საქპატენტმა ინტელექტუალური საკუთრების მსოფლიო ორგანიზაციის საერთაშორისო სასერტიფიკაციო სასწავლო პროგრამაში მიიღო მონაწილეობა
20 მაისი 2025 წ.
საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნული ცენტრის – „საქპატენტის“ გამოგონებისა და ახალი ჯიშების დეპარტამენტის უფროსმა მერი მაჭარაშვილმა ინდოეთის ქალაქ ჰაიდარაბადში მაღალი დონის საერთაშორისო სასერტიფიკაციო სასწავლო პროგრამაში მიიღო მონაწილეობა. ღონისძიება ორგანიზებული იყო ინტელექტუალური საკუთრების მსოფლიო ორგანიზაციის (WIPO) აკადემიის, ინდოეთის პატენტების, დიზაინებისა და სასაქონლო ნიშნების გენერალური კონტროლიორის ოფისისა (CGPDTM) და რაჯივ განდის სახელობის ინტელექტუალური საკუთრების მართვის ეროვნული ინსტიტუტის (RGNIIPM) მიერ.
სასწავლო პროგრამის ფარგლებში დეტალურად იქნა განხილული ინდოეთის საპატენტო სისტემა, სამართლებრივი და ინსტიტუციური მოწყობა, აგრეთვე, პროცესები, რომლებიც დაკავშირებულია გამოგონების პატენტუნარიანობის კრიტერიუმების შეფასებასა და პატენტის გაცემის ეტაპებთან. მონაწილეებმა დეტალურად შეისწავლეს პატენტუნარიანობის ძირითადი კრიტერიუმები – სიახლე, საგამომგონებლო დონე და სამრეწველო გამოყენებადობა. განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო, ასევე, საპატენტო განაცხადების განხილვის სამართლებრივ პროცედურებსა და განაცხადის მიმდინარეობის ეტაპებს ძიების ანგარიშის შედგენიდან საბოლოო გადაწყვეტილებამდე. ცალკე სესიები მიეძღვნა საერთაშორისო საპატენტო თანამშრომლობის მექანიზმებს, მათ შორის, საპატენტო კოოპერაციის ხელშეკრულებას (PCT), აგრეთვე, საერთაშორისო საპატენტო კლასიფიკაციის სისტემებსა და მათ როლს ეფექტიანი ძიებისა და ექსპერტიზის პროცესში.
პროგრამის მონაწილეებს სიტყვით მიმართა ინტელექტუალური საკუთრების მსოფლიო ორგანიზაციის სასწავლო აკადემიის მრჩეველმა ვიქტორ ოვადემ, რომელმაც ყურადღება გაამახვილა WIPO-ს ხედვაზე ინტელექტუალური საკუთრების სფეროში ეფექტიანი ეკოსისტემის ჩამოყალიბების ხელშეწყობის მიმართულებით. თავის გამოსვლაში მერი მაჭარაშვილმა პროგრამის მონაწილეებს მიაწოდა ინფორმაცია საქართველოს საპატენტო სისტემის მუშაობისა და ექსპერტიზის პროცესში გამოყენებული საძიებო ტექნიკის შესახებ.
სასწავლო პროგრამა დაეხმარება სხვადასხვა ტექნოლოგიურ სფეროში დასაქმებულ საპატენტო ექსპერტებსა და დარგის სპეციალისტებს ტექნიკური უნარების გაუმჯობესებაში და უახლესი ონლაინ საპატენტო საძიებო სისტემის გამოყენების მიმართულებით ცოდნის გაღრმავებაში. თანამედროვე ტექნიკების გამოყენებით ექსპერტები შეიძენენ მნიშვნელოვან გამოცდილებას საპატენტო განაცხადების გაანალიზება-შეფასების კუთხით.
სასწავლო სესიებს უძღვებოდნენ ინტელექტუალური საკუთრების მსოფლიო ორგანიზაციის წარმომადგენლები და ინდოეთის პატენტების, დიზაინებისა და სასაქონლო ნიშნების გენერალური კონტროლიორის ოფისის პრაქტიკოსი თანამშრომლები. პროგრამაში მონაწილეობდნენ როგორც ინდოელი ექსპერტები, ისე სპეციალისტები სხვადასხვა ქვეყნიდან, მათ შორის, მონღოლეთიდან, ლაოსის სახალხო დემოკრატიული რესპუბლიკიდან, ეგვიპტიდან, საუდის არაბეთიდან, მაროკოდან, ნიგერიიდან, ბანგლადეშიდან, უგანდიდან და ტრინიდადი და ტობაგოდან.

Sakpatenti Participated in the International Advanced Certificate Training Program of the World Intellectual Property Organization
May 20, 2025
Ms. Mery Macharashvili, Head of the Department of Inventions and New Varieties and Breeds, National Intellectual Property Center of Georgia – “Sakpatenti”, participated in the International Advanced Certificate Training Program for Patent Examiners, held in Hyderabad, India. The event was organized by the World Intellectual Property Organization (WIPO) Academy, the Office of the Controller General of Patents, Designs and Trade Marks of India and the Rajiv Gandhi National Institute of Intellectual Property Management (RGNIIPM).
Within the training program the patent system of India, legal and institutional structure as well as processes related to assessment of patentability criteria of inventions and stages of granting a patent were covered. The participants studied in detail main criteria of patentability – novelty, inventive step and industrial applicability. Special attention was also paid to legal procedures of consideration of applications and stages of application proceedings from drafting a search report to the final decision. Separate sessions were devoted to the international patent cooperation mechanisms, including the Patent Cooperation Treaty (PCT), as well as international patent classification systems and their role in the effective search and examination process.
The program participants were addressed by Mr. Victor Owade, Counsellor, Academic Institutions and Executive Program, World Intellectual Property Organization (WIPO) Academy, who emphasized WIPO’s vision to support an inclusive IP ecosystem. Ms. Mery Macharashvili in her presentation introduced to the program participants information about the functioning of the patent system of Georgia and the search techniques used in the examination process. The training program will enhance the technical skills and knowledge of patent examiners working in different fields of technology in using the latest online patent search engines. Examiners will acquire practical skills to analyze patent applications and apply new techniques to assess and examine patent applications.
The training sessions were led by representatives of the World Intellectual Property Organization and practitioners of the Office of the Controller General of Patents, Designs and Trade Marks of India. Examiners from India as well as specialists from various countries, including Mongolia, Lao People’s Democratic Republic, Egypt, Saudi Arabia, Morocco, Nigeria, Bangladesh, Uganda and Trinidad and Tobago participated in the program.