებისა და ტექნოლოგიების განვითარებაზე მიმართულ სხვადასხვა ღონისძიების, მათ შორის, ათასწლეულის ინოვაციის კონკურსის განხორციელებაში. საქპატენტი მრავალი წელია თანამშრომლობს ათასწლეულის გამოწვევის ფონდთან და 2014 წლიდან – კონკურსის დაარსებიდან წარმოდგენილია კონკურსის ჟიურის შემადგენლობაში და მონაწილეობს საკონკურსო პროექტების შეფასებასა და გამარჯვებული გუნდების შერჩევაში.
ათასწლეულის ინოვაციის კონკურსი ხელს უწყობს მოსწავლე ახალგაზრდებში ინოვაციური და შემოქმედებითი უნარების განვითარებასა და გუნდური მუშაობის ჩვევების გამომუშავებას. კონკურსის მიზანია, ასევე, ინოვაციური საქმიანობის საჭიროებებზე ყურადღების გამახვილებითა და, ამავე დროს, შემოქმედებითი შრომის შედეგების წახალისებით, მოსწავლეებში ინტერესის გაღვივება ტექნიკური თუ საბუნებისმეტყველო პროფესიებისადმი და სამეცნიერო სფეროში ახალგაზრდა კადრების მოზიდვა.
დასკვნით, შემაჯამებელ ღონისძიებაზე გამოავლინეს 2024 წლის გამარჯვებული გუნდები და გამოიფინა კონკურსანტების მიერ შექმნილი ობიექტები. კონკურსის ფინალურ ეტაპზე გამოიკვეთა საუკეთესო 11 გუნდი, მათ შორის კონკურსის გამარჯვებული და 1-ელი ადგილის მფლობელი გახდა გუნდი MARINE GUARD, რომელმაც კონკურსზე წარადგინა პროექტი „წყლის ნავთობისაგან გამწმენდი უპილოტო ნავი“, მე-2 ადგილი მოიპოვა გუნდმა STARFISH პროექტით „ჭკვიანი, ეკომეგობრული თევზის ფერმა“, ხოლო მე-3 ადგილზე გავიდა გუნდი PEST PATROL, რომლის პროექტი გახლდათ „Pest Patrol ჭკვიანი დრონი – სასოფლო-სამეურნეო მცენარეთა მავნებლების დეტექტორი“.
საქპატენტი, როგორც კონკურსის მუდმივი და აქტიური მხარდამჭერი, ყოველ წელს აჯილდოებს კონკურსის ფინალში გასულ ერთ-ერთ გუნდს. საქპატენტის თავმჯდომარემ სოსო გიორგაძემ 2024 წლის ათასწლეულის ინოვაციის კონკურსის დაჯილდოების ცერემონიაზე საქპატენტის რჩეული გუნდი BEES დააჯილდოვა და საქპატენტის მიერ დაწესებული სპეციალური პრიზი და საჩუქრები გადასცა გუნდის წევრებს – სანდრო ჩიქოვანს, ლაზარე ჩაჩუას, ელენე ლუხუტაშვილს, დემეტრე ხაჩიძეს და დაჯი კუჭავას.
BEES-ის საკონკურსო პროექტის „ფუტკრის შხამის მიღების მართვის პროცესი და კონტროლი“ მიხედვით, ფუტკრის შხამის ამოღების ეფექტიანობა მიიღწევა ფუტკრის დაღუპვის რისკების შემცირებით. მოწყობილობაზე მუდმივი ძაბვის სიხშირის, პერიოდის და ამპლიტუდის პირობებში ხდება ძაბვის იმპულსის ხანგრძლივობის შემცირება, ანუ მეჩხერიანობის გაზრდა. გარდა ამისა, ძაბვის მიწოდებებს შორის შუალედში ფუტკარზე ზემოქმედებას ახდენენ 30 ჰერცის სიხშირის ბგერითი იმპულსებით.
კონკურსის ორგანიზატორია ათასწლეულის გამოწვევის ფონდი, რომელიც, საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის სამინისტროსთან თანამშრომლობითა და ამერიკის შეერთებული შტატების საელჩოს ფინანსური მხარდაჭერით, ახორციელებს ათასწლეულის ინოვაციის კონკურსის პროექტს. ამასთანავე, საქპატენტთან ერთად ღონისძიების მხარდამჭერნი არიან საქართველოს ინოვაციებისა და ტექნოლოგიების სააგენტო (GITA), ლიბერთი ბანკი და EPAM Georgia.

Mr. Soso Giorgadze Awarded the Finalist Team “BEES” of the Millennium Innovation Award 2024
Sakpatenti is the body determining policy in the intellectual property field, which is actively engaged in implementation of various events aimed at the development of innovations and technologies, including the Millennium Innovation Award. Sakpatenti cooperates with the Millennium Foundation over the years and from 2014 – establishment of the competition – is represented in the jury and has participated in evaluation of the challenge projects and selection of the winning teams.
The Millennium Innovation Award fosters development of innovation and creativity as well as teamwork skills among youth. The Award also aims, by focusing attention on the needs of innovative activity and, at the same time, by encouraging the results of creative work, to help spark interest in technical and natural science professions and attract young specialists in scientific field.
At the final, closing event, the winning teams of the Award 2024 were revealed and the objects created by the participants were exhibited. At the final stage of the challenge, 11 best teams were selected, of which the winner of the competition became the team “MARINE GUARD”, which was awarded the first place for the project “Unmanned Boat for Cleaning Water from Oil”. The second place was won by the team “STARFISH” with the project “Intelligent, Eco-friendly Fish Farm”, and the third place was awarded to the team “PEST PATROL”, who had the project “Pest Patrol – Smart Drone Capable of Detecting Plant Pests”.
Every year, Sakpatenti, as the constant and active supporter of the competition, awards one of the finalist teams. At the Millennium Innovation Award 2024 ceremony, Sakpatenti Chairman Mr. Soso Giorgadze awarded the favourite team of Sakpatenti – “BEES” and handed over the special prize and presents instituted by Sakpatenti to the team members – Sandro Chikovani, Lazare Chachua, Elene Lukhutashvili, Demetre Khachidze and Daji Kuchava.
According to the “BEES” project – “Bee Venom Collection Process and Management”, the efficiency of bee venom collection is achieved by reducing the risk of bee death. Under the conditions of constant voltage frequency, period and amplitude on the device, the duration of voltage pulse is reduced, i.e., the pulse ratio is increased. Along with this, in the intervals between voltage applications, bees are affected by 30 Hz frequency sound pulses.
The Competition is organized by the Millennium Challenge Foundation, which implements the Millennium Innovation Award project in cooperation with the Ministry of Education, Science and Youth of Georgia and with the financial support of the U.S. Embassy. In addition, along with Sakpatenti, the event is supported by the Georgia’s Innovation and Technology Agency (GITA), Liberty Bank and EPAM Georgia.