საქართველოს პარლამენტის დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტმა „დიზაინის შესახებ“ საქართველოს კანონში შესატან ცვლილებებს მხარი დაუჭირა
17 ივნისი 2025 წ.
დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტმა განიხილა და მხარი დაუჭირა საქართველოს კანონის პროექტს „დიზაინის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე. საქპატენტის მიერ მომზადებული „დიზაინის შესახებ“ საქართველოს კანონის ცვლილებათა პროექტი გააუმჯობესებს საქართველოში დიზაინების სამართლებრივი დაცვის მექანიზმებსა და უზრუნველყოფს დიზაინების დაცვის სფეროში ევროკავშირის კანონმდებლობასთან შემდგომ დაახლოებას.
ინტელექტუალური საკუთრების სისტემის განვითარება საქართველოს მთავრობის ერთ-ერთი პრიორიტეტია, რომელიც, ასევე, გულისხმობს ევროკავშირის კანონმდებლობით გათვალისწინებული თანამედროვე სტანდარტებისა და მიდგომების ქართულ კანონმდებლობაში დანერგვას. „დიზაინის შესახებ“ მოქმედ კანონში ევროკავშირის კანონმდებლობასთან გარკვეული პროცედურული და ტექნიკური შეუსაბამობების აღმოფხვრის მიზნით, „ევროკავშირისა და საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების შესახებ პროექტის (EUGIPP)“ ფარგლებში ჩატარდა არაერთი შეხვედრა ევროკავშირის დარგის სპეციალისტებთან, გაკეთდა საქართველოსა და ევროკავშირის კანონმდებლობების შედარებითი ანალიზი და, ინტელექტუალური საკუთრების ექსპერტებთან კონსულტაციების საფუძველზე, შემუშავდა კანონის ცვლილებათა პროექტი, რომელიც მიზნად ისახავს საქართველოში დიზაინების საკანონმდებლო და ინსტიტუციური ჩარჩოს გაუმჯობესებას და ევროკავშირის კანონმდებლობასთან ჰარმონიზებას.
აღნიშნული ცვლილებების შედეგად გაუმჯობესდება დიზაინის ექსპერტიზა და სამართლებრივი დაცვა, გაიზრდება საქპატენტთან არსებული დავების განმხილველი ორგანოს – სააპელაციო პალატის უფლებამოსილება. გარდა ამისა, დაინერგება დიზაინის ხელახალი ექსპერტიზა, რომელიც შექმნის დიზაინის ბათილად ცნობის შესახებ დავების უფრო სწრაფად განხილვის შესაძლებლობას, რაც ააცილებს მხარეებს ხანგრძლივ სასამართლო დავებს და ხელს შეუწყობს დიზაინის დაცვის სისტემის გაუმჯობესებას.
თავის მხრივ დიზაინის რეგისტრაცია ემსახურება ადამიანის ინტელექტუალურ-შემოქმედებითი პოტენციალის განვითარებასა და მაღალი კონკურენტუნარიანი გარემოს შექმნას. მისი დაცვის ეფექტიანი სისტემა კი უზრუნველყოფს არაკეთილსინდისიერი კონკურენციისაგან დაცვას, რაც ხელს უწყობს ვაჭრობის წახალისებასა და, საბოლოო ჯამში, ქვეყნის ეკონომიკურ განვითარებას.

The Sector Economy and Economic Policy Committee of the Parliament of Georgia Supported the Amendments to the Law of Georgia “On Design”
June 17, 2025
The Sector Economy and Economic Policy Committee reviewed and supported the draft Law of Georgia on Amendments to the Law of Georgia “On Design”. The draft amendments to the Law of Georgia “On Design”, prepared by Sakpatenti, will improve the mechanisms of legal protection of designs in Georgia and will ensure further approximation with the EU legislation in the field of design protection.
The development of the intellectual property system is one of the priorities of the Government of Georgia, which also implies introduction of modern standards and approaches provided for by the EU legislation into the Georgian legislation. In order to eliminate in the current Law “On Design” certain procedural and technical inconsistencies with the EU legislation, a number of meetings were held with EU specialists within the EU-Georgia Intellectual Property Project (EUGIPP), a comparative analysis of Georgian and EU legislation was conducted, and, on the basis of consultations with intellectual property experts, draft amendments to the Law were developed, aimed to improve the legislative and institutional framework of designs in Georgia and to harmonize it with the EU legislation.
As a result of the above-mentioned amendments, design examination and legal protection will be improved, and the authority of the Chamber of Appeals – the dispute hearing body, functioning at Sakpatenti – will be increased. In addition, re-examination of designs will be introduced, which will create a possibility of faster hearing of disputes related to invalidity of designs. This will help the parties to avoid lengthy court proceedings and will facilitate improvement of the design protection system.
In its turn, design registration serves to develop the intellectual and creative potential of a person and to create a highly competitive environment. And the effective system of its protection ensures protection against unfair competition, which promotes trade and, ultimately, supports the economic development of the country.