მცხეთაში საზაფხულო ბანაკი „ინტელექტუალური საკუთრება და ინოვაციები“ გაიმართა
მცხეთის მუნიციპალიტეტის სოფელ მისაქციელში 5-დღიანი საზაფხულო ბანაკი „ინტელექტუალური საკუთრება და ინოვაციები“ გაიმართა. ღონისძიების ორგანიზატორები იყვნენ: საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნული ცენტრი – „საქპატენტი“; თბილისის მერიის კულტურის, განათლების, სპორტისა და ახალგაზრდულ საქმეთა საქალაქო სამსახური და ა(ა)იპ „თბილისის სპორტისა და ახალგაზრდობის ცენტრი“. ღონისძიებაში მონაწილეობა მიიღო ეროვნული სასწავლო ოლიმპიადის გამარჯვებულმა 15-18 წლის ასაკის 37-მა მოზარდმა.
ბანაკი მისასალმებელი სიტყვით გახსნა საქპატენტის თავმჯდომარის მოადგილემ თიკა ნებიერიძემ. მან ახალგაზრდებს დაინტერესებისა და ღონისძიებაში მონაწილეობისთვის მადლობა გადაუხადა და წარმატება უსურვა.
საზაფხულო ბანაკი საქპატენტსა და თბილისის მუნიციპალიტეტის მერიას შორის გაფორმებული ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმის ფარგლებში დაიგეგმა, რომელიც მიზნად ისახავს, ერთობლივი საგანმანათლებლო ღონისძიებების განხორციელების გზით, ინტელექტუალური საკუთრებისა და განათლების სფეროში ახალგაზრდების ცნობიერების ამაღლების ხელშეწყობას.
ბანაკის კონცეპტუალური ჩარჩო საქპატენტის ინტელექტუალური საკუთრების სწავლებისა და გადამზადების ცენტრის მიერ სპეციალურად შემუშავდა. სასწავლო სესიებს უძღვებოდნენ საქპატენტის წარმომადგენლები – გამოგონებებისა და ახალი ჯიშების დეპარტამენტის უფროსი მერი მაჭარაშვილი და იურიდიული დეპარტამენტის უფროსი ანუკი ობოლაძე.
ბანაკის პროგრამა მიზნად ისახავდა ახალგაზრდებისთვის ინტელექტუალური საკუთრების სფეროს გაცნობას, მათ შორის, გამოგონებების, სასაქონლო ნიშნების, გეოგრაფიული აღნიშვნების, დიზაინისა და ახალი ჯიშების, ასევე, საავტორო და მომიჯნავე უფლებებით დაცული ნაწარმოებების შესახებ ინფორმაციის მიწოდებას. სასწავლო სესიებზე განსაკუთრებული ყურადღება გამახვილდა ინოვაციებზე, თანამედროვე ტექნოლოგიებსა და, ასევე, ხელოვნური ინტელექტის მიერ შექმნილი ნაწარმოებების დაცვაზე.
სწავლება წარიმართა ინტერაქტიულ ფორმატში თემატური სესიებისა და პრაქტიკული დავალებების მეშვეობით. საგანმანათლებლო კომპონენტის გარდა, ბანაკი მოიცავდა სოციალურ და გუნდურ აქტივობებს, კულტურულ და შემოქმედებით ღონისძიებებს. ბანაკის მონაწილეები ეწვივნენ საქპატენტის მცხეთის სათავო ოფისსაც, სადაც ადგილზე გაეცნენ ინტელექტუალური საკუთრების რეგისტრაციის პროცედურებს და სამუშაო პროცესებს. საქპატენტის თავმჯდომარემ სოსო გიორგაძემ მონაწილეებს პირადად უმასპინძლა და ინტელექტუალურ საკუთრებაზე, პიროვნების განვითარებაში განათლების როლსა და მის აუცილებლობაზე ესაუბრა. მან, ასევე, ყურადღება გაამახვილა ინტელექტუალური საკუთრების ეკონომიკურ პოტენციალზე და აღნიშნა, რომ ინტელექტუალური საკუთრების დაცვა და ეფექტიანი გამოყენება ქვეყნის ეკონომიკური განვითარების ერთ-ერთი წინაპირობაა, რაც თავის მხრივ, ქმნის მრეწველობის ახალ დარგებსა და სამუშაო ადგილებს.
ბანაკის დასასრულს გაიმართა ვიქტორინა ინტელექტუალური საკუთრების დაცვის შესახებ. ბოლოს კი მოზარდებს გადაეცათ ბანაკში მონაწილეობის დამდასტურებელი სერტიფიკატები.
საქპატენტისათვის ერთ-ერთი პრიორიტეტული მიმართულებაა ახალგაზრდებში ინტელექტუალური საკუთრების სფეროს მიმართ ინტერესის გაღვივება, მათი მოზიდვა და აქტიური ჩართულობა სხვადასხვა სასწავლო-საგანმანათლებლო აქტივობაში. უნდა აღინიშნოს, რომ ინტელექტუალური საკუთრების დაცვის მიმართულებით, საქპატენტსა და თბილისის მერიას შორის აქტიური თანამშრომლობა კიდევ უფრო მეტად შეუწყობს ხელს ქვეყანაში ინოვაციური იდეების გენერირებას, ახალგაზრდებში პროფესიული უნარ-ჩვევების ამაღლებასა და ცოდნაზე დაფუძნებული ეკონომიკის სტიმულირებას. აქედან გამომდინარე, წარმატებული თანამშრომლობის გათვალისწინებით, მხარებმა მიიღეს გადაწყვეტილება, რომ საზაფხულო ბანაკი „ინტელექტუალური საკუთრება და ინოვაციები“ ყოველწლიურ ხასიათს მიიღებს

The Summer Camp “Intellectual Property and Innovations” was held in Mtskheta
A 5-day summer camp “Intellectual Property and Innovations” was held in the village of Misaktsieli, Mtskheta Municipality. The event was organized by: the National Intellectual Property Center of Georgia – “Sakpatenti”, the Municipal Department for Culture, Education, Sports, and Youth Affairs of Tbilisi City Hall and N(N)LE “Tbilisi Sports and Youth Center”. 37 winners of the National Educational Olympiad, aged 15-18, participated in the event.
The camp was opened with a welcoming address by Ms. Tika Nebieridze, Deputy Chairperson of Sakpatenti. She thanked the youth for their interest and participation in the event and wished them success.
The summer camp was planned within the Memorandum of Cooperation signed between Sakpatenti and Tbilisi City Hall, which aims to promote raising awareness among youth in the field of intellectual property and education, through joint educational activities. The conceptual framework of the camp was specially developed by Sakpatenti Intellectual Property Education and Training Center. The training sessions were led by Sakpatenti representatives – Ms. Mery Macharashvili, Head of the Department of Inventions and New Varieties and Breeds, and Ms. Anuki Oboladze, Head of the Legal Department.
The program of the camp was aimed to introduce to the teenagers the intellectual property field, including providing information on inventions, trademarks, geographical indications, designs and new varieties and breeds, as well as works protected by copyright and related rights. During the training sessions attention was focused on innovations, modern technologies and also on protection of works generated by artificial intelligence.
The training was held in an interactive format through thematic sessions and practical assignments. In addition to the educational component, the camp included social and teamwork activities, cultural and creative events. The participants of the camp visited Sakpatenti Head Office in Mtskheta, where they familiarized with the procedures and work processes of intellectual property registration on site. Mr. Soso Giorgadze, Sakpatenti Chairman, personally hosted the participants and spoke with them about intellectual property, the role of education in personal development and its necessity. He also drew attention to the economic potential of intellectual property and noted that protection and effective use of intellectual property are one of the prerequisites for the economic development of the country, which in its turn creates new branches of industry and jobs. At the end of the camp, a quiz was held on intellectual property protection. Finally, the teenagers were awarded certificates confirming their participation in the camp.
One of the priority directions for Sakpatenti is to arouse among youth interest in the intellectual property field, to attract and actively involve them in various educational activities. It should be noted that active cooperation between Sakpatenti and Tbilisi City Hall in the direction of intellectual property protection will further promote generation of innovative ideas in the country, development of professional skills among the youth and stimulation of knowledge-based economy. Therefore, taking into account the successful cooperation, the parties have decided that the summer camp “Intellectual Property and Innovations” will become an annual event.