საქართველო-შვეიცარიის ინტელექტუალური საკუთრების ერთობლივი პროექტის (GESIP) დასკვნითი ღონისძიება გაიმართა
07 თებერვალი 2025 წ.
კაჭრეთი ამბასადორში“ საქართველო-შვეიცარიის ინტელექტუალური საკუთრების ერთობლივი პროექტის (GESIP) დასკვნითი ღონისძიება გაიმართა.
„საქართველო-შვეიცარიის ინტელექტუალური საკუთრების პროექტი (Georgian-Swiss Intellectual Property Project (GESIP)) საქართველოში, შვეიცარიის ეკონომიკურ საკითხებში სახელმწიფო სამდივნოს (SECO) ფინანსური მხარდაჭერით, შვეიცარიის ინტელექტუალური საკუთრების ფედერალურ ინსტიტუტსა (IPI) და საქპატენტს შორის მჭიდრო თანამშრომლობის საფუძველზე, 2022 წლის 1 აგვისტოდან ხორციელდება.
პროექტის ძირითადი მიზანია საპატენტო სფეროში დამატებითი სერვისების დანერგვა, საპატენტო ძიებებთან დაკავშირებული გამოცდილების გაზიარება და საქართველოში გეოგრაფიული აღნიშვნების დაცვის სისტემის განვითარების ხელშეწყობა.
დასკვნით ღონისძიებაზე საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნული ცენტრის – „საქპატენტის“ თავმჯდომარემ სოსო გიორგაძემ სიტყვით მიმართა დამსწრე საზოგადოებას. მან ხაზი გაუსვა ინტელექტუალური საკუთრების დაცვის სფეროში სამომხმარებლო სერვისების გაუმჯობესებისა და გეოგრაფიული აღნიშვნების ეფექტიანი დაცვის მექანიზმების შემუშავების მნიშვნელობას, ასევე, ყურადღება გაამახვილა, პროექტის ფარგლებში, მჭიდრო თანამშრომლობის შედეგად მიღწეულ წარმატებებზე და ინტელექტუალური საკუთრების ინსტიტუციური გაძლიერების როლზე ქვეყნის სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების საქმეში.
ღონისძიებაზე აღინიშნა საქპატენტის მიერ ბოლო წლებში განხორციელებული წარმატებული საქმიანობა. განსაკუთრებით გაესვა ხაზი საქართველოს პარლამენტის მიერ 2023 წლის 21 სექტემბერს მიღებული „საქონლის ადგილწარმოშობის დასახელებისა და გეოგრაფიული აღნიშვნის შესახებ“ საქართველოს ახალი კანონის მნიშვნელობას, რომელმაც განსხვავებულად დაარეგულირა გეოგრაფიული აღნიშვნებისა და ადგილწარმოშობის დასახელებების რეგისტრაციის პროცედურა, რომელშიც საქპატენტთან ერთად ჩაერთვება ადგილწარმოშობის დასახელებისა და გეოგრაფიული აღნიშვნის განმხილველი ეროვნული კომისია. აღნიშნულმა კანონმა გაზარდა მეწარმეთა გაერთიანებების ფუნქციები და ხელი შეუწყო მათ გაძლიერებას. ასევე, საერთაშორისო პრაქტიკასის შესაბამისად ჩამოყალიბდა საქონლის ადგილწარმოშობის დასახელებებისა და გეოგრაფიული აღნიშვნებით ნიშანდებული პროდუქტის კონტროლის სისტემა. ეფექტიანი პოლიტიკის შედეგად უნდა მივიჩნიოთ ის, რომ გასულ წელს საქპატენტმა კიდევ 5 უნიკალურ ქართულ პროდუქტს მიანიჭა გეოგრაფიული აღნიშვნისა და ადგილწარმოშობის დასახელების სტატუსი.
ღონისძიების მონაწილეებმა შეხვედრაზე განიხილეს ურთიერთთანამშრომლობის ფარგლებში განხორციელებული აქტივობები და შეაჯამეს მიღწეული შედეგები. მათ შორის აღსანიშნავია საინფორმაციო ხასიათის შეხვედრები, რომლებიც გაიმართა გეოგრაფიული აღნიშვნების პროდუქტების მწარმოებელთათვის საუკეთესო პრაქტიკის გაზიარების მიზნით და, ასევე, მოქმედების თავისუფლების (FTO) ძიების შესახებ საქპატენტის გამოგონებისა და ახალი ჯიშების დეპარტამენტის თანამშრომლებისთვის ჩატარებული სპეციალური ტრენინგები. განსაკუთრებით უნდა აღინიშნოს GESIP-ს მიერ საქპატენტისთვის გაწეული სამართლებრივი მხარდაჭერა გეოგრაფიული აღნიშვნების სფეროში კანონქვემდებარე აქტების შემუშავებისა და დამტკიცების პროცესში.
ღონისძიებაზე სიტყვით გამოვიდნენ, ასევე, GESIP პროექტის კოორდინატორი მარიამ სვანიძე, სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სურსათის პოლიტიკის დეპარტამენტის ხელმძღვანელი თენგიზ კალანდაძე, საქართველოს აკრედიტაციის ცენტრის გენერალური დირექტორის მოადგილე გიორგი ჩიტაძე, საქპატენტის სასაქონლო ნიშნების, გეოგრაფიული აღნიშვნებისა და დიზაინის დეპარტამენტის ხელმძღვანელი დარეჯან მჭედლიძე და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სურსათის პოლიტიკის დეპარტამენტის ხელმძღვანელის მოადგილე ქეთევან ლაფერაშვილი. გეოგრაფიული აღნიშვნების რეგისტრაციასა და მართვაში ჩართულ უწყებებს შორის კოორდინაციის შვეიცარიულ გამოცდილებაზე ისაუბრა შვეიცარიის ორგანული სოფლის მეურნეობის კვლევითი ინსტიტუტის (FibL) წარმომადგენელმა ტობიას აიზენრინგმა. ღონისძიებას ესწრებოდნენ: შვეიცარიის საელჩოს ეროვნული პროგრამების ოფიცერი რატი ანჯაფარიძე, ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნული ცენტრის – „საქპატენტის“ თავმჯდომარის მოადგილე ნინო ჩიქოვანი, საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს საგარეო ვაჭრობის პოლიტიკის დეპარტამენტის უფროსი მარიამ გაბუნია, სავაჭრო მოლაპარაკებებისა და DCFTA-ის კოორდინაციის სამმართველოს უფროსი თამარ ნიკოლოზაშვილი, აგრეთვე, სსიპ ღვინის ეროვნული სააგენტოსა და სსიპ სურსათის ეროვნული სააგენტოს წარმომადგენლები.

Closing Event of the Joint Georgian-Swiss Intellectual Property Project (GESIP) was Held
The closing event of the joint Georgian-Swiss Intellectual Property Project (GESIP) was held at “Ambasadori Kachreti”.
The Georgian-Swiss Intellectual Property Project (GESIP) is implemented with the financial support of the Swiss State Secretariat for Economic Affairs (SECO), in close cooperation between the Swiss Federal Institute of Intellectual Property (IPI) and Sakpatenti from August 1, 2022.
The main objective of the project is to introduce additional services in the patent field, share experience related to patent searches and promote the development of the geographical indications protection system in Georgia.
At the closing event, Mr. Soso Giorgadze, Chairman of the National Intellectual Property Center of Georgia – “Sakpatenti”, addressed the audience. He highlighted the importance of improvement of user services in the field of intellectual property protection and development of effective mechanisms of protection of geographical indications, he also focused attention on the success achieved as a result of close cooperation within the project and the role of institutional strengthening of intellectual property in the socio-economic development of the country.
During the event, the successful activity of Sakpatenti in the recent years was emphasized. The importance of the new Law of Georgia “On Appellations of Origin and Geographical Indications of Goods”, adopted by the Parliament of Georgia on September 21, 2023, was highlighted particularly. The Law has regulated in a different way the procedure of registration of geographical indications and appellations of origin, in which the National Commission for Reviewing an Appellation of Origin and a Geographical Indication will be involved together with Sakpatenti. The Law has increased the functions of entrepreneurs unions and facilitated their strengthening. In addition, in accordance with international practice, the system for controlling products marked with appellations of origin and geographical indications has been established. The fact that last year Sakpatenti granted the status of geographical indication and appellation of origin to 5 more unique Georgian products should be considered as a result of the effective policy.
At the meeting, the event participants discussed the activities carried out within the cooperation and summarized the achieved results. Of these, the informational meetingsheld to share best practices with producers of GI products, as well as special training sessions delivered for staff members of Sakpatenti Department of Inventions and New Varieties and Breeds on Freedom to Operate (FTO) search are noteworthy. Special mention should be made of the legal support provided to Sakpatenti by GESIP in the process of drafting and approving by-laws in the field of geographical indications.
Ms. Mariam Svanidze, GESIP Project Coordinator, Mr. Tengiz Kalandadze, Head, Food Policy Department, Ministry of Agriculture of Georgia, Mr. Giorgi Chitadze, Deputy General Director, Georgian Accreditation Center, Ms. Darejan Mchedlidze, Head, Department of Trademarks, Geographical Indications and Design, Sakpatenti, and Ms. Ketevan Laperashvili, Deputy Head, Food Policy Department, Ministry of Agriculture of Georgia, delivered presentations at the event. Mr. Tobias Eisenring, representative of the Swiss Research Institute of Organic Agriculture (FiBL), spoke about Swiss experience related to coordination between the offices involved in registration and management of GIs. The event was attended by: Mr. Rati Anjaparidze, National Program Officer, Embassy of Switzerland in Georgia, Ms. Nino Chikovani, Deputy Chairperson, National Intellectual Property Center – “Sakpatenti”, Ms. Mariam Gabunia, Head, Department for Foreign Trade Policy, Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia, Ms. Tamar Nikolozashvili, Head, Division for Trade Negotiations and Coordination of the DCFTA Implementation, as well as representatives of LEPL National Wine Agency and LEPL National Food Agency.