საქპატენტმა მონაწილეობა მიიღო WIPO-ს სიმპოზიუმში „ქალები და ინტელექტუალური საკუთრება“
შვეიცარიის ქალაქ ჟენევაში, ინტელექტუალური საკუთრების მსოფლიო ორგანიზაციის (WIPO) სათავო ოფისში გაიმართა სიმპოზიუმი „ქალები და ინტელექტუალური საკუთრება“, რომელზეც საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნულ ცენტრს – „საქპატენტს“ ადმინისტრაციული დეპარტამენტის უფროსი სალომე ციმაკურიძე წარმოადგენდა.
ღონისძიება გახსნეს WIPO-ს გენერალურმა დირექტორმა დარენ ტანგმა და გენერალური დირექტორის მოადგილემ ლიზა იორგენსონმა. სიმპოზიუმზე განიხილეს ისეთი მნიშვნელოვანი თემები, როგორებიცაა: ქალთა ლიდერობისა და კარიერული განვითარების ხელშეწყობა ინტელექტუალური საკუთრების სფეროში, მენტორობის პროგრამების მნიშვნელობა, ინოვაციური მიდგომები ახალგაზრდა მეწარმე ქალების მხარდასაჭერად, ასევე, მონაცემთა ანალიზისა და პოლიტიკის განვითარების როლი ინტელექტუალური საკუთრებისა და ინოვაციების სფეროში ქალების წინაშე არსებული გამოწვევების დასაძლევად. განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო ინიციატივებისა და შეფასების სტრატეგიებს, რომლებიც ხელს შეუწყობს ქალ გამომგონებელთა მხარდაჭერას. ხაზი გაესვა, აგრეთვე, საჯარო და კერძო სექტორებს შორის პარტნიორობის აუცილებლობას, რათა შეიქმნას ქალებისთვის მეტად ხელშემწყობი ინტელექტუალური საკუთრების გლობალური ეკოსისტემა.
საქპატენტის ადმინისტრაციული დეპარტამენტის უფროსმა სალომე ციმაკურიძემ სიმპოზიუმის მონაწილეებს გააცნო ორგანიზაციის ხედვა ინტელექტუალური საკუთრების დაცვის სფეროში ქალთა გაძლიერებისა და ჩართულობის შესახებ შიდა ინსტიტუციური პოლიტიკის დონეზე. ყურადღება გამახვილდა საქპატენტის პრაქტიკაზე გენდერული მონაცემების შეგროვებისა და ანალიზის მიმართულებით. წარდგენილ იქნა ქალთა დასაქმების სტატისტიკა, მათ შორის, მენეჯერულ თანამდებობებზე დასაქმების მაჩვენებლები და აღინიშნა, რომ საქპატენტში არსებული 23 მენეჯერული პოზიციიდან 14 ქალებს უკავიათ, რაც ორგანიზაციაში გენდერული თანასწორობის თვალსაჩინო მაგალითია.
სიმპოზიუმი წარმოადგენს WIPO-ს ინიციატივას ინტელექტუალური საკუთრებისა და გენდერული თანასწორობის სამოქმედო გეგმის ფარგლებში და ასახავს ორგანიზაციის სტრატეგიულ ვალდებულებას იმუშაოს ინტელექტუალური საკუთრების უწყებებთან და მთავრობებთან ინტელექტუალურ საკუთრებასა და ინოვაციებში ქალების მონაწილეობის ხელშეწყობისა და გაზრდის მიზნით.

Sakpatenti Participated in WIPO Symposium “Women and IP Symposium for IPOS”
The “Women and IP Symposium for IPOS” was held at the headquarters of the World Intellectual Property Organization (WIPO) in Geneva, Switzerland, in which the National Intellectual Property Center of Georgia – “Sakpatenti” was represented by Ms. Salome Tsimakuridze, Head of Administration Department.
The event was opened by Mr. Daren Tang, WIPO Director General, and Ms. Lisa Jorgenson, Deputy Director General. During the symposium, discussions were held on key themes such as: advancing women’s leadership and careers within IP offices; the impact of mentoring programs; innovative practices to support young women entrepreneurs; emerging data methodologies and policymaking to identify and address challenges women face in innovation and IP. Special attention was paid to strategies for evaluating and sustaining initiatives that benefit women innovators. The importance of public-private partnerships was also highlighted to create a more supportive IP ecosystem for women around the world.
Ms. Salome Tsimakuridze, Head of Administration Department, introduced to the symposium participants the vision of the office on empowerment of women and their involvement in the field of intellectual property protection at the level of internal institutional policy. Attention was focused on Sakpatenti practice in the direction of collecting and analyzing gender data. The statistics on women’s employment were presented, including data on employment of women on managerial positions. It was noted that out of 23 managerial positions at Sakpatenti, 14 are occupied by women, which is a clear example of gender equality at the office.
The symposium represents WIPO’s initiative within the IP and Gender Action Plan (IPGAP) and reflects strategic commitment of the organization to working with IP offices and governments to foster and advance women’s participation in IP and innovation.