საქპატენტმა საქართველოსა და ჩინეთის მთავრობებს შორის თავისუფალი ვაჭრობის შეთანხმების ერთობლივი კომისიის მეორე სხდომაში მიიღო მონაწილეობა
08 ივლისი 2025 წ.
ქალაქ პეკინში, საქართველოსა და ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკის მთავრობებს შორის თავისუფალი ვაჭრობის შეთანხმების ერთობლივი კომისიის მე-2 სხდომა გაიმართა. კომისიის სხდომაში მონაწილეობდა საქპატენტის სასაქონლო ნიშნების, გეოგრაფიული აღნიშვნებისა და დიზაინის დეპარტამენტის უფროსი დარეჯან მჭედლიძე.
საქართველოს დელეგაციას ხელმძღვანელობდა ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის მოადგილე გენადი არველაძე, ჩინეთის მხრიდან კი კომერციის სამინისტროს ვიცე-მინისტრი იან დონგი. სხდომას ესწრებოდნენ, ასევე, ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკისა და საქართველოს მთავრობების, სამინისტროებისა და სხვადასხვა უწყების მაღალი თანამდებობის პირები.
სხდომის ფარგლებში, დარეჯან მჭედლიძე დამსწრე საზოგადოების წინაშე პრეზენტაციით წარსდგა და დეტალურად ისაუბრა სასაქონლო ნიშნების შესახებ საქართველოს კანონში შეტანილი უახლესი ცვლილებებისა და გეოგრაფიული აღნიშვნების დაცვის ახალი სისტემის შესახებ.
კომისიის მე-2 სხდომა, ძირითადად, თავისუფალი ვაჭრობის შეთანხმების განახლების და ურთიერთობების გაღრმავების შესაძლებლობებს შეეხო. ამ კუთხით საინტერესო იყო თავისუფალი ვაჭრობის შეთანხმების გაუმჯობესების შესახებ მოლაპარაკებების პირველი კომისიის ანგარიში, რომელიც ჩინეთის კომერციის სამინისტროს ვაჭრობის მსოფლიო ორგანიზაციასთან ურთიერთობის დეპარტამენტის დირექტორმა ჰან იონგიმ წარადგინა. მხარეებმა ყურადღება გაამახვილეს ორმხრივი სავაჭრო და ეკონომიკური თანამშრომლობის მიღწევებზე და ხაზი გაუსვეს თავისუფალი ვაჭრობის შეთანხმებით მიღწეულ პროგრესს. მათ, ასევე, ისაუბრეს საქართველოს SPS (სანიტარული და ფიტო სანიტარული ზომების) მართვის სისტემებზე და ინსტიტუციურ მოწყობაზე, ცხოველური წარმოშობის პროდუქტების იმპორტისა და ექსპორტის განახლებულ პროცედურებზე, აგრეთვე, საბაჟო პროცედურებსა და ვაჭრობის ფასილიტაციაზე.
აღსანიშნავია, რომ ინტელექტუალური საკუთრების დაცვის მიმართულებით საქართველო-ჩინეთის თანამშრომლობის გააქტიურება ხელს უწყობს როგორც ორ ქვეყანას შორის, ისე რეგიონში ურთიერთობების გაღრმავებას, რაც, თავისთავად, უზრუნველყოფს ეროვნული ეკონომიკის განვითარებას. ამ მხრივ მნიშვნელოვანია საქპატენტსა და ჩინეთის ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნულ ადმინისტრაციას შორის გასული წლის სექტემბერში გაფორმებული გეოგრაფიული აღნიშვნების დაცვის სფეროში თანამშრომლობის განზრახულობის აქტი, რომელიც ითვალისწინებს მხარეთა მიერ გეოგრაფიული აღნიშვნების დაცვის სისტემების ურთიერთგაცნობის ხელშეწყობას, ასევე, საერთო ინტერესების გათვალისწინებით, გამოცდილებისა და მიმართულების განვითარებასთან დაკავშირებული შესაძლებლობების გაზიარებას.

Sakpatenti Participated in the Second Session of the Joint Commission on Free Trade Agreement between the Governments of Georgia and China
July 08, 2025
The Second Session of the Joint Commission on Free Trade Agreement between the Government of Georgia and the Government of the People’s Republic of China was held in Beijing. Ms. Darejan Mtchedlidze, Head of the Department of Trademarks, Geographical Indications and Design of Sakpatenti, participated in the Commission session.
The Georgian delegation was headed by Mr. Genadi Arveladze, Deputy Minister of Economy and Sustainable Development, and the Chinese side was led by Mr. Yan Dong, Vice Minister of Commerce. The session was also attended by high-ranking officials of the governments, ministries and various offices of the People’s Republic of China and Georgia. During the session, Ms. Darejan Mtchedlidze delivered a presentation and spoke in detail about the Latest Amendments of the Trademark Law of Georgia and the new system of geographical indications protection.
The second session of the Commission was mainly focused on the upgrading possibilities of the Free Trade Agreement and deepening relations. In this regard, the Report on the first round of FTA upgrading negotiations/ consultations was interesting, which was presented by Mr. Han Yong, DG of the Department of WTO Affairs, Ministry of Commerce of China. The parties focused attention on the achievements of bilateral trade and economic cooperation and highlighted the progress made within the Free Trade Agreement. They also discussed Georgian SPS (Sanitary and Phyto Sanitary Measures) management systems and institutional arrangements, updates on import/export procedures of animal origin products, as well as customs procedures and trade facilitation.
It is noteworthy that activation of Georgian-Chinese cooperation in the field of intellectual property protection contributes to the deepening of relations between the two countries as well as in the region, which, in itself, ensures development of the national economy. In this regard, the Letter of Intent on cooperation in the field of protection of geographical indications between Sakpatenti and the National Intellectual Property Administration of the People's Republic of China, signed last September, is important, which provides for promotion of mutual understanding of the geographical indications protection systems of both sides, and sharing development opportunities, as well as carrying out exchanges and sharing of practices in areas of common concern.